5 lépés a család egysége felé
Ötletek házaspároknak, korunk családjainak.
A házasság helyzete aggasztó és ellentmondásos napjainkban. A kutatások szerint a házasság és a megalapozott családi élet vezeti a megálmodott jövő toplistáját a fiatalok körében. Mint társadalmi csoport, a nők is egyik legfontosabb célkitűzésüknek a házasságkötést és az anyaságot tartják még akkor is, ha nagy valószínűséggel az otthonukon kívül kell munkát vállalniuk. Ennek ellenére a családokban gyakori a válás, amit sok keserűség, szenvedés kísér.
A családi kapcsolatok alapköve az önátadó szeretet. Ez az érték elsősorban a házaspár kapcsolatában tükröződik, ahol a szeretet, amely eredendően eggyé tette őket, folyamatosan megújul, és elvezet az állandóan mélyülő egység megtapasztalásához. A szeretet a kölcsönös szolgálat napi gesztusaiban fejeződik ki, a figyelmesség apró tetteiben, s abban, hogy mindent megosztunk, amit birtokolunk, és amik vagyunk.
Az önátadó szeretet fontos marad akkor is, amikor az évek multával a szerelem eredeti, izgalmas jellege halványulni kezd. Ha a szerelem lángoló érzése hiányozna, senki sem kötne házasságot. Kezdetben még úgy tűnik, hogy a szerelem örökké tart, mintha a génjeinkbe volna írva.
A családok megerősítésén fáradozik az Új Család Mozgalom, amelyet Chiara Lubich alapított. Az egységet, mint eszközt ajánlja fel a családoknak, akik szembe találják magukat korunk kihívásaival. Az alábbi öt pontra érdemes figyelmet fordítani, hogy szilárd kapcsolat épülhessen a házastársak között.
1. A szövetség megújítása
Egy szép napon, amikor megkötöttétek a szeretet kölcsönös és nyilvános szövetségét, megszületett a családotok. Tettétek ezt azért, mert megtapasztaltátok az isteni szeretet szikráját, amely arra ösztönzött, hogy örökre összekössétek az életeteket. Azon a napon átadtátok magatokat egymásnak: „Mától érted élek, s te értem. Életemet adom érted, s te életedet adod értem.” Ez a kezdet minden házaspár számára ragyogó és emlékezetes. Idő multával mégis mennyire elhalványul, megkopik! Az eredeti szövetség tehát megújításra vár, amilyen gyakran csak lehet, hogy a szeretetünket élőn tartsuk, és a kapcsolatunkat Istenbe horgonyozzuk. Fontos, hogy ne ítélkezzünk, mert ez eltávolít egymástól, ugyanakkor lépjünk túl minden neheztelésen. A kölcsönös szeretet szövetségének megújításakor a házaspár kapcsolata új erőt, értelmet és frissességet kap.
2. Tapasztalatok cseréje
Mikor a feleségem hozzám fordul, kész vagyok az életemet adni érte. Azaz szeretettel, előítéletek nélkül figyelek rá, anélkül, hogy a szavába vágnék, s közben nem tervezgetem a saját válaszomat. Érezve az én pozitív hallgatásomat, meg fog nyílni, és örömmel meséli majd a nap eseményeit. Még akkor is, ha különbözünk a véleményünkben vagy az ötleteinkben, a szeretet ihlette szavaink megkönnyítik, hogy elfogadjuk egymás nézőpontját, különböző következtetéseit, és megértsük az okokat is. Ha egymásért élünk, közösbe teszünk mindent: időt, pénzt, pályafutást, törekvéseket és aggodalmakat. Ha a baba felsír az éjszaka közepén, vagy ha valami hiányzik az asztalról, én kelek fel elsőnek. Próbálom kitalálni feleségem legrejtettebb vágyait, kívánságait, igényét a gyöngédségre. Csak a szeretet képes felismerni a másik személy valódi és teljes értékét, valamint segít felismernünk a magunk korlátait, hogy mi magunk is megbocsátásra szorulunk.
3. Szívbéli megosztás
Amikor a mély beszélgetés már megalapozott, a házasfelek képesek lesznek a lelki mélységeket is közölni – a fény rövid és intenzív percei ezek, amelyek megvilágítják az élet és a minket körülvevő világ értelmét. A lelki vagyonközösség, ez segíti a házasfeleket, hogy fedezzék fel egymás igazi személyiségét. A lelki, bizalmi kapcsolat kialakítása a házaspárnak nem könnyű feladata, hiszen eltérő tulajdonságaik, mint például a zárkózottság, a félénkség akadályozhatják. Érdemes azzal kezdeni, hogy a lelkiállapotunkról beszélünk egy fájdalmas vagy örömteli élmény kapcsán, amit láttunk, átéltünk. Vagy beszélgessünk arról, amit az igazság őszinte keresése során megértettünk. Fontos mindezt úgy adnunk át, mint egy ajándékot, anélkül, hogy viszonzást várnánk. És mivel a lelki vagyonközösség természete a kölcsönösség, általában nem marad érzéketlen a másik fél sem.
Mikor pedig eljön egy közös döntés ideje, megtapasztalhatjuk a gondolati egységet. Akár azért, mert ugyanaz az ötletünk támad, akár, mert megértjük, hogy saját javaslatunk nem célravezető, jobb lesz hát elvetni, hogy a párbeszédünkben kialakuló „harmadik” ötlet majd mindkettőnket megelégedéssel töltsön el. Ez már a köztünk lévő kölcsönös szeretet gyümölcse.
4. Az igazság órája
Az igazság órája kölcsönös szeretetünknek a csúcsa. Itt a házasfelek megnyílnak, és engedik megismerni egymásnak személyiségük fény- és árnyoldalait. Ez csak az előbb leírt lépések után következhet. Csak ezek után jut el a házasfelek párbeszéde az érettségnek arra a fokára, amelyben egymás legnagyobb javát kívánják. Beszéd közben képesnek kell lennünk a tapintatra és a tiszteletre, míg a másik legyen képes készségesen hallgatni, tudva, hogy minden szeretetből hangzik el. Tanácsos a pozitív dolgokkal kezdenünk, hogy tudassuk a másikkal, szeretetünk mennyire figyelmes az élet minden területén. Majd beszélhetünk az árnyoldalakról, mindig konkrét és új keletű példákkal bevezetve azokat. Valahogy így: „Jobb lenne, ha ezt vagy azt tennéd inkább!” Ahelyett, hogy azt mondanánk: „Ilyen, meg olyan vagy.” Egy sikeres igazság órája után olyan erős egységet érezhetünk, hogy a feltételezett árnyoldalak elbeszélése szinte fájdalmasabb annak, aki mondja, mint annak, aki hallgatja. Nagyszerű tapasztalat egy házaspár életében a sikeres igazság órája, olyan fénylő pillanat, amit érdemes megismételni.
5. Beszélgetés más családokkal
Sokat épülhetnek a családok olyan házaspárokkal kialakított kapcsolataikból, akik már komoly érettségre tettek szert az egység lelkiségében. Ellátogatni ilyen házaspárhoz, vagy akár egyikükhöz, és elbeszélgetni velük meglátásaikról, terveikről, céljaikról, igen gazdagító lehetőséget rejt magában. Megtapasztalhatják a szeretet erejét, amely túllép családjuk keretein; a figyelmes hallgatás, a párbeszéd és a szeretet megnyilvánulásaival pedig fény születik, amely rávilágít, hogy a házaspár milyen lépéseket tehet közösen a jövője munkálásáért.
Alberto és Anna Friso
Fordította: Fehérpataky Balázs
fotók: CN
Új Város – 2010 július-augusztus
közelkép – családi műhely
5 LÉPÉS A CSALÁD EGYSÉGE FELÉ