Sportoltam mindig
Ma már egyre világosabban látszik, hogy az üzleti szempontok helyett más alapokra kell építeni a sportot, a szabadidőt. Ennek hátteréről és lehetőségeiről beszélgettünk Láncos László egykori válogatott öttusázóval, a Közös Sportegyesület egyik alapítójával.
– Hogyan került kapcsolatba a sporttal?
– Aktív gyerek voltam, ezért azt javasolták, hogy sportoljak. Kezdetben édesapámmal jártam futni, majd anyukám vitt le az öttusázók edzésére, és ott ragadtam. Háromtusában kezdtem, magyar bajnokságot nyertem, ekkor csatlakozhattam az öttusázókhoz. Eljutottam a válogatottságig, ám a katonaságnál nem a sportszázadba kerültem, így nyolc hónapig nem edzhettem. Ezután határoztam el, hogy abbahagyom a versenysportot. Visszatekintve, ez az időszak nagyon szép és meghatározó volt; a hivatás gondolatával, a szenvedés titkával ekkor találkozhattam először, bár akkor még nem voltam erre „hangolva”.
Aztán mégsem hagytam abba teljesen. Az egyetemen is futottam félmaratont, hegyi versenyeket. Feleségemmel is az egyetemi sport kapcsán találkoztunk, ő szintén sportoló volt, válogatott és magyar bajnok síelő. Mivel közös bennünk a természet iránti szeret, rendszeresen járunk a magas hegyekbe.
– Mi a sport szerepe valakinek az életében?
– Én rengeteget tudtam meríteni belőle, mert követelt egyfajta mentalitást, kitartást. Ez a háttér később a munkahelyen, a családban is sokat jelentett. Gyakran hallani, hogy nem lehet bírni a fiatalokkal. A sport – ezt tapasztaltuk a II. János Pál-emléktorna kapcsán – olyan közeg, amiben mindenkinek megvan a helye, olyan tevékenység, amit mindenki szívesen végez. A fiataloknak szükségük van arra, hogy megpróbálják, mire képesek mind mentálisan, mind fizikailag, és hogy tanulhassanak egymástól, a tapasztaltabbaktól.
Emellett elengedhetetlen szerepe lenne az egészséges társadalom kialakításában és fenntartásában. Ma hiányzik az önszerveződő sport. Mi például még „olimpiákat” rendeztünk a háztömbünk gyermekeinek. Nemrég a Magas- Tátrába mentünk fiatalokkal, ami jelentős megterhelést jelentett nekik. Az egyik fiú, akinek rossz a látása, egy szakaszon teljesen rá volt utalva a többiekre. Jó volt látni, hogyan segítették, a csúcsról visszafelé a hátukra vették. Ezek azok a nehéz helyzetek, ahol kiderül, képes-e valaki közösséget alkotni, szeretni a másikat. Az ilyen tapasztalatok egy életre megmaradnak.
– Többen részt vettek Magyarországról a Sportmeet konferenciáin.
– A Sportmeet azokat fogja össze – és nem feltétlenül csak sportolókat –, akik a sporton keresztül szeretnék megújítani a társadalmat. Nem leírt szabályokról van szó, mindenki igyekszik közösbe tenni a saját tapasztalatait. Sok olyan dolgot tudtunk mondani, amit a másik addig még nem próbált. Vannak előadások is természetesen, de jó, ha a szakma elmélete találkozik a gyakorlat lelkületével.
– Erre lennének különösen alkalmasak a klubok, egyesületek.
– A Sportmeet egyik vezetője, dr. Paolo Crepaz [testvérlapunk, a Citta Nuova munkatársa, szerk.] említette az egyik konferencián, hogy az edzőknek közösséget kell tudniuk teremteni. A konferencia témája is az volt, hogyan lehet technikai edzőből nevelőedzővé válni. Fontos szempont, hogy nem az eredmény az első, és az eredmény érdekében nem megengedett minden eszköz, gondolok itt a doppingra például.
A tavaly ősszel alakult egyesületünknek, a Közös Sportegyesületnek is ez volt a célja, hogy megmutassuk: lehet ezt másként is csinálni. Új emberekre van szükség, akik a lelki és a testi egészség megteremtésén munkálkodnak. Szeretnénk megszólítani azokat, akikhez leginkább a sport révén juthatunk el, és akiknek így lehet átadni az említett értékeket.
Programjaink ezért teljesen nyitottak. Négy szakosztályunk közül a röplabda, a kosárlabda és a futó–szakosztály heti rendszerességgel működik, a turista szakosztály hat hetente az ország különböző részeibe szervez túrákat, illetve évente egy nagyobb 4-5 napos túrát. Emellett folytatódik a II. János Pál-emléktorna is.
– Az Európai Unió támogatja az értékalapú sportot, egy pályázatban Önök is részt vettek.
– Igen, a békére nevelés céljához kapcsolódva egy német kollégánk, Matthias Kaps összefogta az európai országok sport témájú kezdeményezéseit. Minden ország megfogalmazta a saját elképzeléseit a következő évekre, és ezt a hálózatot támogatta az Unió. Ausztriában például a több napos Sport4Peace rendezvénysorozaton adták át nekünk a tapasztalataikat, Nápolyban 24 órás sportolást szerveznek idén. A legnagyobb élmények ilyenkor a testvériség megéléséhez kapcsolódnak. Volt olyan, hogy cserélték a csapat tagjait, így ugyan mindenki csak a saját eredményét vihette tovább, ezt azonban meghatározta a többi csapattag szereplése. Ennek a programnak része a Sportmeet hat konferenciája is, a záró konferencián Rómában összegzik majd a tapasztalatokat.
Mindezzel együtt én inkább a lelki részét emelném ki a kezdeményezésnek. Egy fiatal, akiben megvan az Isten iránti érzékenység, késztetés, nagy dolgokra képes. A mi feladatunk segíteni őket ebbe az irányba. Viszont kinek-kinek magának kell meghallania a hívást, s lehet, hogy később már nem lesz rá alkalma.
– Mi a sport eredménye a lelki életben?
– Sokszor vonhatunk párhuzamot a sport és a civil élet között, mert a sportban megtanult dolgok elengedhetetlenek. Ilyen például a lemondás: valaki megházasodik, le kell mondania a magára szánt idő egy részéről, nem jár el minden este pub-ba, vagy focizni, mert ott van a felesége, meg a gyermekei. Erre is nevel a sport, megtanít áldozatot vállalni, és kitartani abban, amit elkezdtünk. Ahol élünk, ott új emberként kell mozogni, és ezt nem lehet megspórolni. Ehhez viszont lemondásra és sok munkára van szükség. A közösség segítsége is számít. Volt, hogy sírtam a fáradtságtól, és az segített, hogy a társaim mellettem álltak. Aztán meg kell tanulni veszíteni, örülni a másik sikerének.
Végül még valami. Az élsportot sokszor úgy állítják be, mint szükséges rosszat, holott csupán mi tettük azzá. Eszembe jut ilyenkor a Tűzszekerek című film, ahol az apa így bíztatja a fiát: azt az adottságot kaptad Istentől, hogy gyorsan tudsz futni, és Ő örömét leli ebben. Fuss hát, hogy más is örömét lelje benne!
II. János Pál-emléktorna A Közös Sportegyesület által néhány éve elkezdett egész napos rendezvény, ahol különböző sportágakban versengenek szigorúan a kölcsönös szeretet szabályai szerint. |
Sudár Balázs
Új Város – 2010 július-augusztus
közelkép – szemtől szemben
SPORTOLTAM MINDIG