Párbeszéd az olvasóval
UGYE, ÉRDEMES BESZÉDET TANULNI?
Egy csodáról szeretnék beszámolni: megmentettem egy ember életét.
Egyik tanítványom bolttulajdonos. Rájött, hogy az a hang, amit használ, nem fejezi ki a személyiségét, mert gyakran túl magas, sokat krákog, és így tovább.
Sokat gyakorolt, és már a második alkalommal használni tudta új hangszínét, és gyakorlatilag abbahagyta a krákogást. Az elmúlt órán arról beszéltem, hogy tudatosan kontroll alatt kell tartani magunkat, nem szabad elveszíteni az önuralmunkat, felcsattanni, rikácsolni. Környezetünkkel akkor tudunk valódi párbeszédet folytatni, ha „nulla energiaszinten” vagyunk mindketten (ez saját teóriám). Házi feladatként kapta, hogy próbálja megvalósítani ezt a fajta tudatos önuralmat minél többször.
Még aznap történt: késő délután hazarohant valamiért a férje kérésére, és a konyhán átszaladva bekapott egy darab halat, mert már nagyon éhes volt. Azonnal érezte, hogy baj van. Nem tudott nyelni, de levegőt is alig kapott. Arra gondolt, itt fog meghalni a konyhakövön, és senki nem jön segíteni, a férje pedig hiába várja, amit kért.
Aztán rögtön eszébe jutott, amit tanítottam: nem krákogni, uralkodni magunkon, tudatosan. Telefonált egy ismerősének, akiről tudta, hogy sok orvos barátja van: „Figyelj! Most beülök az autómba, és a kórházhoz megyek. Várjon ott egy olyan orvos, aki ki tudja venni a torkomból a halszálkát.”
A sebészorvos azonban nem látta a szálkát, annyira mélyen volt. Felmerült a gégemetszés, mert már alig kapott levegőt. Egy másik sebészt is odahívtak, és ekkor Margó annyit mondott: „Mondják meg, mit kell tennem, meg fogom csinálni. A férjem vár engem, mindent megteszek, ne műtsenek.”
Elzsibbasztották a gégéjét, aztán egy műszerrel és egy tükörrel benyúltak a torkába. Egy 4,5 centiméteres halcsont-darab volt alaposan a gégefedőjébe fúródva. Ha otthon elkezd köhögni, krákogni, és pánikba esik, nagyon nagy eséllyel tényleg megfullad. BRRR!
Ezt elmondva, átölelt, és an�nyit mondott, hogy ha csak ezért kellett volna megismernie engem, már megérte volna, de van még más is. Felkérték a férjét, hogy legyen önkormányzati képviselőjelölt a körzetükben, de mivel nagyon forrófejűnek ismeri önmagát, nem alkalmas ilyesmire, ám tud ajánlani valakit maga helyett: a feleségét. Megbeszélték a jelölő szervezetben, Margóval is elbeszélgettek, és ő elvállalta.
„Zsuzsa! – mondta végül. Én tudtam, hogy változtatni kell a hangomon, hogy szerethetőbb és eredményesebb legyek. Te pedig már az első alkalommal megmondtad nekem, hogy a személyiségem változása követelte a hangterápiát, és most ez a kettő összetalálkozott. Fél éve nevettem volna egy ilyen közszereplői feladaton, most pedig úgy érzem, tényleg alkalmas lehetek rá.”
Szerintetek érdemes beszédet tanulni?
Fábián Zsuzsanna – Eger
ALBERT CAMUS ÉS A TÖBBIEK
Megint érzékelem, mennyire új szemszögbe terelnek az Új Város lap írásai. Félek a számítógép megmerevítő hatalmától, különösen a gyerekeket látva, vagy az elgyökértelenedéstől a nagyvárosi életformában, amíg meg nem látom itt a kapcsolatok kiaknázatlan nagy lehetőségeit.
Így jártam most Camus-vel is, a legutóbbi szám Senkit nem hagy hidegen című írásakor. Az ő hatása bennem félelmet, bizonytalanságot kelt, inkább megingat. Ezt a szinte zsibbasztó érzést tiszta és pontos szavaival, világos, nagyon egyszerű stílusával éri el. A Közöny tényleg nem közömbös az olvasójára! Többször letettem a regényeit azt érezve, már-már kiszáradok. Most pedig a művészről olvasok, aki hitt az ember végtelen felelősségében.
De itt megint segítségemre kell jönnie az egység lelkiségének: filozófiája Jézus pupilláját vetíti ki, amibe minden emberi bűn, minden szakítás belefér, benne az istentelen lét mérhetetlen árvaságával. Így pillanthattam én nagyobb mélységeibe a modern közérzetnek, ahol az érzékeny alkotónak más útja sincs, mint bemutatni ezt az űrt. Lehet az vonat, ami zuhan a Szakadékba, beosztott, aki a Nagyfőnök helyett csak egy örökmozgó lift üres csúcsán találja magát, vagy mérnök, aki sose jut el a Kastélyba. Ellenállhatatlan művészi eszköztárral részletezve mindazt, ami az emberi környezetről már a tárgyak világára átterjed, az elidegenedés akár öngyilkosságba vezet, mint a fiatal Camus esetében.
Hitem, de tapasztalatom szerint emberszabású felelősségünk végtelen kielégítést nyer Isten mindenhatóságában, míg a bűn megsemmisül irgalmában.
H. E.
ÁRVÍZ
Ebben az évben ismét több családot, települést tett tönkre az árvíz hazánkban is. Munkatársnőmmel sokat beszélgettünk az aktuális eseményekről, gondolkodtunk, hogyan tudnánk igazán támogatni a rászorultakat. Ő egy telefonvonal segítségével próbált pénzt küldeni, amiről sajnos hamarosan kiderült, hogy nem igazán kerül a bajbajutottakhoz. Egyszer azt mondta, hogy legszívesebben személyesen odamenne a helyszínre, és tenné, amit várnak tőle.
Mivel jó szándékú, de nem hívő ember, régen vártam az alkalomra, hogyan tudnám Jézushoz közelebb vinni. Nem csak vártam, szerettem, és kértem is a mennyei Atyát, hogy mutassa meg, mit kell tennem. És azon a napon, amikor ezt el is mondtam a társaimnak, hazaérve a számítógépen várt egy e-mail: a plébániai Karitász vezetőjének meghívása Borsodba, az árvíz sújtotta területre, fizikai munkára. Megkönnyeztem, és ismét rácsodálkoztam erre a közvetlen és végtelen szeretetre.
Így indultunk Ócsanálosra egy kisbusszal. Kolléganőm, és nyolcan a plébániai közösségből diákok, fiatalok és nagymamakorúak. Mintha egy összeszokott csapat lettünk volna. A négy nap alatt megélt szeretet, és a munka eggyé tett bennünket. Minden különbség ellenére.
Hittanteremben matracokon aludtunk, és miután kiürítettük az adománycsomagokat, ha kellett, az utcai nyomóskútnál mosakodtunk. Homokzsákokat ürítettünk, gyűjtöttünk szénát a töltésen, meggyet magoztunk, házat bontottunk, költöztettünk és tettünk minden egyebet, amire szüksége volt a helyieknek. Nagyon hálásak voltak, nehezen hitték el, hogy valóban ingyen dolgozunk. Hálájukat finomabbnál finomabb ebédekkel fejezték ki.
A munkák szervezését egy református lelkészpár segítette Ongáról. Boldogság töltött el, amikor az Úrangyalát imádkozva szótlanul, de köztünk álltak. Valahogy minden az egységről szólt. Minden fáradtság ellenére a mennyországban éreztük magunkat. Kolléganőm felajánlotta plébániánk számára, hogy ha gépelni kell, bármikor szívesen segít, mert ő ahhoz ért legjobban.
V. V. – Budapest
SZOKATLAN NYÁRI ÉLMÉNY
Az egész onnan indult, hogy tavaly kihagytak a hangyairtásból. Nagyon rosszul esett. Ezért idén, amikor megjelentek a hangyák egy szép esős hétvégén, megszólítottam egy szomszédot, akivel összefutottam a lépcsőházban. Van-e hangyája? Nem értette félre! Körbekérdeztem és kiderült, sokunk lakását elárasztották. Vállaltam, hogy megszervezem az irtást. Attól a lakótól kértem tanácsot először, aki tavaly kihagyott. Az őáltala ismert szakemberhez fordultam. Szintén tőle kérdeztem meg először, milyen napok lennének jók neki. Mivel kilenc család kérte a szakember munkáját, nagyon alacsony áron sikerült megszervezni. A lakókkal való beszélgetés során fény derült arra is, hogy van egy másik társaság a házban, akik rendszeres hangyairtásra vannak előfizetve. Mi ugyan maradtunk ennél az egyszerinél, de több alkalommal leültem a másik csoport valamelyik tagjával és elbeszélgettünk arról, hogy vajon mi a legjobb megoldás, mi az előnyük és hátrányuk a különböző technikáknak. Nem vágytam ennyire beavatódni a hangyairtás titkaiba, de annak nagyon örültem, hogy ennek apropóján a ház lakóival egy informálisabb, közvetlenebb kapcsolat született. A szakemberrel is jól együtt tudtunk működni. Garanciálisan kaptunk pótirtást is. A hangyairtás sikere pedig 100% lett a megbeszélt helyeken.
H. V. – Budapest
Fotó: Erhardt Emese
Új Város – 2010 szeptember-október
párbeszéd az olvasóval