A testvériség vértanúi
Három afrikai túlélő tanúságtétele, akikből pap lett. Elhangzott a VI. Pál teremben, 2010. június 9-én a papság évének záróeseményén.
Ildephonse Niyongabo, Pasteur Maniram-bona és Marc Bigirindavyi Burundiból jött Rómába, hogy a butai kisszemináriumban történt életre szóló tapasztalatát megossza sokakkal.
Pasteur: Tizenhárom évesen kerültem a szemináriumba, 1992-őt írtunk. Kicsivel később országunkban kirobbant a polgárháború. A hutuk és a tuszik összecsaptak egymással.
A szemináriumban is mind a két népcsoportból voltunk. Hallottuk, milyen rettenetes dolgok történnek mindenütt az országban, de nem bátortalanodtunk el. Nevelőink és Isten Lelkének segítségével igyekeztünk egységben és testvériségben élni. Olvastuk az evangéliumot, és életre váltottuk. Így a butai kisszeminárium egy kis sziget, kis mennyország maradt.
1997. április 29-én a lázadók a házunk felé közeledtek. Hogyan viselkedjünk, ha megtámadnak minket? „Együtt – mondtuk –, egyek maradunk.”
Másnap reggel öt órakor betörtek a hálótermünkbe. Elkezdtek össze-vissza lövöldözni, és azt kiabálták: „Hutuk az egyik oldalra, tuszik a másikra!” Nem akartunk különválni. Együtt maradtunk.
Ildephonse: Egy golyó rögtön eltalálta a lábam. Az ágy alá estem. Hirtelen nagy robbanás rázott meg: kézigránátot hajítottak közénk. Több mint harminc fiú azonnal életét vesztette. A halottak közé is lövöldözni kezdtek, és engem egy másik golyó is eltalált.
Ebben a pokolban úgy haltak meg a társaim, hogy azt mondták: „Istenünk, Atyánk, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.” Néhányan, köztük Pasteur, elkezdték a többiek sebeit kötözni az életüket kockáztatva.
Soha nem felejtem el, amit a negyven kivégzett fiú közül az egyik, Niyonkuru Protais mondott két perccel a halála előtt: „Egységben kell maradnunk!” Nekem ez a mondata még ma is olyan, mint valami végrendelet.
Hét évvel később viszontláttam ezeket a lázadókat azon a plébánián, ahol pasztorális gyakorlaton voltam. Az Úr megadta a kegyelmet, hogy megbocsássak azoknak, akik ránk lőttek.
Marc Bigirindavyi: Amikor megtámadták a szemináriumot, én a tanári épületben voltam. Csoda folytán menekültem csak meg a halál torkából.
Akkor még nem voltam pap, hanem világi tanár. A gimnázium befejezése után kértem a püspököt, vegyen fel a szemináriumba. Ám a bevonulás napján nagyon vívódtam: „Ez az út túl magas nekem. Az egyetemen is lehetek jó keresztény és szolgálhatom Istent.”
Így elkezdtem földrajzot tanulni. Szerencsére az egyetemen találkoztam egy elkötelezett keresztény csoporttal. Segítettük egymást, hogy életre váltsuk Isten igéit. Elkezdtem minden reggel áldozni.
Amikor befejeztem a tanulást, a rektor hívott a butai szemináriumba, hogy földrajzot tanítsak.
Ott éltem azokkal a fiatalokkal, és osztoztam velük az evangéliumi tapasztalatokban. Megváltoztam, mert láttam, mennyire hűségesek maradtak Istenhez az életük árán is. Hálát adtam értük, akik a „testvériség mártírjai” lettek, és kértem őket, hogy tegyenek engem is a szeretet és az egység apostolává.
Még abban az évben beléptem a szemináriumba, és 2004 júliusában pappá szenteltek.
Szerkesztette: Bartus Sándor
Fotó: CN
Új Város – 2010 szeptember-október
társadalom – mai papok
A TESTVÉRISÉG VÉRTANÚI