Hiányozni fognak
Az élővilágában megfigyelhető rohamos fajpusztulásban „jelentős csökkenést” irányzott elő 2010-re a riói Föld-csúcstalálkozó. Ezért szentelte az ENSZ a biodiverzitásnak az idei évet.
A fajok kihalása nem új jelenség a Föld történetében. Ez a hatodik ilyen folyamat azonban lényegileg különbözik a korábbiaktól: kiváltója nem egy természeti csapás, hanem az ember, aki körülbelül ezerszer gyorsabban írtja a fajokat a “természetes” ütemnél, és ezzel önmagát sodorja veszélybe. Egy másik fontos különbség, hogy míg a korábbi fajpusztulások egyszeri, gyors lefolyásúak voltak, ez a mostani hosszan tartó és állandó, ami fokozatosan, de rohamosan építi le az élővilágot.
A helyzet súlyosságának a felismerését nehezíti, hogy ez a folyamat nem annyira nyilvánvaló, mint a – vele szervesen összefüggő – klímaváltozás. Annak káros hatásait mindannyian a bőrünkön érezzük. Itt egy olyan óriás-rendszer egyensúlyának a megbomlásáról van szó, aminek a következményeit lehetetlenség felmérni, a folyamatok és következmények nem lineárisak, egy bizonyos láthatatlan küszöb átlépése pedig menthetetlenül apokaliptikus helyzetet teremtene földünkön.
Négy és félmilliárd éves bolygónkon 3,5 milliárd év alatt fejlődött ki napjaink biológiai sokfélesége, az úgynevezett ökoszisztéma. Ez biztosítja az életünkhöz nélkülözhetetlen feltételeket; oxigénnel, élelemmel, gyógyszeralapanyagokkal látja el az embert, tisztítja a vizet, tárolja a szén-dioxidot, továbbá talajformáló és klímaszabályozó tevékenységet folytat. Az emberiségnek több mint a fele ma már városokban él! Az infrastruktúra valamint a mezőgazdaság terjeszkedése módszeresen semmisíti meg a növény és állatfajok életterét. Naponta ötven faj pusztul ki, egy új faj születése ezzel szemben ezer években mérhető! Európában rendkívül előre haladt az őshonos fajok kipusztulása.
Az ember okozta káros hatások drasztikus csökkentése nélkül nemhogy megállíthatatlan, de még csak nem is lassítható a fajok sokféleségének a drámai pusztulása. A helyreállításhoz szükséges a Föld valamennyi lakójának az összefogása.
A Japánba összehívott októberi biodiverzitás-csúcstalálkozónak nem lesz könnyű dolga. A nyolc évvel ezelőtt kitűzött cél, a „jelentős csökkenés” nem sikerült, egyes tudósok szerint a helyzet csak tovább romlott.
Lehet, hogy itt az ideje rádöbbenni: az emberiség egyetlen nagy család? Hogyha nem akarjuk elpusztítani saját magunkat, mindannyiunknak változtatni kell viszonyunkon a természettel és egymással! Csak így tölthetjük be Istentől kapott hivatásunkat ebben a csodálatosan szép, hihetetlenül gazdag és végtelenül harmonikus világban!
Szerkesztette: Vizsolyi László
Fotók: CN
Kapcsolódó cikk: Génmódosítás
Új Város – 2010 szeptember-október
Társadalom – biodiverzitás
Hiányozni fognak