A vacsoravendég
Hogyan tudta legyőzni egy idős asszony a gyengeséget és a magányt a szeretettel. Október elsején, az idősek napján tudjuk, kikre kell gondolnunk.
Eljött hozzám egy idős asszony, mert szüksége volt valakire, akinek kiöntheti a szívét. Négy családos fia van és sok unokája. Egyedül él, a férje meghalt, de tele van energiával, így aztán sok mindennel elfoglalja magát. Jó keresztény, ez rögtön kiderült.
Ám gyakran – így mondja – nem kell a gyermekeinek. „Az az érzésem, hogy néha az idegeikre megyek, pedig soha semmit nem kérek tőlük. Meghallgatom a bajaikat, és mit kapok cserébe? Közönyt, néha durvaságot. Mit csináljak?”
Természetesen megértem. Az ő baja a magány. A mindene a család, de soha nem törődött sem a szomszédokkal, sem a plébánián a többiekkel. Már-már azt válaszolom neki, hogy ésszel kell szeretni. Nem lehet bármikor bármibe beavatkozni. Aztán hagyom, hadd öntse ki a szívét, hadd legyen az enyém is mindaz, ami bántja. Végül ő maga jön rá, és ki is mondja, miután megszabadult a sok keserűségtől: „Talán túlságosan is szoros volt a kapcsolatom a fiaimmal. Rájuk kényszerítettem a gondolkodásmódomat, és most azt hiszik, hogy ellenőrizni akarom őket. De olyan egyedül vagyok. Néha már meg sem terítek a vacsorához.”
Nézek rá csendesen, aztán megkérdezem: „Biztos, hogy egyedül van? Ismeri Jézust, nem?”
Csendesen bólint. „Akkor miért gondolja, hogy egyedül van? Ha akarja, ő mindig együtt van magával, még vacsora közben is.”
Csak néz rám kérdően. „Próbáljon meg úgy teríteni, mintha vendéget várna. Amikor hálát ad, gondoljon Őrá, aki azt mondta: »Nézd, az ajtóban állok, és kopogok. Aki meghallja szavam, és ajtót nyit, bemegyek hozzá, és vele eszem, ő meg velem.« (Jel 3,20)”
Nagyon megrendítik ezek a szavak, köszönetet mond érte.
Egy hónap múlva levelet kapok tőle, tele örömmel: „Mindig eszembe jutott, hogy odategyek egy terítéket az asztal túloldalára. De elhessegettem a gondolatot. Ezúttal megfogadtam a tanácsait, és tényleg megváltozott az életem. Most már nem akaszkodom a gyermekeimre, ők meg gyakrabban meglátogatnak. Régen mindig szomorúnak láttak, most örülnek, hogy mosolygós vagyok.”
Későbbi levelében ezt írja: „Megérettem, hogy az élet apró dolgaiban is gondolni kell arra, hogy Isten gyermekei vagyunk, aki végtelenül szeret bennünket. Amikor eljön az étkezés ideje, megterítem az asztalt, kikapcsolom a tévét. Megosztok Vele mindent, ami a szívemben van, és érzem, hogy meghallgat.”
Matteo Silvi
Fordította: Aranyi Krisztina
Fotó: Bartus Sándor
Új Város – 2010 szeptember-október
közelkép – idősek egyedül
A vacsoravendég