Nem értem őket
A mai fiatalok éretlenek, kelletlenek, felelőtlenek… Nevelőtanár vagyok, és nagyon sok éves munkával a hátam mögött sajnálattal tapasztalom, hogy a kamasz fiatalok zöme önállótlan, saját életét alig-alig tudja kézben tartani. Ön még hisz bennük?
M. B.
Köszönöm ezt a levelet és az őszinteségét, ami a szavaknál is jobban tanúskodik a nevelés iránti szenvedélyéről. Minden bizonnyal ez vezette arra a megállapításra, hogy a mai fiatalok mennyire megváltoztak a korábbiakhoz képest. Csak egyetérteni tudok a ránk váró társadalmi kockázatokat illetően.
Ha bekapcsoljuk a televíziót, majdnem minden nap gazdasági és pénzügyi válságról hallunk – minden családot érintő témákról –, ám ritkán hallunk nevelési problémákról és kockázatokról, a pedagógia kiüresedéséről, pedig nyakig elmerültünk már benne.
A fogyasztói szemléletnek, amely mindent azonnal birtokolni akar, haszontalannak bizonyulnak a hosszú távú befektetések az olyan következetes nevelési tervekbe, amelyek a fiatalok igazi igényeire válaszolnak: hogy megvessük a biztos alapjait a jövőjüknek.
Miguel Benasayag és Gérard Schmit, két francia pszichiáter Szomorú szenvedélyek korszaka című könyvében nagyon jól felvázolja azt a kockázatot, amelyben a mi fiataljaink élnek. Jövő nélküli, rövid távú és múlékony tervekkel rendelkező személyeknek írja le őket, öntudatlanoknak és céltalanoknak.
A társadalmat átjárja egy általános rossz közérzet, amely sokakat a reménytelenségbe taszít. Széles körben elterjedt a világban valamiféle általános bizonytalanság, fenyegetettség-érzés, amely sokakat bezárkózásra késztet és védekezésre egy olyan ismeretlen félelem ellen, aminek nem is tudja az okát, amit nem is tud meghatározni.
Összességében azonban nyilvánvaló, hogy fiataljaink problémái a nyugati modern kultúra visszatükröződései, aminek az alapja a tárgyakra és a birtoklásra épülő, jövőbe vetített remény.
Mit tehetünk hát? Luigi Giussani, a kiváló nevelő szerint egy olyan társadalomban, amely még számol a jövővel, fontos hinni, befektetni és remélni. Ez a válasza azoknak, akik csak a nevelés veszélyeiről szónokolnak. Meg kell tenni mindent, és fel kell hívni a figyelmet egy olyan hosszú távú nevelés szükségességére, amely magában hordozza a testvériesség, az önzetlenség, a türelem és az emberek közötti közösség magvait.
Hogy mindezt megtehessük, szükség van türelemre, de még inkább arra, hogy ne álljunk meg fiataljaink rossz tulajdonságainál, inkább lássuk meg bennük azt a személyt, akivé lenniük kell. Olyan emberekké kell válniuk, akik képesek a szeretetre, hiszen azért születtek, hogy szeressenek.
Ezio Aceti
Fordította: Sudár Beáta
Új Város – 2010 szeptember-október
megkérdeztük – Gyermekeink világa
NEM ÉRTEM ŐKET