Párbeszéd az olvasóval – 2010 november-december
CSENDBEN, BÁTRAN, KITARTÁSSAL
Az előző számban olvastam egy cikket az ötvenhatos forradalomról. A nagymarosiakra jellemző – mondják –, hogy jómódjukban torzsalkodnak, a bajban viszont összetartanak. Ez utóbbi történt 1956. október utolsó hetében is. Gyári autóval vitték a sonkát, sok-sok terménnyel, étellel-itallal a fővárosba, hogy ne éhezzenek a pestiek. A falu egységes átállásának a híre eljutott a környékbe. Egyszercsak megjelent egy autó, lövedéknyomokkal, s az onnan kiszálló nő megkérdezte, hogy a váci börtön betegeit elhelyezhetik-e nálunk. Hozzánk a kiszabadított politikai foglyok kerültek orvosi ellátásra. Hozták velük a raborvost is. Vöröskeresztes állomásunkon három szakképzetlen nő lett az ápoló személyzet, köztük én is. A rabok kifertőtlenített ruhája egy kupacban érkezett. Összefogtunk, és az asszonyok, akiknek a férje Pesten harcolt, vasalták a férfiruhát. Én nyakkendőt koldultam, hiszen azt elvették a fogság kezdetén. Volt, aki egész öltönyt adott, ami egy tábornoké lett. Nagy szó volt ez akkor! A polgármester elhozta különvonattal a márianosztrai beteg rabokat is. Nyilvántartás nem volt, mindenkit azonnal befogadtunk. Két pap járt szobáról szobára. Olyan megrázó volt: áldoztak az emberek. November 4-től már csak hárman maradtunk azokkal a betegekkel, akik még lemenni se tudtak az emeletről. „Ne vegyen fel már új betegeket!” – én csak ennyi utasítást kaptam a polgármestertől. Tudták az emberek, hogy mi történt, tudtuk mi is, de ott lehetett volna hagyni az orvos nélkül maradt ápoltakat, a gazdátlan gyógyszeres szobát? Tizedikén, mire beértem az épületbe, egy Csehszlovákiából érkező hajó már elvitte őket. Ezt a szolgálatot, ami egyre inkább kockáztatta a személyes biztonságot, senki nem ismerte el hivatalos formában. Holott kivették a részüket a forradalomból a nők is, csendben, bátran, kitartással.
Tass Anna – Nagymaros
MI IS GAZDAGODTUNK
Az árvízi híreket hallgatva született meg bennünk a kérdés: mi vecsésiek mit tehetünk ezekért az emberekért? Tíz család összefogásával 19 kisgyermeket fogadtunk be Szögligetről egy hétre. Kaptunk segítséget a polgármesteri hivataltól is, amikor a program elindult: a buszt, ami a gyerekeket szállította. Felejthetetlen élményt jelentett a Ferihegyi repülőtér, az Országház, az esztergomi bazilika és a Keresztény Múzeum, amit meglátogattunk velük. Búcsúzáskor azt éreztük, mi is gazdagodtunk azzal a szeretettel, amit ezeknek a gyerekeknek adhattunk. Árvizes voltam és befogadtatok…
Huszka Mihály plébános – Vecsés
HÁLA-ZARÁNDOKLAT
Legidősebb fiam négy éve nősült, és már a házasságkötéskor nagyon szerettek volna gyermeket. Tavaly gyalogosan zarándokoltam Czêstochowába, hálaadásképpen, gyermekeimért, két unokámért imádkozva. Legidősebb fiamék számára a gyermekáldást kértem. 2009 májusától egy idős rokonomat kell ápolnom, ami nem könnyű feladat. Mindig reméltem, hogy ezzel megkapom a Jóistentől azt az ajándékot, hogy születik náluk is unokám.
Egy fárasztó nap után éppen egy kis örömet kértem Istentől, és akkor értesültem erről a nagy ajándékról! Remélem, tudok majd olyan mindennapi nagymama lenni, amilyen az én nagymamám volt!
D. P. – Budapest
ÖRÖMTELI MEGLEPETÉSEK
Közeleg az advent, a karácsony. Szívesen megosztom a többi olvasóval egykori felfedezéseimet. Talán nem vagyok ezzel egyedül!?
Valamelyik évben karácsonyra rengeteg süteményt sütöttünk, de olyan jég volt, hogy senki vendég nem tudott eljönni. Gondoltunk egyet, kis csomagokat csináltunk, és odaakasztottuk a szomszédok kilincsére, persze név nélkül. (Aztán valahogy mindig kiderítették, és nagyon megköszönték.) Másokhoz, akikről gondoltam, hogy örülnek neki, be is kopogtattam egy kis beszélgetésre. Persze akkor ők is csomagoltak. Egyik évben azonban beteg lettem karácsonykor, elmaradt ez a program. Mikor meggyógyultam, kérdezték, hogy mi volt, vártak.
K. K.
A VÖRÖS ISZAP MÉLYÉN
No, nem a hömpölygő áradat aljára, vagy a tartályokban szunnyadó mas�szára gondolok, hanem a sebekre. A testi-lelki sebekre. A testi sebek szörnyűek… de az orvostudomány bravúros. Az ép bőrfelülettel pótolják az elégettet… nem csekély fájdalom árán.
Három megégett asszonnyal beszélgetek egy budapesti kórház égési osztályán – mindegyik nagymama korú már. A sebek lassan, de gyógyulnak. A testiek. „Mindenem odaveszett” – mondja egyikük, aki a lábától a mellkasáig megégett. Minden?? Igen, minden… néhány fehérnemű maradt meg a legfelső polcon, és 1-2 kép a falon, ami magasan volt… Minden? Bevillannak az én „fontosaim”… a családi fényképalbumok, amit unokáimmal nézegetünk: milyenek voltak a szüleik gyerekkorukban, hogy nézett ki dédimama-dédipapa… Minden? Mivel a nyílászárók újak voltak, az áradat a szennyvízcsatornán (vécén) keresztül jött be a házba… „Nem tudom feldolgozni, nem tudom…”
Ica, aki már az első napokban meglátogatta őket, mesélte, hogy eleinte nagyon nagy hála volt a szívükben, egyáltalán azért, hogy élnek, hogy túlélték, …mert ugye néhányan nem. Szinte eufóriás örömben úsztak az emberek áldozatkészsége, segítőkészsége láttán. Ők is megtették, amit tudtak: segítettek egymásnak, a többi betegnek.
S ahogy gyógyulnak a testi sebek, úgy mélyülnek a lelkiek. A kórházban van idő a filozofálgatásra: Miért pont én, miért éppen akkor mentem arra az autóval? – mondja a másik asszony, aki csak szüretelni jött a rokonaihoz, és már hazafelé indult. A kocsiját játékszerként dobálta az ár. A fél oldala megégett.
„Nem tudom feldolgozni” – fel lehet egyáltalán? Pszichológust kértek, mentem tehát. Talán a dolgok pozitív „hozadékának” lehetne örülni: új lakása lesz, a lánya mellett fog lakni – mert az ő háza is tönkrement – tudnak egymásnak segíteni, minden új lesz, új lehetőség… de a kognitív terápia itt nem segít. Miért történt, mondja, miért? Mert valaki valamit valamikor…?
Mikor és mitől gyógyulnak a lelki sebek? „Bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk… Megbocsátunk? Mindent? Mindig? Mindenkinek? Ezt is? Nekik is? Te meg tudnál? És én?
A terápia folytatódik.
Barlay Ágnes – Budapest
Új Város – 2010 november-december
párbeszéd az olvasóval