Egy új kultúra
Kezdjük egy találós kérdéssel: „Egyszerre vagyunk szülői és gyermekei! Mi az?” Mielőtt valaki sokáig törné a fejét, íme a válasz: a kultúra.
Az Idegen szavak gyűjteménye szerint a kultúra: „a társadalom által létrehozott szellemi és anyagi javak.” Ha pedig valaki felüti a Wikipédia internetes oldalait, akkor többek között ezt olvashatja: „…egy adott társadalom mindazon ismereteinek összessége, amelyek az emberi közösség összetartozását és fennmaradását biztosítják. A kultúra alapján tudunk eligazodni abban, hogy mik a fontos értékek és normák az életben.” Súlyos szavak. Főleg manapság.
Mielőtt még valakinek mindezzel kapcsolatban bármi negatívum jutna eszébe, amelyet széles e hazában, Európában vagy a nagyvilágban tapasztalt, gyorsan elmesélem, hogy néhány héttel ezelőtt a kerületünkben valaki bevitte az Okmányirodába az elvesztett rendszámtáblánkat!
Ez is kultúra! A kultúra ugyanis azoknak a viselkedés- és gondolkodásmódoknak az összessége, amivel az ember a világban való boldogulását építi. Az élet megnyilvánulásainak összessége, amelybe a fentieken túl beletartozik az öltözködés, az ételek, az étkezési szokások, a kapcsolatépítés vagy a kikapcsolódás módja… meg persze számtalan más dolog, például az, hogy ha azt mondom „itt az idő” akkor arról neked a „Nemzeti dal” jut eszedbe.
Kultúrák, tovatűnő és időtálló, sőt századokon átívelő kultúrák…
Napjainkban, amikor az Egyház is új felelősségre, újfajta magatartásra hív bennünket éppen egy olyan időszakban, amikor heves támadások érik tagjainak erkölcsi hűtlensége miatt, vajon ezzel nem egy új kultúra szükségességére világít rá? Vagy Magyarország alakuló új Kormánya, amely együttműködésre, közös felelősségre, társadalmi összefogásra szólít fel minden magyar embert, talán nem egy új kultúra megteremtésére törekszik? Napjaink környezeti katasztrófái, a Mexikói öböl olajszennyezése, vagy a megállíthatatlannak tűnő elsivatagosodás nem arra figyelmeztetnek mind, hogy a bolygónk életét fenyegető változásokkal közösen kell szembenéznünk?
Új kultúra kerestetik tehát. Egy másokért is felelős, új, közösségi kultúra.
S vajon hol terem?
Bennünk! Nem csak abban az emberben, aki bevitte megtalált rendszámtáblánkat a hivatalba, hanem például a zánkai Máriapoli 800 résztvevőjében, a Fokoláre különböző koreai közösségeiben, az olaszországi Loppiano lakóiban, illetve a világ számos városában – ahogy a jelen számban olvashatjuk.
Ha kultúra, akkor Pécs – mondják ma sokan Európában. A Fiatalok az Egyesült Világért mozgalom tagjai idén Pécsre tervezik táborukat, s talán nem véletlenül. A „magas kultúráknak” helyt adó, s azokat bemutató város általuk is majd teret adhat – ha csak egy hétre is – egy tágabb értelemben vett kultúrának, az egység kultúrájának.
És ez örömhír, mert erre a kultúrára van szükség! Az egység kultúrájára, amely – egy olyan világban, ahol sokan azt hiszik, hogy minden, ami lehetséges, egyben megengedett is – összerakja az embert, az ember egységét önmagával és a másik emberrel, hogy ezáltal újra egymásba oltódjon tudomány és hit, hétköznap és öröklét, történelem és misztérium.
Ennek a kultúrának pedig egyszerre lehetünk megteremtői és élvezői, szereplői és nézői, szülői és gyermekei.
Tóth Ilona
Új Város – 2010 május-június
előszó
EGY ÚJ KULTÚRA