Az együttélés kultúrája
2009. december 27-én XVI. Benedek pápa felkereste a Sant’Egidio Közösség római ingyenkonyháját, ahol együtt ebédelt százötven szegény emberrel.
„Amit e legkisebb testvéreitek közül eggyel is tettetek, velem tettétek.” Jézus szavait idézve a pápa kijelentette: „valóban barátainknak érezzük azokat, akikben az Úr felismeri önmagát. Nemcsak barátaink, hanem családtagjaink.” Hozzátette még: „Itt megvalósul a család, mert az kerül az első helyre, aki a legnagyobb szükségben van.”
Magyarországon Cigányok, hazátlan európaiak címmel rendezett konferenciát a Sant’Egidio közösség január 22-én a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében, ahol az együttérzés és a remény hangja szólalt meg az elhatalmasodó előítéletekkel és erőszakkal szemben.
„A konferencia résztvevői hisznek abban, hogy az együttélés nem csak lehetséges, hanem szükséges is. Ennek kimondása, újra kimondása kulturális fordulatot hozhat” – mondta bevezetőjében Szőke Péter a magyarországi közösség vezetője.
A hallgatóság átfogó, megdöbbentő adatokkal illusztrált képet kapott az európai cigányság történetéről, a gyűlölködésről, amely évszázadokon keresztül övezte őket. „Bizonyos értelemben éppen a rom ák jelenléte, befogadásuk vagy elutasításuk jelzi, hogy milyen szilárd a remény, vagy ellenkezőleg, mennyire adjuk meg magunkat a személyiségünket romboló erőnek, a másik embertől való félelemnek.” A közösség szerte a világban iskolákat hoz létre, a béke iskoláit, ahol roma és nem roma gyerekeket tanítanak írni-olvasni és együtt élni.
(Magyar Kurír)
Új Város – 2010 március-április
aktuális – hírmozaik
AZ EGYÜTTÉLÉS KULTÚRÁJA