Mennyi a még nem sok?
Alkoholfogyasztási szokásaink
Egy felnőtt ember annyit igyon, amennyi mellett megbízhatóan el tudja látni a feladatait, nem veszélyezteti az egészségét és nem zavarja a környezetét. Az alkoholfogyasztás azonban számos kockázatot hozhat magával, amelyek közül most csak néhányat említek.
A szeszes italnak kellemes, bódító hatása van, oldja a feszültséget, a szorongást. Ezt eleinte kis mennyiség is kiváltja, de rendszeres fogyasztásakor egyre nagyobb adag szükséges a hatás eléréséhez. Súlyos gond a függőség kialakulása, amikor az alkoholista már csak akkor érzi jól magát, ha iszik. Ha elmúlik az alkohol hatása, megvonási tünetek (remegés, izzadás, szorongás, súlyos esetben hallucinációk, kiszáradás) jelentkeznek, ezért, ha meg akar szabadulni szenvedélyétől az alkoholista, szakember segítségére is szüksége van.
A fiatalok körében is gyakori az alkalmi, nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása. Emiatt aztán előfordul, hogy még másnap sem tudnak rendesen helytállni a munkahelyen vagy például az egyetemen az idegrendszeri zavarok – fejfájás, hányinger, koncentrálási képtelenség – következtében.
Ha nagyobb mennyiségű szeszesitalt fogyasztunk, a májsejtek pusztulásával járó átmeneti tünetek mutathatók ki, ugyanis csak a májunk képes lebontani az alkoholt, és óránként csak 10 grammtól tudja megszabadítani a szervezetünket. Az egyéni különbségek jelentősek lehetnek, előfordulnak enzimdefektus miatt nagyon veszélyeztetett emberek, vannak gyors- és lassú-lebontók, és ismert az is, hogy a nők mája érzékenyebb, mint a férfiaké. Regenerálódni képesek ugyan a májsejtek, ha van rá elegendő idejük, de ha valaki rendszeresen túllépi a még nem ártalmas alkoholmennyiséget, annak évek alatt gyógyíthatatlan májelégtelensége alakul ki. Férfiaknál napi 40 g, nőknél pedig napi 20 g szesz rendszeres fogyasztásakor már jelentős a veszélye a máj maradandó károsodásának, holott az ilyen mértékű ivás még nem nevezhető alkoholizmusnak. (20 g szesz megfelel 2 dl bornak vagy 1 üveg sörnek vagy fél dl töménynek).
Ünnepeken, jeles napokon azért van alkoholos ital is az asztalon, hogy felvidítsuk a szívünket, hogy segítsük, és felszabadultabbá tegyük a közösségi kapcsolatokat. De csak akkor töltheti be ezt a feladatát, ha mértékletesen és tényleg csak alkalmilag fogyasztjuk!
dr. Nagy Márta
Új Város – 2012 március
megkérdeztük – életmód – Egészségünk
MENNYI A MÉG NEM SOK?