Ha egy lépést megteszünk…
A keresztény értékeket ki kell vinnünk a hagyományos vallási műsorok kereteiből és a szakrális térből. Új felületeken, új stílusban kell megjelennünk, hogy azok is hozzáférhessenek ezekhez a tartalmakhoz, akiknek soha nem jutna eszébe egyházi műsorokat nézni. A fiatalok elsődleges információs forrása például a Facebook, innen indulnak el, annak alapján, hogy mit lájkoltak a többiek. A műsoraink nagy részét felvisszük erre a közösségi oldalra, ahol a werkfotókat is meg lehet tekinteni. A kommentek lehetőséget adnak arra, hogy ezek alapján szerkesszük a műsort, a fiatalok preferenciáit is figyelembe véve.
Új műsortípusokkal is jelentkezünk, mint amilyen az Új Nemzedék, amely kifejezetten a fiataloknak szól, értékes tartalmakkal, de újszerű formavilággal, nem a vallási műsoroknál megszokott stílussal, hanem egyedibb, nyitottabb, pergősebb megjelenéssel. A rendező és az operatőr nem hívő, akik teljesen új szemléletet, impulzusokat hoznak azzal kapcsolatban, hogy mire mozdulnak a mai fiatalok.
A katolikus személyiségeket elsősorban mint embert igyekszünk bemutatni, és lehetőleg felcsillantani azt a titkot, ami ott rejlik minden lélek mélyén. Nekem például szolgál a Chiara Luce Badano éltéről szóló kis könyv. Hogy lehet az, hogy ilyen átütő ereje volt egészen különböző környezetben, nem hívő emberek között is? Mi a titka ennek e mélyen vallásos tartalmú könyv sikerének? Chiara Luce kortárs, fiatal és hiteles, akinek van egy titka, ami vonzó lehet még a nem hívők számára is.
Ez a hitelesség kell az újságírói munkában is. A szakma azt követeli, hogy maradj teljesen független. Így azok az újságírók, akik gyakorló keresztények, általában nem vállalják, hogy ezen a szemüvegen keresztül szemléljék a világot. Részünkről az újszerű stílus abban is megnyilvánul, hogy a tényeket mindig tiszteletben tartva kimondjuk, hogy keresztények vagyunk, és ezzel a szemlélettel tekintünk a dolgokra.
A megújuló stílus egy másik eleme a párbeszéd, amely a nézőt is bevonja a gondolkodó eszmecserébe. A Világ-Nézet című műsorban például egy asztalhoz ültetünk különböző embereket, hogy lebontsuk a korlátokat és falakat, és demonstráljuk a közös gondolkodás lehetőségét.
Erhardt Ágoston, televíziós producer-főszerkesztő
Új Város – 2011 november-december