Víz minden mennyiségben
Miért beszélnek annyit a vízfogyasztás fontosságáról? Tényleg annyi vizet kell innunk?
Itt a nyár, és ilyenkor különösen fontos, hogy sok folyadékot fogyasszunk! A melegben az izzadás miatt nagyobb a vízveszteségünk, és ha nem állítjuk vissza az egyensúlyt, kedvezőtlen folyamatok indulhatnak be a szervezetünkben. A folyadékhiányt jelzi a száj szárazsága, de később a koncentráló képesség csökkenése, hőemelkedés, fejfájás, szédülés, és akár ájulás is jelentkezhet. A gyerekeknek gyorsabb az anyagcseréje, az időseknek pedig csökkent a szomjúság-érzete, ezért hajlamosabbak a kiszáradásra. Előfordul azonban az is, hogy érzi valaki a szomjúságot, mégsem iszik. Sokszor a gyakoribb vizelési inger kényelmetlen, de a tudatlanság is szerepet játszhat: „nem terhelem a vesémet a sok folyadékkal.” Az anyagcsere folyamán mérgező anyagok termelődnek, amelyeket a vesének kell kiürítenie. Ha jól koncentrál a vese, és a folyadékhiány miatt tömény a vizelet, könnyen vesehomok illetve vesekő válhat ki belőle. Ha valakinek hajlama van vesekő-képződésre, különösen fontos, hogy sok folyadékot igyon. A vesekő elemzése segíthet abban, hogy milyen étkezési és egyéb szokást kell emellett megváltoztatni, gyógyszerezés szükséges-e, de valamennyi kőtípus esetén tanácsolt az addigi vízfogyasztás megkétszerezése. Fontos azt is tudnunk, hogy csak az egészséges vese képes koncentrált vizeletet előállítani, a beteg és az elöregedett vese egyre kevésbé. Mivel a hígabb vizelettel csak kevesebb káros anyag, lebontási termék tud távozni a szervezetből, folyadékhiány esetén egyre fokozódó mérgezés tünetei alakulnak ki. Ilyenkor a bőséges folyadékfogyasztás vagy infúzió adása helyreállíthatja az egyensúlyt, ha visszafordítható még az állapot.
Nem mindegy azonban, hogy milyen folyadékot fogyasztunk. A cukros üdítők és a szeszes italok fölösleges kalóriát visznek be a szervezetbe, hajlamosítanak a cukorbetegségre, és nem igazán oltják a szomjúságot. Legjobb a tiszta víz (normál étkezés mellett) és a gyümölcsök, mert fogyasztásukkal vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz is hozzájuthatunk.
Nem tartozik ugyan a kérdéshez, de beszélnünk kell arról is, mennyire hálásak lehetünk azért, hogy hazánk túlnyomó részén elegendő és jó minőségű víz található. Nálunk a csapból is lehet élvezhető ízű és egészségre nem ártalmas vizet inni, sajnos ez sok országban nem így van. Ha ásványvizet szeretnénk fogyasztani, bőségesen találhatunk a boltokban kiváló minőségűeket. Ha nem akarunk uszodába vagy strandra menni, nyáron természetes vizeink legnagyobb részében nyugodtan fürödhetünk. Ez nem mindenhol van így, Afrikában, Ázsia jelentős részén például tilos édesvízű tavakba, folyókba menni, mert nagy a fertőzésveszély. Gyógyvizeink is világhírűek, mert mozgásszervi és egyéb betegségekre is kedvező a hatásuk. Becsüljük meg a vizet, ezt a kincset, óvjuk és ne pazaroljuk!
Nagy Márta
Fotó: CN
Új Város – 2011 július-augusztus
megkérdeztük – Egészségünk – VÍZ MINDEN MENNYISÉGBEN