Paks és Fukusima
Történhet-e hasonló katasztrófa a Paksi Atomerőműben, mint Japánban?
A ma emberét kényszerű aktualitások miatt nagyon foglalkoztatja az atomerőművek kérdése. Lehetetlen elfelejtenünk Csernobilt, és még nem fejeződött be a fukusimai katasztrófa sem. Pakson van egy atomerőmű, mégpedig nem is kicsi! Az itteni négy blokk összesen 2000 MW villamos energia termelésére képes (www.atomeromu.hu), míg a fukusimai hat blokk ennek több mint a dupláját, 4696 MW-ot termelt az idén március 11-én bekövetkezett földrengésig.
A feltett kérdésre adott válasz egyértelműen nem! Nemcsak azért, mert Paks nem fekszik tengerparton, hogy szökőár borítsa el, és a földrengéseknek is csekély a valószínűsége. Alapvető eltérés, hogy a paksi reaktorok ún. „nyomottvizes” típusúak, szemben a fukusimai „forralós” típusúakkal. Anélkül, hogy a technikai részletekbe belemennénk, csak egy műszaki eltérést emelek ki: Pakson jóval kevesebb a radioaktív anyaggal közvetlenül érintkező (primerköri) víz mennyisége, míg Fukusimában szinte a teljes vízmennyiség és az erőmű szinte teljes gépészeti rendszere a radioaktívan erősen szennyezett zónához tartozik.
Meg kell jegyeznünk, hogy az atomerőmű-építési technológiának mindig is lesz egyfajta veszélye, a kockázatot nullára sohasem lehet lecsökkenteni! A Paksi Atomerőmű 10 évvel később épült, mint a fukusimai, folyamatosan karban van tartva és növelik a biztonságát. Mivel már közel jár az építésekor tervezett 30 éves élettartamhoz, lezajlott egy komoly vizsgálat az erőmű elemeinek állapotát illetően. Így nem maradhatott rejtve olyan hiba vagy veszélyforrás, ami nukleáris balesetet idézhetne elő Pakson. A technikai megoldások mellett azonban ott van még egy fontos tényező: az ember. A cég, ahol dolgozom, folyamatosan végez szereléseket az atomerőműben. Ennek kapcsán állandóan tapasztaljuk a paksi szakemberek magas szintű műszaki felkészültségét! Mindez azonban nem biztos, hogy stresszhelyzetben is előjön! Ennek érdekében folyamatosan gyakoroltatják a kezelőszemélyzetet egy, az eredetihez, az éles rendszerhez megszólalásig hasonló szimulátor vezénylőteremben, és éberen tartják az érzékeiket! Azonban mit sem ér a képzettség, a rutin, ha nem derül fény a hanyagságból bekövetkezett, de végül elhárított veszélyhelyzetekre. Hogy ilyenek se fordulhassanak elő, a Paksi Atomerőmű kritikus területei be vannak kamerázva, A NAÜ (Nemzetközi Atmenergia Ügynökség) figyeli az erőműben zajló tevékenységet. Ez az ENSZ keretein belül működő nemzetközi, de autonóm felügyeleti szerv, amelynek munkája kiterjed a világon valamennyi nukleáris tevékenység ellenőrzésére és felügyeletére. Pakson bármikor jogosultak ellenőrizni, de az automata kamerák és videó-rögzítők képeit is folyamatosan értékelik.
Összefoglalva: a Paksi Atomerőmű nem veszélytelen: de jó technikai állapotú, felkészült és felelős szakemberek kezében van, akik ráadásul még folyamatos, pártatlan ellenőrzés alatt is vannak.
Mindenképpen mérlegelni kell hazánkban is a világszerte tapasztalható követeléseket az atomerőművek teljes bezárására, mégpedig oly módon, hogy ne ítéljünk elhamarkodottan. Villamos energia nélkül ma már elképzelhetetlen az élet.
Romhányi László
laci.romhanyi@gmail.com
OVIT
Új Város – 2011 július-augusztus
Környezetünk
megkérdeztük – PAKS ÉS FUKUSIMA