Az anyaság arcai
CSALÁD
Annamaria Zanzucchi
Egy többgyermekes anya vallomása családról, gyermekeivel való kapcsolatáról
Amikor férjhez mentem, és jöttek egymás után a gyerekek, lehetetlen volt az általam korábban elképzelt életet élni. Annyira be voltam zárva a háztartási teendőkbe, hogy néha úgy éreztem, börtönben vagyok a négy fal között. Szinte egész nap nem láttam senkit. Tudtam, amit ma megcsinálok, holnap elölről kell kezdenem…, mindig ugyanazt. Ez különösen akkor volt nehéz, amikor a gyerekek kicsik voltak, és a házimunkának sosem volt vége.
Egyik nap éppen valamelyik szobát tettem rendbe, amikor hatalmába kerített egy nagyon erős érzés: azáltal, hogy férjhez mentem, behatárolódott az életem. Hirtelen megálltam a szoba közepén, és egyszerre világossá vált: nem annyira az számít, mit csinálok, hanem az, hogyan. Ha nekem otthon kell lennem, törődnöm a családommal, és ki kell takarítanom a szobát, akkor az is lehet a szeretet egy tette. Ebben a pillanatban leomlott az a fal, mely korábban határok közé szorított, s a bezártnak tűnt élet kitárult…
Őszintén meg kell mondanom, hogy a gyerekeim elfogadásához szükséges erőt nem abból merítem, hogy megpróbálok észérveket felsorakoztatni, bár néha ez is segít. Az igazi erő számomra Istenben van, abban, hogy hiszek a szeretetben, mellyel ő szereti gyerekeimet és engem is. Isten az, aki mindegyiket megteremtette; aki létük minden mozzanatát ismeri; aki pillanatról pillanatra velük van, és mindent javukra fordít. Olyannak teremtette meg őket, és úgy szereti őket, amilyenek.
Egymás mellett
Korábban azt gondoltam, nekem, mint anyának, soha sem kell leereszkednem a gyerekeimhez és azt mondanom nekik, hogy hibáztam. Megtapasztaltam azonban, hogy nem kell félnem attól, hogy a tekintélyem esetleg csorbát szenved.
Először arra gondoltam, ha látják, hogy hibázom, majd nem hisznek nekem, de valójában nem így van. Emberek vagyunk, és ennél fogva hibázunk. Ez az igazság. Ha viszont ez igaz, akkor fölösleges elkendőzni. Nekem pozitívnak tűnt, hogy gyerekeim maguk mellett tudnak abban a törekvésükben, hogy jobbak legyenek. Nem olyan vagyok mellettük, mint aki már beért a célba, és már felülről szemléli gyerekeit, akik még keresik a maguk útját. Együtt éljük meg, hogy közösen törekszünk a tökéletességre.
Fontos, hogy gyerekeimet ne zárjam el a családomon kívül eltöltött életem elől, hanem megpróbálom, amennyire ez lehetséges, bevonni őket. Néha ez azt jelenti, hogy más családokkal együtt elmegyünk kirándulni, másszor pedig azt, hogy egyedül találkozom emberekkel. Mindig tudják, mit teszek, hova megyek. Természetesen olyan mértékben mesélem el nekik a dolgaimat, amilyen mértékben képesek felfogni. A lényeg az, hogy aktív módon vegyenek részt életemnek abban a részében, ami a szorosabban vett családon kívül, talán így is mondhatnám: ami az emberiség nagy családjában zajlik.
Cseppről cseppre
Az öröm vagy a fájdalom több egy anya életében? Ha valaki feltenné ezt a kérdést, talán nem tudnék mit válaszolni. Természetesen sok fájdalom van, és tudom, hogy mindig lesz is. Jönnek majd nagy fájdalmak, melyek szinte leterítik az embert, és lesznek kisebbek is, a mindennapok soha meg nem szűnő, életemre cseppenként ható kis fájdalmai: betegségek, ellenkezés, szomorúság, iskolai kudarcok, meg nem értés, veszekedések.
Hányszor előfordult, hogy már reggel, amikor felébredtem és az előttem álló napra gondoltam, szinte pánikba estem mindattól a váratlan eseménytől, fájdalomtól, amit már eddig is nagyon sokszor megtapasztaltam. Igen, a fájdalom minden nap jelen van. Ezért önkéntelenül is felteszem magamnak a kérdést, hogy vajon ma ki fogom-e bírni? Minden alkalommal látom, hogy össze kell magamat szedni egy pillanatra, elfogadnom a fájdalmat és igent mondani… Vagyis nem, nem is erről van szó, mert nem a fájdalomra mondok igent, hanem Isten szeretetére, mely ma is meglátogat valamilyen szenvedés mögé rejtőzve.
Aztán nem sokkal később az ember megtapasztalja, hogy abból a sebből valami új születik: a természet törvénye ez, az a törvény, mely szerint a földbe hullott búzamagból kel ki a kalász.
Tiszta szeretettel kell szeretnem gyerekeimet, és ez nem könnyű. A tapasztalat mondatja velem, hogy az igazi szeretet csak akkor létezik, ha az ember szenved. A fájdalom megtisztítja a szeretetet, eltünteti mindazt, ami fölösleges bennünk, képessé tesz arra, hogy odaajándékozzuk magunkat. A szeretetet sokszor az áldozat, önmagunk odaadása mértékével mérik. A jó anyáról vagy a jó apáról mindig így beszélnek: „Nézd csak, feláldozza magát gyerekeiért”, „egész életét a családnak szenteli”… Krisztus esetében a szeretet csúcsa egybeesik az értünk elszenvedett fájdalom csúcsával.
Mikor megnőnek a gyerekek
Ezért ha valami szétszakít bensőmben, ha úgy tűnik, elveszítem gyerekeimet lelki vagy más értelemben, pont akkor juthatok el lelkük legmélyéhez. Igen, mert a fájdalom, a szeretetből elszenvedett fájdalom az a pont, ahol életem leginkább összekötődik gyermekeim életével. Tudom, hogy ezek azok a pillanatok, amikor leginkább előmozdítom emberi fejlődésüket, sőt, szinte azt mondhatnám, hogy megszülöm őket egy teljesebb életre.
Nemrégiben, miután végre az összes gyerek ágyban volt és csend lett a lakásban, leültem férjem mellé, hogy meséljek neki, milyen is volt a nap. Elmondtam neki azt a nehézséget, amivel egyik gyerekünk éppen küszködött, ami miatt nem tanult, aztán azt, hogy a másik mennyire nyugtalan. Ahogy beszéltem, lelkemet lassan-lassan egyfajta ünnepélyesség árasztotta el, és mindent sokkal nagyobb nyugalommal tudtam áttekinteni. „Az egyikkel túl komoly voltam, a másikkal aggodalmas, a harmadikkal meg egy kicsit elvesztettem a türelmemet” – folytattam tovább.
„De figyelj csak – fordultam férjemhez –, a nevelés sokkal inkább engem érint, mert én vagyok az anya, és egész nap a gyerekekkel vagyok. Amikor kicsik voltak, ritkán hagytam őket másra, hacsak nem voltam egészen biztos abban, hogy jó kezekben vannak. Most viszont tudom, hova mennek, mit csinálnak, szinte azt is mondhatnám, tudom, mit gondolnak, de világos, hogy nem én nevelem őket, hanem mi.” Ezzel a „mi”-vel nem azt akartam mondani, hogy én és a férjem, akik együttműködünk, hanem ez a „mi” a házastársi szeretetünk gyümölcsét jelenti.
Fordította: Tóth Judit
Fotók:
© Depositphotos.com/ Andy Dean
Új Város – 2016. december