Lelkiismeret formálás
Társadalom
Szinte folyamatosan kézben tartják a mobiltelefont. pixgood.com |
Bohán Zoltán
Nemrég zajlott a Tizedik Mobil Világkongresszus Barcelonában.
A hírek az idén nem is az új technológia vívmányairól, hanem inkább a számokról szóltak, statisztikákról, hogy például több mint kilencvenezren vettek részt, a látogatói belépők ára kettő és ötezer euró között mozgott az alig négy napos kongresszusra, mely 436 millió eurót hozott valaki(k)nek a konyhájára. Vajon ezekre a számokra hogyan tekintenének azok, akik a mindennapi betevő falatért küzdenek?
Gyakori kapcsolatban vagyok gyerekekkel, fiatalokkal, akiknek – sokszor a környezetük hatására is – nagyon fontos a mobiltelefon. Ismerjük a tipikus helyzetet: amikor felébrednek, az első, amit kézbe vesznek, és az utolsó, amit letesznek elalvás előtt. Napközben is előkerül a legváratlanabb pillanatokban, de jellemzően szinte folyamatosan kézben tartják. Az iskolában, az órák alatt is online vannak, napi közel tizenkét órát töltenek barátaikkal különböző appokon keresztül.
Ahogy a lelkiismeretet gondosan kell formálni már a legkisebb kortól kezdve, ugyanígy az egész társadalom lelkiismeretéért is felelősek vagyunk. Szülők, tanárok, nevelők és bárki, bármilyen kapcsolatban is van a fiatalokkal, együtt vagyunk értük felelősek, hogy amikor majd egy vállalat, egy ország, esetleg egy földrész anyagi sorsa fölött kell dönteniük, meg tudják majd kérdezni maguktól: „Biztos, hogy szükségem van erre?”
Benedek pápa is megfogalmazta ezt 2011-ben Zágrábban: „A társadalmi és polgári élet minősége, a demokrácia minősége jórészt attól a kritikus ponttól függ, ami a lelkiismeret. Ha a lelkiismeret a jelenleg uralkodó modern értelmezés jegyében a szubjektum környezetére redukálódik, amelyből a vallást és az erkölcsöt száműzik, akkor a Nyugat számára nincs gyógyszer, és Európa hanyatlásnak indul. Ellenben ha újra felfedezik a lelkiismeretet, mint az igazság és a közjó megértésének helyét, mint az Isten és az embertestvér előtti felelősség helyét, mint a legfőbb erőt minden diktatúra ellen, akkor van még remény a jövőre nézve.”
Új Város – 2015. április