Hit és egészség
Életvitel
A hit segít egészségünk és betegségünk idején. © Depositphotos.com/ Vira Mylyan-Monastyrska |
Makkay József
Egészségügyi témákat gyakran boncolgató újságíróként sok az orvos ismerősöm. Korunk népbetegségeinek gyakorisága, terjedése, és főleg a megelőzési lehetőségek foglalkoztatnak elsősorban, hiszen ezeknek a kóroknak igen gyakran életmódbeli okai, gyökerei vannak. Köztudott, hogy a pesszimista, az örökös rosszkedvű, haragtartó ember hamarabb megbetegszik, míg a derűs, a világ dolgai iránt nyitott, a környezetével és embertársaival összhangban élő szervezetén nehezebben üt rést betegség. Az egészségügyi problémák megelőzésére, illetve kezelésére van azonban egy egyszerű, és igen hatásos „csodaszer”: a hit.
Szakmájában elismert pszichiáter szakorvos meséli, hogy a lakosság egyre szélesebb rétegeit elérő lelki betegségekben, depressziókban szenvedő kezeltjei között alig akad hívő ember. Az Istenbe vetett hit – és ezen keresztül az embertársainkhoz, családtagjainkhoz kötődő normális kapcsolatok – nem csak a lelki eredetű betegségek ellen jelentenek mentőövet, hanem számos más egészségkárosító tényezőtől is megóvják szervezetünket.
Hitetlenkedő ember könnyelműnek tűnő kijelentéseimre azt felelné: mindez merő feltételezés, amit tudományos kutatások nem támasztanak alá. Pedig ennek épp az ellenkezője igaz. Betegeire kellő időt szánó onkológussal, belgyógyásszal, kardiológussal vagy háziorvossal történő beszélgetéseim során általában az ilyen részletkérdésekre is kitérek. Jó hallani, hogy vallási, hitbéli elköteleződés nélküli szakorvosok is megtapasztalják az Istenben való hit megtartó és felemelő erejét.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy hívő ember nem betegszik meg, de sok népbetegség gyakorisága az Istenhitben élők soraiban kimutathatóan alacsonyabb, mint a hit nélkül élők körében. Mentalitás- és életvitelbeli különbség is ez, hiszen a bensőséges hit nem csak vasárnapi templomba járás kérdése. A hittel élő ember mindennapjainak egészségügyi próbatételei is más megélés és más belső megítélés alá esik, ezért könnyebb megelőzni a betegséget, illetve kigyógyulni belőle.
Új Város – 2015. április