Édestestvérek, nem csak januárban
S z í n e s r i p o r t KÖZÖS REFORMÁCIÓ
Barna Erzsébet
Édestestvérek, nem csak januárban
Református egyházi vezetők ötleteket adnak az együttműködéshez |
Tarr Zoltán Fotó: Sereg Krisztian
Ódor Balázs Fotó: Romhányi László |
A Református Egyház Zsinati Irodájának munkatársai, Tarr Zoltán tanácsos és Ódor Balázs, a külügyi iroda vezetője a felekezetközi munka zászlóvivői egyházukban. A 2003-as Keresztény Ifjúsági Találkozó szervezése kapcsán ismertük meg egymást, ami azonkívül, hogy tizenkétezer fiatalt tudott a Sportarénába összegyűjteni, a felekezetek közötti kapcsolatnak is új mérföldköve lett. Azóta több mint tíz év telt el, és hasonló tapasztalatra Magyarországon nem került sor. Az ökumenikus imahetek érdeme vitathatatlan, de az év többi napján „szunnyadás” van. Mozgalmunkban fontos az ökumenikus párbeszéd, néhányan tesznek is érte, de talán nem elegen. Ha legalább bántana bennünket a még fennálló szakadás, biztosan több lehetőséget látnánk meg az ökumené megélésére. Ferenc pápa „nosztalgiáról” beszél, ami a testvérekben él, hogy családjukba visszaköltözzön az egység.
Miért fontos, hogy a felekezetek összefogjanak?
T.Z: Egyrészt élmény a megismerés és az Isten megértésének és Jézus követésének más útjaira rácsodálkozni. Másrészt egyszerűen botrány, hogy nem együtt és nem összefogva lépünk, cselekszünk, vagyunk. Összefogni azért kell, mert az egység, az egymás elfogadása, sőt szeretete, Krisztus egyértelmű útmutatása, kérése és parancsa volt követői felé. A világ megszólítása akadályozódik, ha nem fogunk össze. Tehát azért kell összefognunk, hogy tanítvánnyá (Krisztus követőjévé, boldog emberekké) tudjunk lenni.
Ó. B: Saját magunkat is jobban értjük, ha párbeszédben vagyunk azokkal, akik ugyanazt a Krisztus-hitet más hangsúlyokkal, más szókészlettel fogalmazzák meg. Az ökumenikus szellemiség, lelkiség „elméleti” alapjai mára nagyon erősek. Számos olyan dokumentumot ismerek, amelyben a különböző felekezetek, közösségek képviselői közösen fogalmazzák meg a hit alapjait és magukat a szentségeket is. Látjuk a közös gyakorlat, bizonyságtétel erejét is néhány együttes kezdeményezésben. És megéljük a közös igeolvasás és imádság erejét – nem csak az ökumenikus imahét alkalmával. Mégis szembesülünk a felekezetekre, egyházi hagyományokra, a különálló identitásokra épülő valósággal.
Tehát már sok előrelépés történt, és nem is annyira az előítéletek, mint inkább az ismeretek hiánya választ el bennünket?! Hogyan ismerhetnénk meg egymást jobban?
T.Z: A találkozás, a beszélgetés, egymás istentiszteleti alkalmainak a látogatása szervezett alkalmait kellene létrehozni, az ökumenikus imahéten kívüli időkben is. Szükségszerű és bizonyos szempontból könnyebb lehet ez a fiatalok között, de már ott is egyre kevésbé történik.
Szemléletformálás szempontjából fontosnak tartanám, hogy papnövendékek és teológus hallgatók között legalább focimeccsek, esetleg különböző vetélkedők apropóján újra elinduljon a rendszeres találkozás. Hiszen a lelkipásztorokon keresztül lehet később formálni, érzékenyíteni a közösségeket is. Városokban, nagyobb településeken az egyes közösségek, templomok tarthatnának „nyitott napot”, amikor lehetőséget kínálnak más felekezetű, vagy vallástalan polgártársaiknak az ismerkedésre.
Lehetséges etikai kérdésekben együtt gondolkodni?
T.Z: Sőt, szükséges is (lenne)! Ez a bizonyságtétel és a közeledés elsőrendű lehetőségét adná. Közösen meghatározott témákban, közösen végiggondolt formában gondolkodni, megnyilvánulni kívül és belül is erőt adna. Ehhez meg kell erősíteni azokat a műhelyeket egyházon belül, akik képesek kellő nyitottsággal és ismerettel hátteret adni egy-egy ilyen törekvéshez. A gondolkodás tárgyának meghatározásában kevésbé a világ által feldobott témák, mint inkább a magunk közös gondolkodásának közös kidolgozását lenne jó adni.
Felsorakoztathatnánk néhány ötletet, mit tehetnénk konkrétan együtt?
T.Z: A közös tevékenységek, akciók valóban az egymáshoz közeledés egyik lehetséges útvonala. A KözösPont, a 72 óra kompromisszumok nélkül mind nagyon jó, ezeket nem szabad feladnunk. A közös, ökumenikus bibliafordítás elindítását jelentős és bizonyságerejű lépésnek tartom. Az Ökumenikus Diákfilmszemléhez hasonló programok, akciók szervezése fiatalok, iskolások számára. A nagy egyházi ünnepek (karácsony, húsvét) apropóján közösen léphetnénk a kisebb-nagyobb közélet elé, alkalmak szervezésével, üzenettel. Előremutatónak tartanám, ha a reformáció évfordulóján a katolikus egyházzal közösen is tudnánk valamit tenni.
Ó. B: Néhány talán megvalósítható gondolat: A nemzetközi párbeszéd alapján az evangelizáció mai formáinak közös keresése, megfogalmazása a katolikus egyház és a MEÖT tagegyházak részvételével. Részvétel egymás programjaiban, közös kezdeményezések. Közös útmutatás, vélemény megfogalmazása a magyar társadalom és családok számára legégetőbb erkölcsi, politikai, életvezetési kérdésekben. Különös figyelem a felekezetileg „vegyes” házasságok, családok mindennapjaira: útmutatás stb. Az ökumenikus bibliafordítás ügyének előmozdításán túl akár egy közös ökumenikus bibliaolvasó kalauz összeállítása, interneten elérhető formában.
A 2003-ban a Sportarénában megrendezett ökumenikus Keresztény Ifjúsági Találkozó.
Fotó: Új Város archívumából
Új Város – 2015. február