Az egység és politika
T á r s a d a l o m POLITIKAI MOZGALOM
Tóth Pál
A Fokoláre Mozgalom 2015-ben Chiara Lubich politikai eszméit ajánlja a közvélemény figyelmébe.
Vajon lehet-e más a politika? Sokan fel sem teszik maguknak a kérdést, hanem rezignáltan legyintenek. Mások meg a politikusokra hagyják a közügyek intézését és nem foglalkoznak azzal, hogy behatóbban tájékozódjanak. Ismerősök között könnyen lobban fel parázs vita, ha valaki kedvenc pártját kritika éri.
Szerves kapcsolat a politikával
A Fokoláre Mozgalom olyan körülmények között született, ahol a nélkülözők és szenvedők ügyével való törődés, a közösség problémáinak megoldása az evangélium radikális megélésének természetes következménye volt.
A háború után Chiara Lubich találkozott Igino Giordani kereszténydemokrata képviselővel, aki még inkább kinyitotta a mozgalmat az emberiség problémáira. Giordani hatása olyan erős volt, hogy Chiara társalapítónak tekintette őt: „Isten sajátos terve révén számunkra mindig is az emberiséget, annak történetét, szenvedését, sikereit, az igazi ideálok keresését képviselte.”
Giordani közel hozta a mozgalom tagjaihoz Olaszország és Európa újjáépítésének problémáit a második világháború után, a születőben lévő demokráciát, Kelet és Nyugat szétválását. A mozgalom lelkiségétől pedig új erőt merített politikai tevékenységéhez. Rövid időn belül képviselők egy kisebb csoportja gyűlt össze Giordani körül, akik osztoztak az egység eszméjében, és megpróbálták azt életre váltani a parlamentben. Emlékezetes maradt Giordaninak az a parlamenti beszéde, amely a csoport közös szellemiségét fogalmazta meg a békéről, és amelyet minden párt tapssal fogadott. Egy szocialista képviselővel közösen nyújtott be törvénytervezetet a fegyveres szolgálat lelkiismereti okokból történő megtagadásáról, és párbeszédet folytatott a kommunistákkal is a közösen képviselhető ügyekről.
Az „Ezer város Európáért” politikusoknak szóló kongresszuson 2001-ben beszédet mondott Chiara Lubich is, ahol jelen volt Romano Prodi az Európai bizottság akkori elnöke és Innsbruck polgármestere is. |
Újszerű politikai jelenlét
Chiara a kezdeti tapasztalatok folytatásaként 1996-ban egy külön politikai mozgalmat hívott életre, amely a Politikai mozgalom az egységért nevet kapta. „A politika világára mindig különleges figyelmet fordítottunk – hangsúlyozta –, mert megadta számunkra a lehetőséget, hogy egyre növekvő szeretettel szeressük a felebarátot: a személyek között megvalósuló szeretettől eljussunk a nagyobb közösség, a polisz felé irányuló, tágabb értelemben vett szeretetig. Közülünk sokan kötelezték el magukat ezen a téren, gyakran felelősségteljes állások betöltésével.”
Az egység lelkisége újfajta keresztény társadalmi jelenlét és elköteleződés irányába invitál, amely első látásra utópisztikusnak tűnhet. Arra ösztönöz, hogy a szeretetet ne csak a magánéletben, a családban és baráti körben próbáljuk megélni, hanem a közéletben, a gazdaságban és a politikáiban is. A mozgalom ennek az új mentalitásnak és cselekvésmódnak a kialakítása érdekében szorgalmazza a közösségi lelkiség megélését nem csak az egyes csoportokon és közösségeken belül, hanem csoportok és közösségek között is. Az a meggyőződés vezeti, hogy az evangélium élhető a politikában is, és a szeretet parancsa lefordítható politikai nyelvezetre is: „Szeresed a másik hazáját úgy, mint a sajátodat” vagy „Szeresd a másik pártját úgy, mint a sajátodat”. Ennek szellemében elő kívánja mozdítani a párbeszédet a különböző táborokhoz vagy pártokhoz tartozó politikusok között a közjó érdekében. Ösztönzi egy olyan politikai áramlat kialakítását, amely az egyetemes testvériség eszméjét képviseli, és amelynek keretében a testvériség is elfogadott politikai és jogi kategória lesz. Szorgalmazza továbbá a kiállást a legszegényebbek és legelesettebbek mellett , mint legfontosabb politikai értéket.
Kezdeményezések a közeljövőben
A 2015-ös évben a Fokoláre Mozgalom kezdeményezésére nemzetközi szinten különleges figyelmet szentelnek Chiara Lubich politikai eszméinek és azoknak a tapasztalatoknak, amelyek az egység szellemiségéből születtek a politikában. Chiara Lubich: Az egység karizmája és a politika címmel 2015. március 13-14-15-én szerte a világon különböző rendezvények lesznek, egymással interneten összekapcsolt helyszínekkel, amelyek arról tesznek majd tanúságot, hogy lehet más a politika. A program célja az, hogy széles körben megismertesse Chiara elképzelését a politikáról, ami az ő felfogásában a „szeretetek szeretete”, ami elősegíti, hogy a többi szeretet, az emberi közösség szolgálata ki tudjon bontakozni. Elsősorban a politikusokat és a közéletben tevékenykedőket akarja bevonni, de szorgalmazni kívánja minden állampolgárban a szélesebb közösségért való felelősségvállalást. Az év során hazánkban is szervezünk előadásokat és fórumokat.
FERENC PÁPA A KERESZTÉNYEK „A politikával való foglalkozás egy keresztény számára kötelesség. Mi keresztények nem »játszhatunk Pilátust«, nem moshatjuk kezeinket. Aktívan politizálnunk kell, mert a politika a szeretet egyik legmagasabb rendű kife-jeződése, hiszen a közjót kívánja előmozdítani. A világi keresztényeknek ott a helyük a politikában. Erre azt mondja nekem valaki: »Hát, ez nem könnyű!« Papnak lenni sem könnyű. Az életben nincsenek könnyű dolgok. Nem könnyű, mert a politika valóban túlságosan is piszkos. Igen, piszkos, de miért? Miért nincsenek jelen a politikában a keresztények az evangélium szellemével? Könnyű másokat hibáztatni.
(Válasz a jezsuiták által működtetett olasz iskolák egyik tanárának 2013. június 7-én a VI. Pál teremben.) Fotó: Magyar Kurír |
Fotó: CN (3)
Új Város – 2014. november
Az egység és a politika