A mozgás: természetes gyógyszer
Néha engem is meglep, milyen sokszor kell beszélnem betegeimnek a testmozgás fontosságáról. A legtöbben nem veszik komolyan az „intelmeket”, pedig a mozgással többféle betegséget megelőzhetnénk, esetleg visszafordíthatnánk. Könnyebben tarthatnánk karban a szervezetünket, és az öregedési folyamatok is lassulnának. Legjobb volna, ha mindenki már gyermekkorában sportolna, hogy megfelelő izomzattal és jó mozgáskultúrával indulhasson neki a felnőttkornak. Ha azonban valakinek nem volt lehetősége fiatalon kialakítani a jó szokásokat, akkor sem szabad feladni! Minden életkorban el lehet kezdeni – szakemberrel egyeztetve –, csak meg kell találni a megfelelő gyakorlatokat. Megéri. Könnyen belátjuk, ha végigkövetjük az alábbi listát „fejtől lábig”.
A szédülés és a fejfájás a fej és a nyak rendszeres tornáztatásával, a merev izomzat kimozgatásával, fellazításával megelőzhető, javítható. Írjuk le a fejünkkel egytől tízig a számokat! Ülve végezzük, nehogy közben elessünk.
A depressziónak is az egyik legjobb ellenszere a mozgás, főleg ha szabad levegőn végezzük!
A hát- és derékfájdalmak a gerinc melletti izomzat megerősítésével csökkenthetők, esetleg gyógyíthatók. Ügyeljünk arra is, hogy gyakorlatok közben ellazítsuk az izomzatot. Hason fekvésben törzs- vagy lábemelgetés, úszás.
Bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgás az elhízás, a magas vérzsír-szint, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szív-érrendszeri betegségek elleni kezelés nagyon fontos kiegészítője. Intenzív séta – a nordic walking technika, kocogás, kerékpározás, úszás.
A csontritkulás ellen is az egyik legjobb védelem a rendszeres testmozgás. Abban a csontban, amelyet nem használunk eléggé, felszívódnak a támasztó „gerendácskák”, és így könnyebben eltörhet.
Az ízületi fájdalmak megelőzhetők, javíthatók az erős izomzattal, mert a „körülbástyázott” ízületekre kevesebb terhelés jut, tehát kevésbé kopnak, öregszenek, fájnak. Mindenféle izomerősítés javasolt, de nem túlterhelve az ízületeket.
A vizelet-visszatartási nehézségek gyakori oka nőknél a medencefenék izmainak gyengesége. Ezek az izmok is megerősíthetők! Gyakorlatoztatásukkal sokszor javítható, vagy megszüntethető a panasz.
A visszerek jó működéséhez szükséges a láb mozgatása, mert az izommunka pumpálja vissza a szövetnedvet a szív felé. A nem eleget mozgatott vagy mozgás nélkül terhelt láb bedagad, a visszerek kidudorodnak, szelepei tönkremennek. Legtöbbször műtét után is visszatér a betegség. A „vénás torna” segíthet vagy javíthat ilyenkor. Fekvő helyzetben, felemelve végzett lábfejmozgatásos gyakorlatok a fáslizás mellett, a láb mozgatása ülés és állás közben.
A „lúdtalp” sok ember életét keseríti meg, mert a lábfej fájdalmain kívül boka-, térd-, csípő-, és gerincpanaszokat is okozhat. Erős láb- és talpizomzat mellett sokkal ritkábban fordul elő. Ezért a talpbetét mellett (vagy helyett) a legfontosabb az izomzat erősítése. Kavicson, homokon mezítláb járás, a talp markoló mozgatása, terhelés nélkül.
Ha megjött a kedvünk a mozgáshoz, többé már nem sajnáljuk rá az időt – ami aztán sokszorosan megtérül. Frissüljünk fel, előzzük meg a betegségeket!
Nagy Márta
Új Város – 2010 július-augusztus
életmód – egészség
A MOZGÁS: TERMÉSZETES GYÓGYSZER