Két út találkozása
Sok idő, gondolkodás, újrakezdés, zsákutcának tűnő pillanat után mégis megszületett egy határozott döntés.
Karl: Amikor Gertrude is elkezdett közgazdaságtant tanulni, gyakran láttuk egymást: hol az egyetemen, hol az ifjúsági csoportban. Egyszer csak felfigyeltem rá, hogy nagyon jól érzem magam, amikor együtt vagyunk, és egy nap rájöttem: Beleszerettem!
Gertrude: Velem ez kicsit másként alakult: szerettem Karlt, de nem szerelemből. Túlzottan elfoglalt engem a plébániai élet, a családom, a barátaim, stb. Ráadásul más valakibe voltam szerelmes. Aztán egyszer Karl egyértelműen kifejezte szerelmét felém és tudtam, meg kell mondanom neki, érzéseit nem tudom viszonozni. Olyan mély benyomást tett rám, ahogy erre reagált, hogy majdnem beleszerettem. Végül azt mondta: „Ha megváltoznának az érzéseid irántam, szólj.”
Egy évvel később Karl iránti érzéseim valóban megváltoztak: és ezt el is mondtam neki.
Karl: Nagyon megörültem, mert már nem is reménykedtem. Elkezdtünk együtt járni. Kapcsolatunk kezdete egymás mélyebb megismerésével telt, nagyon boldog időszak volt.
Gertrude: Alkatilag nagyon különbözőek vagyunk. Karl egy precíz típus, ezzel szemben én a dolgokat sokkal gyorsabban csinálom, és néha kevésbé pontosan. Például amikor először főztünk együtt, megkérdezte tőlem: „Hány gramm tésztát szeretnél enni? ” És lemérte a tésztát, mielőtt vízbe tette volna. Nekem ez a kérdés nagyon furcsa volt… Így tanultam meg használni a konyhai mérleget… Következő alkalommal én kérdeztem meg, mennyit szeretne enni, és egy harmadik alkalommal pedig ő csak miattam nem használta a mérleget, hanem szemmértékre adagolt…
Néhány gyönyörű hónap után jöttek a nehéz pillanatok. Az okot Karl szakdolgozata adta, amit úgy tűnt, soha nem fejez be (az ő akkurátus precizitása hátránnyá vált ennél a munkánál), és ezzel egy időben lelkileg is nagyon nehéz időszakot élt. Sokszor nem tudtam, hogyan tudok neki segíteni, de igyekeztem a közelében lenni, szeretni őt akkor is, ha ezt az oldalát korábban nem ismertem.
Karl: Nekem fontos volt, hogy Gertrude mellettem áll ebben a fájdalmas helyzetben is, amit nem tudtam ajándékozni, mint egy szép dolgot.
Gertrude: Aztán eljutottunk oda, hogy Karl nem akart már találkozni ezekkel az elkötelezett keresztény fiatalokkal. Ez fájt nekem, ugyanakkor nagyon fontos is volt, mert arra tanított meg, hogy őt szeressem, amilyen valójában, és ne azért, mert jó keresztény. Ennek a sötét időszaknak a végén elkezdődött két gyönyörű hónap.
Karl: Ami után egyszer csak azt éreztem, van valami, ami fékezi Gertrude szerelmét irántam. Sokat beszélgettünk, és világossá vált számomra, Gertrude már nem volt benne biztos, hogy a házasság az útja.
Gertrude: Ez igaz. Mindig meg voltam győződve, hogy akkor leszek maradéktalanul boldog, ha Isten akaratát választom. Most azonban nem tudtam már biztosan, hogy azt akarja, családot alapítsak vagy Istennek szentelt szűzi hivatásra hív.
Rájöttünk, hogy kölcsönös szerelmünk ellenére szét kell válnunk egy időre. Én javasoltam, hogy tartsunk szünetet, Karl azonban azt mondta, inkább szakítsunk meg minden kapcsolatot, mert ha Isten akarata, hogy családot alapítsunk, akkor majd újra találkoznak útjaink. Ez a döntés, hogy végleg szakítsunk, nagyon fájt nekem. Később azonban megtapasztaltam, hogy bölcs döntés volt, mert nem éreztem nyomást, miszerint döntenem kellene egy konkrét dátumig.
Jól emlékszem arra a pillanatra, amikor szétváltunk, romantikus volt, ugyanakkor nagyon furcsa: volt egy erős szerelmi kötődés közöttünk, noha épp elhagytuk egymást.
Karl: Öt hónapig nem láttam Gertrudét, nem beszéltünk telefonon és nem írtunk levelet se. Érzelmileg nagyon megviselt, ugyanakkor az értelmem azt mondta, ez egy jó döntés volt. Nem tudom, miért javasoltam ezt, hogy végleg szakítsunk, talán Valaki más mondta…
Elhatároztam, hogy én is átgondolom a hivatásomat, és találkoztam párszor egy pappal, aki jól ismerte a fokoláre lelkiséget, de a vele való beszélgetések nyomán megvilágosodott bennem, hogy nem a papság és nem is a szüzesség az utam. Konkrétan tovább kellett mennem előre és nyitottnak lennem az emberekre, az engem körülvevő helyzetekre, ezzel a bennem levő tisztázatlan kérdéssel együtt.
Gertrude: Közben elmentem Rómába, ahol a világ különböző országaiból jövő nyolc-tíz fiatal lánnyal laktam együtt négy hónapig. Már jóval korábban eldöntöttem, hogy elmegyek, nem a szakításunk következményeként keltem útra. Kintlétem időszaka gyönyörű volt, akkor is, ha nagyon hiányzott Karl, akiért minden nap imádkoztam.
Az egyik fokolarina, aki szintén velünk lakott, mondott nekem egy mondatot, amit eleinte nem értettem: „Gertrude, az lenne jó, ha nem léteznél.” Megkérdeztem, de miért nem, én vagyok, én… de próbáltam élni ezt a mondatot, azaz megfeledkezni a hivatásomat illető aggodalmaimról, a fáradtságomról, szenvedéseimről. Majd egyszer csak hatalmas örömöt éreztem, amit korábban soha. Először tudtam teljes szívemből kimondani, hogy az elhagyott és kereszten függő Jézus szerelmese vagyok. Úgy tűnt megértettem azt, amit Chiara Lubich korábban írt egy elmélkedésben „Egyetlen Jegyesem van csak a földön…” (olyan elmélkedés ez, amit korábban nehéz volt megértenem.) Azt mondtam magamban, Vele bárhogy alakulhat az életem, soha többé nem kell aggódnom, és egy nagyon mély boldogságot éltem meg!!!
Mikor visszatértem Ausztriába, tudtam már, megtaláltam a hivatásomat: az elhagyott Jézus jegyesének lenni, és Ő majd megmutatja, melyik úton valósíthatom ezt meg. Érkezésemet követően néhány nap múlva Karl telefonált, megkérdezte, volna-e kedvem találkozni vele? Rögtön igent mondtam. Elmentem a templomba és azt mondtam Jézusnak: Most meg kell mondanod, melyik utat szántad nekem. És teljesen váratlanul úgy tűnt, tisztán hallom: „A család a te hivatásod.” Attól a pillanattól kezdve soha nem kételkedtem a hivatásomban.
Karl: Találkoztunk, és nyolc órán át beszélgettünk… Az az öröm, hogy megoszthatjuk életünket, óriási volt!!! Majd két év jegyesség után összeházasodtunk.
szerkesztette: Fehérpataky Rita
Fotók: a Pühringer család albumából
Új Város – 2012 május
társadalom – kultúra – házasság
KÉT ÚT TALÁLKOZÁSA