Művészi (társas) játék
Komolyzene, könnyűzene, tánc, vers, képzőművészet és fotóművészet egyetlen este műsoron!
Művészeti esten vettem részt. A közönség részéről pontosan senki sem tudta, mi vár majd rá, mit fog látni, hallani a következő 2-3 órában. Ha az ember elmegy egy Mozart koncertre, tudja, hogy hallgatni fogja és nagyjából azt is, mit. Az előadás módját tekintve érhetik meglepetések, de ezen az estén nézőként sokkal kevesebb támponttal érkeztünk…Ezzel együtt a közönség nagyon nyitott volt.
Hivatalosan az szólítható művésznek, aki rendelkezik azon művészeti ágban elvégezhető legmagasabb iskolai végzettséggel. Ennél árnyaltabb definíciók is vannak, rendszeresen előad, alkot profi szinten, de tény, hogy nem könnyű megfogni, mitől művész a művész. Egy biztos, nem a végzettség teszi azzá! Ezen az esten az előadók, szerzők között szerepeltek profik és olyanok is, akik hobbi szinten foglalkoznak a művészet valamely ágával. Felszabadító volt számomra, hogy létezhet olyan szféra, ami teret ad azoknak, akiknek bár nem a szakmájuk, tagadhatatlanul tehetséget kaptak az alkotáshoz, előadáshoz, és a mindennapi élet, munka, iskola mellett szeretnék ezt továbbajándékozni önmaguk kiteljesedésére – a szó legnemesebb értelmében –, mások örömére, gazdagítására.
Ez a sokszínűség egy érdekes kérdést vetett fel bennem. Valójában mi köti össze őket, mit jelen számukra ez a közeg, ahol szemmel láthatólag együtt tették közösbe munkájuk gyümölcseit?
– Mit ad a közösség egy individuális alkotónak? – kérdeztem Forgács Zsuzsit. Egy zenekar folyamatosan együtt próbál, egy énekes mellé mindig kell kísérő, de aki rajzol vagy fest? Az hogyan lesz közösségi, mit tud a másik adni neki?
– Sok mindent. Próbálunk minden évben csinálni egy ilyen estet, ez jó, mert nekünk is öröm, reméljük, hogy a közönségnek is! Van konkrétum, amiért tudunk dolgozni, de leginkább a találkozások. Amit szerintem mindenki a legjobban szeret, ezek a negyedéves találkozók, ahol lehet beszélgetni… Sok laikus ember szokta kérdezni, miért jó, vagy mit adhat egymásnak ilyen sokféle művész? Inspirálhat például egy énekes valakit, aki rajzol. Mert a művészet olyan dolog, ami sokféleségével együtt mégis egy, és annyira érdekes, hogy ilyen sok különböző ember egyféleképpen tud látni valamit. Nagyon sokat lehet tanulni mindenkitől, én ugyanúgy tudok tanulni egy énekestől vagy bármilyen zenésztől, vagy fotóstól, mintha egy másik rajzostól tanulnék, tehát ilyen szempontból nincs különbség.
– Az nem zavaró, hogy van, aki egészen amatőr, van, aki meg abszolút profi?
– Vannak helyzetek, amikor zavaró tud lenni, de pont az ilyen beszélgetésekben ez nem ütközik ki annyira, főleg, hogyha mindenki kellő alázattal viseltetik.
– Van köztetek rivalizáció?
– Én nem láttam még. Tudom, mire gondolsz, de úgy látom, hogy nincs, mert általában mindenki pont azzal a szándékkal van egy ilyen találkozón, hogy épüljünk egymásból.
Vári-Kovács Emese kérdésemre, „Milyen kapcsolatod van a többi művésszel, akik itt megjelentek? Miért nem csak énekesek és zenészek jönnek össze itt egy közösségbe?” – a következőket felelte:
– Azért, mert aki egy műfajban alkot, azt automatikusan érdekli minden más művészeti ág, még akkor is, hogyha azt ő nem műveli vagy ahhoz nincs tehetsége. Abból is merít inspirációt. A művészek sokszor egyféleképpen működnek és például ezt szoktuk megbeszélni, hogy ki, hogy old meg bizonyos kríziseket, alkotói válságokat, mitől nyer inspirációt, hogyan építkezik. Ezek általában hasonló problémák, ezeket meg tudjuk osztani.
– A közösségi művészet egy cél?
– Gondolkodtam, hogy hova fog ez kilyukadni és arra jöttem rá, hogy nem lyukad ki sehova, hanem ez már maga az! Amit például egyikünk említett, hogy átküldik egymásnak a képzőművészek a képeiket – mit szól a másik hozzá, tehát szakmai beszélgetés is folyik köztünk. Amikor találkozunk, akkor ezeket szoktuk megbeszélni és egyszer egy évben összehozunk egy koncertet. Ennél sokkal többet nem tudunk, mert közben mindenki csinál mást is, nem annyira könnyű ennyi felől, ennyi embert összetartani, úgyhogy énszerintem ez már a közösségi művészet!
Durst Norbi a közösségi művészetről így nyilatkozott:
– Elsősorban a kapcsolatokat jelenti, tulajdonképpen közösséget, amit megpróbálunk formálni ezekből a művészekből, és ennek én próbálok tevékeny részese lenni. Úgy érzem, hogy igazából mindenki a maga módján építi ezt a közösséget. Aztán itt van egy plusz is, vannak adottságaink, amit ingyen kaptunk és próbáljuk ingyen is továbbadni.
– Mitől közösségi művészet és nem művészeti közösség?
– Én úgy érzem, azért nem művészeti közösség, mert elsősorban nem a művészet a cél. Számunkra a középpontban inkább a kapcsolatok vannak. Tehát a művészeten kívül is próbálunk egymás életének részesei lenni, ezért közösségi művészet.
– Ez folyamatban van? Vagy még az elején vagytok, és ez egy cél?
– Ahhoz képest, ahogy kezdtük, folyamatosan növekszik, ezt lehet érezni. Voltak közös produkciók már, ez megvalósul az előadásokban is, de az élet egyéb területein is. Próbáljuk egymást támogatni, amennyire lehet, amennyi energiánk van erre, de szerintem ez megy előre.
Fialovszky Lacitól is megkérdeztem: „Miért közösségi művészet, miért nem művészeti közösség?”
– Hangtechnikus vagyok és nap mint nap mozgok a zenei életben, mint szakember. Nagyon sok profi produkcióban vettem már részt, látom ezeket az embereket, akik tényleg képzettek, de mégis mindig egyenként vannak jelen, akár zenekarban, akár szólóban. Csak egy produkcióról van szó és semmi többről.
Talán ez a csoport elindított valamit… Ez egy kiút is lehet, mert nagyon sok olyan művész van, aki már nem is tudja, miért csinálja. És tényleg profik, csak egyszerűen vagy a pénz diktálja, vagy pedig már megszokták a színpadot. Talán ez újból értelmet adhat nekik, hogy ez az előadás, ami tényleg jó, vagy fél profi, nem biztos, hogy csak tőlük ered, hanem „ez” akár valami több is lehet… Néha szükség van szerintem minden művész életében pihenésre, amikor az ember feltöltődik, kicsit magába száll és elgondolkodik azon, mi az értelme ennek.
– Ezek egészen távlati célok…
– Távlati célok, de igazából a nagy dolgokhoz idő kell, és szerintem ez egy hosszú folyamat. Most ez elindult és várjuk a fejleményeket, akár egy életút is lehet, igazából szerintem egy hivatás ez a csoport maga.
Hazafelé elgondolkodtam Laci szavain, valószínűleg igaza van, a közösségi művészet egy hivatás, mert mindenkiből azt hozza ki és mindenki azt adja, ami leginkább ajándék, mindezt egy közös játék könnyedségével…
Fehérpataky Rita
Fotók: Kováts Gábor
Új Város – 2012 május
társadalom – kultúra – művészet
MŰVÉSZI (TÁRSAS) JÁTÉK