Párbeszéd az olvasóval – 2012 május
EGY KIS LECKE
Nem könnyű az evangéliumban felvázolt szeretet szerint élni – legalábbis nekem. Amikor belépek egy boltba és megkérdezem, hol találom a bio élelmiszert és a válasz csak ennyi, hogy ott. Amikor a bankban háromszor kell elismételnem, hogy mit szeretnék. Amikor ülök a váróban és több mint három óra után megkérdezem az asszisztenst, van-e még remény, hogy a doktor úr fogad, válaszra sem méltat. Amikor felhívom az egyik rokonomat és tele szájjal válaszol, közben pedig nem mindig tudom, hogy nekem mond-e valamit vagy valamelyik családtagjának. Sajnos ilyenkor és ehhez hasonló esetekben nem tudom megőrizni békémet, legtöbbször elvesztem türelmemet, amit nem juttatok ugyan kifejezésre, de Isten lát, tudja, mi zajlik le bennem, és ez számít.
Néhány napja egy kölcsön kocsival mentem haza, amikor igazoltatott egy rendőr. Rutin ellenőrzés volt, melynek során kiderült, hogy a jogosítványom nem, de az orvosi érvényessége lejárt tavaly nyáron. Mivel legalább két éve nincs kocsink, ezért csak nagy ritkán vezetek és eszembe sem jutott, hogy ellenőrizzem ezt az érvényességet. A rendőr udvarias és normális volt, de a 8000 Ft büntetést szó nélkül kiszabta, majd otthagyta a csekket és távozott. Bennem nagy béke volt, mert korrektül járt el, bármennyire is váratlanul ért ez a kiadás. Persze rögtön eszembe jutott, hányfelé tudtam volna ezt az összeget felhasználni, de az is, hogy igazából mulasztottam, és ennek a következményét viselnem kell, meg kell adnom a császárnak, ami a császáré. Eszembe se jutott, hogy magyarázkodásba kezdjek, meg alkudozni, hogy nem lehetne-e kevesebb az összeg. Úgy vettem, mint figyelmeztetést, hogy jobban tartsam be az előírásokat és ne keressek kibúvókat, magyarázkodást. Javamra vált és nem kellett megbánnom, hogy nem szerettem.
H. J.
Budapest
MÁR NEM FORDÍTOM EL A FEJEM
Többször felmerült bennem, hogyan viszonyuljak a hajléktalan kéregetőkhöz, akik az autó mellett állnak és kezüket nyújtják felém. Gyakran rájuk sem néztem, nem adtam nekik semmit. Zavart éreztem magamban: egyáltalán miért itt vannak, miért kéregetnek? Arra gondoltam, ha pénzt adok, akkor biztos italra költik. De aztán egyszer csak fölmerült bennem, hogy Krisztus rejtőzik ezekben az emberekben, észrevettem azt a fájdalmat, amit átélnek, elfogadtam, hogy ők ilyenek. Ettől kezdve az autómban magammal vittem egy pár apróságot, csokit, kekszet, nápolyit, hogy abból tudjak adni nekik. Felkészültem tehát, de érdekes módon napokig nem találkoztam eggyel sem. Aztán mégiscsak feltűnt egy hajléktalan, akiről már nem fordítottam el a tekintetemet, sőt, megajándékoztam a magammal hozott édességgel. Utána az öröm bennem is és az ő arcán is megjelent.
D. L.
Budapest
PAPÍR ÉS GOLYÓSTOLL
Egyik régebbi lapszámban találtam egy cikket korunk gyakran használt elektronikus levelezési formájáról, az e-mailről. Mivel sokat használom a világhálót, ezért néha naponta több, akár három üzenetet is küldök egy-egy barátomnak. Ezzel azonban nagyon leértékelődik az információ jelentősége. Amikor egy fontos beszélgetésre hívtam meg őket, azt éreztem, ez már nem mehet a szokásos módon, villámpostával. Valahogy meg kellene adni a módját, jelezni kellene az üzenet kiemelt fontosságát. Ekkor jutott eszembe, hogy mindig is ajánlatos a „régebbi” korok eszközeit használni a nyomatékosításra. Elővettem hát egy fehér papírlapot és egy golyóstollat, írni kezdtem. Először döcögött a képzeletem, sete-suta sorocskák kanyarodtak egyik a másik alatt. Azután hirtelen belelendültem, de ekkor meg a kezem lassúsága szabott gátat a 10-15 sorból álló bekezdések gyarapodásának. Javítani? Hát az majdnem lehetetlen volt. Olyannyira belefáradtam az írásba, hogy a levél befejeztével már nem volt lelkierőm még egyszer átolvasni. Gyorsan aláírtam a lapokat (mindenkinek külön-külön „névre” szólóan), és lezártam a borítékokat. Két nap múlva jött a meglepetés: társaim sorban jelentkeztek és mondták, mekkora meglepetés volt nekik a kézírásos levelem! Igazi kiindulópontjává lett ezeknek a beszélgetéseknek.
R. L.
Budapest
NAGYON IZGALMAS
Egy ideje az örömhírek továbbadására koncentrálok. Semmi negatívat nem mondok helyzetekről, munkáról – pedig lenne rá okom bőven –, ehelyett örülök annak, aminek lehet, s ezt ki is mondom. Ezzel másoknak is könnyebb lesz, s talán az én lelkem is emelkedik.
Ma például megdicsértem egy kollégát a háta mögött – akit nehéz szeretnem – néhány más kolléga előtt. Többek közt ez azért is volt nehéz, mert úgy érzem, az én hátamon akar felfelé lépkedni, és a nagyfőnök előtt okosnak látszani azzal, amin én dolgozom.
Isten válaszolt. Két óra múlva a nagyfőnök váratlanul elismerte munkámat, amire rég volt példa.
Nagyon izgalmas!
egy olvasó
REPÜLJ TOVÁBB
Örömmel olvastam az Új Város előző számában A repülés című írást. Mivel magam is moziba járó ember vagyok, örültem, hogy ezzel a témával kapcsolatos cikk került a lapba. Bevallom, számomra nem meglepőek azok a körülmények, melyekről a szerző ír, mert a multiplex mozik sajátságos „kultúrája” sajnos ilyen. A film – ami miatt elméletileg ott vagyunk – teljesen háttérbe szorul, popcorn-hegyek, dunányi kóla, több ezer forintos pénztárca-könnyítés és még sorolhatnánk… Elméletileg a szórakozás végett. Akik azonban valóban a tartalmas kikapcsolódás miatt vannak ott, azok rendszerint rosszul járnak. A cikk is ezt taglalja. Ezért (is) szeretném jobban a filmszínházba járók figyelmébe ajánlani a művészmozikat (artmozik), melyek rendszerint igényesebb alkotásokat tűznek műsorra, áraik olcsóbbak, általában nem kell tumultustól és étkező emberek hadától tartani. Persze ennek is megvannak a hátrányai, a kevésbé népszerű alkotások általában rétegfilmek, nem véletlen, hogy a plázákban nem találkozunk művészmozikba szánt filmalkotásokkal. Bizonyos döntéseket itt is meg kell hozni. Különben marad az ördögi kör. Minél kevesebben mennek artmoziba, egyre többet fognak bezárni közülük. Így sok értékes film nem talál majd forgalmazóra, akik rendszerint abban érdekeltek, hogy nyereséget termeljenek. Ha a plázás multiplex mozik még nagyobb teret nyernek, akkor még több népszerű, nagyköltségvetésű „szuperprodukciót” hoznak majd be, ami megint csak a multiplex-kultúra tovább virágzásához vezet majd… Ami még több artmozi bezárását eredményezheti. Tisztában vagyok vele, hogy a legtöbb család számára drága mulatság a mozi, de ha már elmegyünk, akkor érdemes alaposan körülnézni. Például ha egy népszerű filmet csak multiplex moziban vetítenek, akkor várjuk meg, amíg kicsit alábbhagy az alkotás körüli felhajtás és csak néhány héttel később tekintsük meg. Azzal is tisztában vagyok, hogy divatos filmklubokat, otthoni vetítéseket tartani, de fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a mozifilmeket nem tévére, nem monitorra, képernyőre vagy a falra szánják, hanem moziba. Ezzel a céllal készülnek.
G.L.
Új Város – 2012 május
párbeszéd az olvasóval