Hiteles fórumok
Alig ült el a köztársasági elnök kisdoktori értekezése körüli botrány, most a volt miniszterelnök diplomamunkája van napirenden. Az ügynök-kérdés után most egy új ötlet mentén folyik a közéleti szereplők leleplezése. A lavina Németországból indult el, ahol a védelmi miniszter keveredett plágium gyanúba és kénytelen volt lemondani posztjáról. Őt követte egy szabaddemokrata európai parlamenti képviselő, most pedig az oktatási miniszter van soron.
Úgy tűnik azonban, hogy a német és a magyar helyzet között van némi árnyalati különbség. Míg a németeknél a leleplezés-sorozat a bloggerek műve, és inkább a civil társadalom csalódottságát és elégedetlenségét tükrözi a politikai elittel szemben, addig nálunk a pártpolitikai csatározások fegyvertényeivel állunk szemben. A magyar plágiumügyek részét képezik annak az eldurvult politikai kommunikációnak, amely a 2002-es választások óta a közéletet jellemzi, amely nem a tényleges politikai teljesítményekről szól, hanem a közéleti szereplők hitelességét kérdőjelezi meg, így próbálva a választókat befolyásolni. Mintha egy állandósult, kíméletlen eszközökkel folyó választási kampánynak lennénk tanúi.
Félreértés ne essék, a közéletet valóban meg kell tisztítani. A politikában valóban hiteles emberekre van szükség. Észre kell vennünk azonban, hogy ennek az áldatlan állapotnak mindannyian vesztesei vagyunk, hiszen az egyre rafináltabb eszközökkel folyó csatározás mindannyiunk gondolkodására kihat. A felelősség áthárítása például, miszerint aki kormányzati pozícióban van, az mindig mindent jól csinál, a bajok forrása az előző kormány elhibázott politikája, a konstruktív ellenzékiség szinte teljes hiánya, melynek következtében a kormány felelőtlenül rossz úton jár. A bizalmatlanság, a gyanú, a reménytelenség mételye üli meg lelkünket, pedig szívünket reménnyel, bizalommal, tettre készséggel kellene táplálnunk.
Környezetemben örömmel tapasztalom, hogy bizony hazánkban is vannak olyan hiteles fórumok, ahol a tényekről lehet beszélni a bizalom légkörében, és nem csupán zárt baráti körökben, hanem az egyre jobban bontakozó civil és egyházi közélet fórumain. Szükségünk van ezekre a színterekre, ahol egymás próbálkozásait szimpátiával fogadjuk, ahol a realitásérzékünket megőrizve, építő módon, javaslatokkal, kritikával járulunk hozzá egymás kezdeményezéseihez.
Talán a politikusoknak is érdemes lenne néha kivonulniuk a nyilvánosság tetszését kereső politikai pankráció rivaldafényéből, hogy részt vegyenek a civilek útkeresésében egy közös építkezésre, összefogásra alapuló politikai kultúra kialakításában. A Chiara Lubich közösségi lelkiségéből inspirációt merítő, és hazánkban is szárnyait bontogató Politikai Mozgalom az Egységért pontosan ilyen színteret kínál. Segít felismerni, hogy kereszténységünk, emberségünk előbbre való, mint párttagságunk vagy bármilyen más hovatartozásunk. Sok civil és egyházi kezdeményezéssel együtt bátorít minket és reménnyel tölt el, hogy ebből a válságból egy valóban új politikai kultúra kibontakozásának lehessünk majd részesei és tanúi.
Tóth Pál
Új Város – 2012 május
Hozzászólhatok?
HITELES FÓRUMOK