Hiszünk az egységben!
Május elsején Magyarországról indult útjára az Egyesült Világ Hete! A nagy hagyományokkal rendelkező nemzetközi rendezvény keretében a Fokoláre Mozgalomhoz tartozó fiatalok a világ minden pontján valami kézzelfoghatót tesznek a testvériségért és a népek közötti egységért.
A szándék önmagában kevés. Az egységet építeni sohasem könnyű, még akkor sem, ha azonos értékeket vallunk magunkénak. Ugyanakkor fontos tudatosítani, hogy sohasem késő újrakezdeni, kimondani egymásnak, hogy a szeretet a legfontosabb. Az esztergomi találkozó, amelyet szlovákok és magyarok közösen szerveztünk, számtalan apró részletből, hídelemből állt össze, míg végül egyik part találkozott a másikkal és egy gyönyörű napot töltöttünk el együtt.
Szervezők: Fontos volt az újrakezdés. E nélkül azt hiszem nem jutottunk volna el olyan messzire, mint amennyire végül sikerült. Erre egy kis példa: bosszantott, hogy egy párkányi esemény szervezése nem halad a megfelelő ütemben. Pedig fontos dologról lett volna szó: az esztergomi és a párkányi önkormányzatok bevonásával faültetést terveztünk a párkányi katolikus templom melletti kertben. Végül nagy sokára képviselőket, fát és időpontot is találtunk. Ez volt a szervezési rész. Hamarosan sikerült szeretettel megtölteni mindezt. Egyszer csak kaptunk egy levelet, hogy valaki írt egy gyönyörű beszédet a faültetésre. Aztán az időpontot sikerült úgy a nap programjához igazítani, hogy sokan ott tudtak lenni. Felhívtam a párkányi alpolgármestert, hogy beszéljek vele az eseményről.
Kiderült, hogy eljön, sőt, már esztergomi kollégájával is egyeztetett, így két alpolgármester lesz ott a rendezvényen! Válasznak éreztük mindezt, pedig mi csak annyit tettünk, hogy új alapokra helyezve együttműködésünket, a szeretetet helyeztük a középpontba. Az alpolgármesterek őszinte örömüket fejezték ki, és nagy jelentőséget tulajdonítottak annak, hogy mi, fiatalok Párkányban egy cédrusfát ültetünk el annak kifejezésére, hogy a két város és a két nemzet testvérként akar egymás mellett élni. A cédrus egy XII. századi gondolat szerint a szeretet, a türelem és a remény szimbóluma.
A helyszín szimbolikus: 2001-ben épült fel a Mária Valéria híd Esztergom és Párkány között. 2006-ban Esztergomban találkozott a két ország püspöki kara a kiengesztelődés jeleként, ezt a gesztust azóta minden évben megismétlik. 2005-ben a Run4unity keretében (világméretű sport-staféta a békéért) a magyar és szlovák gyerekek együtt futottak a hídon a testvériség jegyében. Az idén a fiatalok egész napos programjuk helyszínéül is Esztergomot és Párkányt választották. Délelőtt a Szent Adalbert Központban egymás, és a világ más részein élő fiatalok tapasztalatával ismerkedhettek meg, kulturális estet és táncházat rendeztek. Délután Párkányban, Esztergomban és a szlováklakta Pilisszentléleken szépítették a várost, zenés műsort adtak, rajzot készítettek, otthonban élő időseket látogattak, gyerekekkel sportoltak és játszottak |
Egy fiatal újságíró: „Az Afrikában élőket könnyebb szeretni, mint a saját szomszédjainkat. Azért, mert távolabb vannak. Mi lenne, ha megpróbálnánk lépni a mellettünk élők felé? Ha feladnánk a távolságtartást és a gyűlölködést, főleg azokkal szemben, akikkel naponta találkozunk. Sőt! Akikkel valami össze is köt minket. Egy híd, nyelv, történelem… 300 fiatal és még sokan mások dolgoztak a békéért május elsején az Egyesült Világ Hetének nyitónapján Esztergomban és Párkányban. A lelkes résztvevők alulról ébresztették és építették a szeretetet: gyerekekkel játszottak, idősekkel foglalkoztak, szépítették a természetet, festettek, zenéltek. Egyszerűen: felkeltették a figyelmet. Felkeltették az emberben az Embert. A tenni akarást és az előítéleteinktől való mentességet. A járókelők, padon ülők felkapták tekintetüket, amikor meglátták a kék és narancssárga pólós embereket, ahogy virágot locsolnak vagy meredek, szűk lépcsőt tisztítanak.” (Tímár Dalma)
Szlovákok: „A mai nap szimbóluma számomra a híd. Híd az idősek és a fiatalok között. Híd a gyerekek és az ifjúság között. Híd Esztergom és Párkány között. Híd a szlovákok és a magyarok között. Nemcsak fizikailag. Emberileg, erkölcsileg. Híd a világ országai és népei között. A kölcsönös elfogadás és előfeltételek nélküli érzések hídja… és ezt a hidat nekünk kell megépítenünk, vagy legalábbis elkezdjük. Csodás volt megélni, és látni másokat megélni a testvériséget. Szlovákok és magyarok közösen küzdöttünk az előítéletek ellen, és kiütésszerű győzelmet arattunk! A világméretű körkapcsolásnál láthattuk, hogy mi testvérek vagyunk az egész világgal, nem pedig ellenségek. A békének itt van az ideje, nem késtünk még el vele! Csoda mindig szeretetben együtt lenni. Ez a csoda ’importálható’ – rajtunk áll, hogy megsokszorozzuk! Minél inkább érkeznek a negatív hírek, annál inkább erősödik a szeretetünk!”
Az eseményről – melynek védnöke az UNESCO volt, és támogatta az EU Grundtvig programja – hírt adott több rádióműsor, több tévécsatorna, sok-sok internetes és nyomtatott újság, és különféle országos weboldalak. Úgy tűnik, sikerült közvélemény-formáló erővé válni: az Egyesült Világ Hete elérte célját!
A FIATALOKÉ A JELEN Az esztergomi rendezvény vendégei voltak a Fiatalok az Egyesült Világért Mozgalom nemzetközi felelősei, Maria Guaita és Andrew Camilleri is, akiket Lisztovszki Tünde, a Magyar Kurír munkatársa kérdezett a fiatalokról. Maria Guaita: Úgy gondolom, hogy akinek ilyen élményben volt része, mint a mai nap, az belülről épül, egy ilyen tapasztalat, természetéből adódóan gyümölcsözik annak életében, aki átélte. Ma fiatalok, holnap felnőtté válnak, de ez egy kitörölhetetlen élmény marad, és folyamatosan újabb és újabb gyümölcsöket hoz. Láttuk, hogy ezek a fiatalok szilárdan hisznek abban, hogy a testvériség lehetséges, és mindent beleadnak, a tudásukat, a kreativitásukat, hogy megvalósuljon az eszme, amelyben hisznek. És főként megvan bennük a fogékonyság, hogy a történelmi múltban ne csak két nép szembenállását, ellentétét lássák, hanem ösztönözést is találnak benne arra, hogy jobban szeressük egymást, mint eddig. Andrew Camilleri: A fiatalok mindig radikálisak. Amikor ilyen meghatározó élményben van részük, akkor találkoznak a kereszttel is, megtapasztalják önmagukban a halált és a feltámadást. És ez biztosíték a jövőt illetően: amikor valaki szert tesz arra a tapasztalatra, hogy meghal önmagának azért, hogy szeresse a másikat, akkor ennek az embernek, biztos, hogy van jövője. A halál és feltámadás megtapasztalását nem lehet csak úgy elfelejteni. Az ember magában hordja, és ez gyümölcsöt hoz, akár megházasodik, akár pap lesz, ezt mindig magában hordja. Öt napja vagyunk Magyarországon, és tanúsíthatjuk, hogy ezek a fiatalok, akik együtt megszervezték ezt a gyönyörű napot, megtették magukban ezt a lépést. Amikor szeretjük Jézust a kereszten, az elhagyatottságában, akkor a helyünkön vagyunk. Úgy érzem, hogy így garantált a jövő. fotó: Farkas Ferenc
|
Külföldről:
Képünkön mexikói fiatalok az ökológiai szemléletre hívják fel a figyelmet Acatzingóban. Az egész földkerekséget átfogó Egyesült Világ Hete egyesített népeket és különböző vallásokat. A rendezvénysorozat, amely Indiában ért véget, számtalan országot érintett. Haiti, Santiago del Chile, Los Angeles, Man és Abidjan Elefántcsontparton, Buenos Aires, Asunción, Brüsszel és még sorolhatnánk a városokat, ahonnan híreket kaptunk. Részletes áttekintéssel szolgál a rendezvény weboldala: fotó: CN |
Fotók: Kováts Gábor, Peter Kuchta, Papp Gábor