Génmódosítás
Az ökoszisztéma feladata, hogy élelemmel lássa el az emberiséget. A növekvő élelmiszerigény kielégítésében keres új utakat a génmódosítás, ami a biológia, az ökológia, a közgazdaság és a filozófia tudományterületét foglalja magába, és egyben szorosan kapcsolódik a földműveléshez, a növényi táplálkozáshoz, a környezethez, az egészségünkhöz, az alap- és az alkalmazott kutatáshoz, a közgazdasághoz, az etikához és a politikához.
Minden élő szervezet a maga genetikai tartományában alanya a természetes módosításoknak, ez a fajok fejlődésének az elve. A növényfajoknak körülbelül az egyharmada fejlődött természetes hibridként, mint például a ló és a szamár keresztezéséből az öszvér. Egy génmódosított szervezetnél – legyen állati, növényi vagy bakteriális – a genetikai kódot módosította az ember (a gének összességében) egy új technika segítségével, hogy ezzel új jelleget adjon neki.
A mezőgazdasági termelésben a genetikailag módosított növények, mint a szója, a kukorica, a cukorrépa, a repce nagyobb ellenállást nyernek a kultúrát megtámadó rovarokkal szemben, jobban eltűrnek bizonyos gyomirtókat. A génmódosított növények képesek jobban alkalmazkodni a közeljövő szélsőséges feltételeihez is, mint a szárazság, a hideg vagy a sótartalmú mocsár. Az élelmezés terén holnapra elképzelhető vassal és vitaminokkal dúsított rizskultúra, nagyobb cukortartalmú dinnye, késleltetett érésű, tehát ízletesebb gyümölcs, kevesebb víztartalmú, tehát sütésre alkalmasabb krumpli.
A FAO szerint a ma élő 6 milliárd ember közül 800 millióan szenvednek az éhségtől. 2050-ben a föld népessége 9 milliárd lesz! A táplálékforrások keservesen hiányoznak, egyes szakértők szerint a föld mezőgazdasági termelését meg kell kétszerezni.
Érthető tehát, ha a génmódosított növényeket megállíthatatlanul fejlesztik szerte a világon. l996-ban 1,7 millió hektárnyi kultúrát telepítettek, 2003-ban már 68 milliót. Hat ország, az USA, Argentína, Kanada, Kína, Brazília és Dél-Afrika erre összpontosította termőterülete 99%-át. Európa azonban kivár. Csak négy ország termeszti a génmódosított növényeket: Spanyolország (32000 hektáron), Németország igen kis mértékben, Bulgária (néhány ezer hektáron) és Románia (72000 hektáron).
A génmódosítás ellenzői azzal érvelnek, hogy nincs elegendő idő a hosszú távú hatások felmérésére. Fennáll ugyanis annak a veszélye, hogy a génmódosítás elősegíti a rezisztens (ellenálló) gének szétszóródását a hagyományos és a génmódosított kultúrák között, de a termesztett és a vadon élő növények között is. Egy másik kockázat, hogy a rovaroknak ellenálló (rezisztens) gének felgyorsítják az ellenálló és káros rovarok kifejlődését.
A különböző területek tudósainak és szakembereinek szoros együttműködésére van szükség, mert ez adhatja meg a biztosítékát, hogy beavatkozásuk a természet harmóniájával összhangban történjen.
Jean-Marie Chouteau írása alapján
szerkesztette: Hortoványi Emőke
Fotók: CN
Új Város – 2010 szeptember-október
Társadalom – biodiverzitás
Génmódosítás