Egymásnak ítélve – vagy egymásnak teremtve?
A gyömrői Ceferino Ház munkatársa mondja el tapasztalatait az összefogásról, cigányokról és nem cigányokról, „feketén fehéren”. Hogyan lehetünk közvetítők, hidak.
Amikor a Ceferino Ház, a Váci Egyházmegye cigánypasztorációs központja Gyömrőre költözött, a Mária Rádióban is akkor indult egy új műsor. Önkénteseket kerestek, és engem is megszólítottak, vállalnék-e riportkészítést. Mindaz, amit ennek során megtapasztaltam a cigánycsoportokban, lebontotta bennem az addigi negatív képet, előítéletet.
|
Feketén-fehéren, az Eucharist együttes koncertje és tanúságtétel az óbudai Amfiteátrumban 2010. augusztus 4-én. „Cigányok és nem cigányok egységben.” Fotó: Kováts Gábor |
Nagyon őszinte érzelmeket kaptam, őszinte fájdalmat, őszinte örömöt. Kiderült, ugyanazok a küzdelmeik, mint a mi családunknak, ugyanúgy nevelik a gyermekeiket, mint mi, ugyanakkor kétszeresen kell megfelelniük. Nem csak a mindennapi élet kihívásainak (a munka, a család, a kapcsolatok), még a többségi társadalomnak is. Komoly fájdalmak, sebek érik őket nap mint nap. Nekünk is nehéz, de nekik duplán. Erőt ad a nehéz pillanatokban, ha látom bennük a kitartást és a szeretetet. Ugyanakkor még nagyobb örömmel vagyok velük, főleg amikor a sikereikben és örömeikben tudok osztozni. Egyre jobban megismerem a hagyományaikat, azokat az értékeket, amiket az életmódjukban őriznek (családi összetartás, a gyermek elfogadása, több generáció együttélése), ezek a mi városias, modern, túltervezett életvitelünkben már kevésbé vannak jelen. Ugyanakkor látom a hiányosságokat (tervezés hiánya, ambíció-jövőépítés gyengesége), amelyekben segítségre szorulnak.
Felnőtt emberekből álló evangelizációs csoportunk, cigányok és nem cigányok rendszeresen találkozunk, lelkigyakorlatra megyünk. Közben jobban megismerjük egymást, mint embert, és egymás kultúráját is. Egyik cigány testvérünk mondta, hogy azokat a sebeket, amelyeket nem cigány emberektől kapott, azokat a nem cigányok tudják gyógyítani. De így van ez fordítva is. Ahogy erősödik a bizalom egymás iránt, úgy gyógyulnak a sebek. Egyre inkább ajándéknak érezzük egymást. Nagyon sok olyan közös élményünk volt, ami ezt megerősítette.
Idén nyáron cigány és nem cigány családok közösen nyaraltunk, gyerekeinkkel együtt. Meghatódtam, amikor rögtön az első este az egyik cigány kisfiú hálát adott az én kisfiamért, hogy a barátja lehet. Ez a hangulat végigkísérte azt a pár napot. A gyerekeimnek sok-sok testvére lett, nekem meg sok-sok gyermekem, nővérem, bátyám. Közösen főztünk, kirándultunk, játszottunk. A szobánk átalakult gyereksarokká. Meghitt beszélgetések, imádságok részesei lettünk. Amikor hazajöttünk, pakolás közben észrevettem, hogy gyerekeim feltűnően csendben ülnek. Rákérdeztem, mi történt, mire lányom csendben azt válaszolta: „Hiányoznak a kicsik.”
Másik alkalommal egy cigány házaspár fontos megbeszélésre ment a Ceferino házba, s a gyerekeket nem tudták hová tenni. Megkértek, vigyázzunk rájuk. Családunk minden tagja természetes szeretettel fogadta őket. Kicsit játszottunk, a gyerekeink tanultak velük, együtt megvacsoráztunk. Nem történt semmi különös, mégis – egy családként töltöttük el azt a délutánt és estét! Távozóban a gyerekek a kocsiban dalra fakadtak, s a szülők a legközelebbi találkozásnál kérdezték, mi történt nálunk, mert a gyerekek azt mondták, olyan volt, mint a mennyország.
Ugyanezek a gyerekek nyáron három napot nyaraltak nálunk. Már mint jó barátok jöttek hozzánk. A ház tele lett vidámsággal. Akkor kezdődött a napközis táborunk, ahol Csilla lányunk is feladatot vállalt. Elhívtuk a cigány barátnőjét, segítsen neki délelőtt. Kedves volt a fogadtatás, látszólag rendben volt minden, ám egyszer csak a kislány jelezte, hogy haza akar menni: „Nem vagyok idevaló.” Nem értettem, aztán körülnéztem, és észrevettem, hogy egyedül ő a cigány származású… Van még mit tennünk, nemcsak a kölcsönös elfogadásért, hanem azért is, hogy saját magukat el tudják fogadni. És ehhez a személyes kapcsolatokon, a pozitív élményeken keresztül vezet az út.
Ilyen alkalom a cigány-magyar találkozó. Gyömrőn a művelődési ház harmadik éve helyszíne a Váci Egyházmegye cigánycsoportjai találkozójának. Idén felajánlottuk, hogy nemcsak az épületet, hanem segítő kezeket is adunk a nap lebonyolításához. Örömmel fogadták. Csak később szembesültünk azzal, hogy most nem egy átlag programban segítünk. Sokaknak át kellett lépniük saját korlátaikat, előítéleteiket a cigányokkal szemben. Közösségünk tagjai adták a hátteret. Kenyérrel és sóval fogadtuk az érkezőket (kb. száz embert, felnőtteket és gyerekeket), kávét főztünk, terítettünk, ebédeltettünk, pakoltunk, díszítettük a termet, takarítottunk, fuvaroztunk – amit épp kellett. Nagyon szép volt az előkészület és az egész nap. Az érkezőknek már az különös volt, hogy a nem cigányok szolgálnak, segítik a programjukat. Nagyon hamar feloldódott mindenki ebben a szeretet-légkörben, együtt hordoztuk a napot. A legnagyobb ajándék az volt, hogy nem éreztük a különbséget cigányok és nem cigányok között: Isten gyermekeiként testvérként voltunk jelen.
Nyáron a budapesti Amfiteátrum adott helyszínt az Eucharist együttes koncertjének. Feketén fehéren volt a rendezvény címe. Cigányok és nem cigányok közösen dicsőítettük Istent, dalokkal, táncokkal, tapasztalatokkal. Tanúságot tettünk egy közös életről. A közönség soraiban feltűnt néhány ember nagy táblákkal, amelyeken szentírási idézetek voltak ugyan, de egyértelműen a cigányokkal szembeni előítéletüket tükrözte. Próbáltuk befogadni és átölelni a fájdalmukat, és megerősíteni őket abban, hogy közösek a gyökereink, akkor is, ha más véleményen vagyunk. A program részeként egy kereszt előtt közösen hódoltunk, kifejezve, hogy cigányokat, nem cigányokat egyaránt megváltott Jézus. Ezek az emberek is beálltak a sorba, letérdeltek a kereszt előtt. Majd láttuk, hogy a táblákat összeszedik, egy darabig még figyelték a programot, majd csendben elmentek.
Miért vállalom ezt? Hitben élek, nagyon fontos a Szentírás számomra, az ige élése. Különösen a szívemben van Jézus végrendelete, az egység ideálja. Hiszem, hogyha Jézus szemével nézünk egymásra, akkor minden különbség gyönyörű harmóniává alakul. Közvetítők, hidak lehetünk, ha mások elé tudjuk élni és tovább tudjuk ajándékozni a tapasztalatunkat.
Bekéné Búzás Edit
Új Város – 2010 november-december
közelkép – szemtől szembe
EGYMÁSNAK ÍTÉLVE – VAGY EGYMÁSNAK TEREMTVE?