Szúrnak a töviseid
Hajlamos vagyok kritizálni, ítélkezni, és ez megnehezíti családi kapcsolataimat. A köröttem lévő ronda ügyek néha teljesen kiborítanak, és egyre jobban eltávolítanak a szeretettől.
Egy kissé kiábrándult férj
Régi jó barátunk, aki befejezte már földi pályafutását szokta mondani, hogy nem lehetünk mások bírái, mert nem látunk bele senkibe. Egy növény sem szakad ki a helyéből, hogy megnézze, mit csinál a másik. A fa tovább nő akkor is, ha zavarják a szomszédos tüskék. Nekünk úgy kell szeretnünk, mint egy édesanya, aki olyannak fogadja el a gyermekeit, amilyenek. Mások tüskéi gyakran arra kényszerítenek, hogy gyakorlatozzunk az igazi szeretetben, és ez alakítja át a kapcsolatokat. Az ilyen szeretet hasonló a félegyeneshez, mert tőlünk indul ki, és a végtelenbe tart. Nyilván egy adott személyre irányul minden cselekedetünk, amit a szeretet diktál. Ugyanakkor szól az egész emberiségnek is, kis hozzájárulásként, hogy megvalósuljon az egyetemes testvériség.
Csak akkor tudunk igazán segíteni azoknak, akikkel egy családban élünk vagy akikkel napról napra találkozunk, ha az ingyenes, minden érdektől mentes szeretet ver gyökeret bennünk, és mindenkiben a jót akarjuk meglátni. Így alkalmas pillanatban meg tudjuk majd találni a legmegfelelőbb szavakat, hogy tanáccsal lássuk el a mellettünk élőket, és segítsük őket a lelki növekedésben. Viszont elvárások nélkül adjuk ezeket, elvárásaink csakis önmagunkkal szemben lehetnek. Politikai, népcsoportokra irányuló vagy nemi előítéleteink miatt néha ott is rosszat feltételezünk, ahol nincs; mások vélt szándékát, s nem annyira a tényleges tetteit ítéljük meg. Einstein szerint könnyebb egy atomot kettéhasítani, mint egy előítéletet. Természetesen előfordul, hogy tényszerűen rossz cselekedetekbe botlunk. A rosszat pedig nem rejthetjük véka alá, minden tőlünk telhetőt meg kell tenni, hogy úrrá legyünk rajta, bárki is az elkövetője. Ám mindig hinnünk kell, hogy még a legmegrögzöttebb bűnösök is megváltozhatnak.
Minden körülményt érdemes kihasználnunk, hogy elgondolkozzunk, mit tehetünk, adott esetben hol van a mi részünk. És ne azt boncolgassuk, hogy másoknak mit kellene tenni. Nem mindig megy ez sajnos; megeshet, hogy a kritika néha egészen váratlanul és nagy erővel tör fel a szívünk mélyéről. Mégis, magunkon uralkodva meg kell próbálnunk legyűrni az ilyen érzelmeket, és törekednünk kell a megértésre, a jóakaratra. Sokszor bebizonyosodik, hogy ha sikerül a haragot, a kiábrándultságot, a zárkózottságot kiűzni a szívünkből, akkor a mások tüskéi mögött szeretetre vágyó, gyengéd szívre találunk.
Raimondo Scotto
Fordította: Vizsolyi László
Új Város – 2010 november-december
megkérdeztük – Családi élet
SZÚRNAK A TÖVISEID