Korea közelről
A Fokoláre Mozgalom elnöke ázsiai utazása során elsőként a „hajnali nyugalom országát” kereste fel.
A koreaiak mindent nagyban képzelnek el, mégpedig azonnal, sőt mindent nagyban is tesznek, mégpedig azonnal. Jóllehet a demokrácia teljessége felé tartanak, a politikai, a gazdasági és a szociális kihívások mégis próbára teszik ezt a mindig rohanó népet. A belső társadalmi feszültségek sokszor vészesen kritikus méreteket öltenek. És ne feledkezzünk meg a két Korea közti szakadás okozta sebekről sem. Ebben a helyzetben a politikának és a vallásnak is számolnia kell az állandó változás és fejlődődés következményeivel.
Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke januárban meglátogatta a koreai közösséget Giancarlo Faletti társelnök kíséretében. A mozgalom itt kétezer elkötelezett tagot számlál és országszerte összesen huszonötezren csatlakoznak hozzá.
„Felhívást szeretnék intézni ehhez a népes családhoz – nyilatkozta Maria Voce a KBS nemzeti televíziónak. – Mivel ilyen gazdag és ilyen sok értéket hordoz, ki kellene nyílnia az egész társadalomra, mindazok felé, akiknek hasznára lehet.”
A kihívás valójában nem csak a Fokoláre koreai közösségének szól, hanem az egész népnek: „Általában is nagyon sokat tudnak adni a koreaiak a többi ázsiai országnak, amire az egész világ egyre nagyobb figyelemmel tekint. Egészséges nép, amely az egész kontinens fejlődéséhez hozzájárulhatna.”
Maria Voce ellátogatott a parlamentbe is – ami Koreában szintén egykamarás –, és igen hasznos beszélgetést folytatott az Egységért Politikai Mozgalomhoz közel álló képviselőkkel. A többség és az ellenzék közötti konfliktusoktól terhelt helyzetben öt éve dolgoznak azon, hogy a parlamentben jobban érvényesülhessen az egymás iránti tisztelet és a közjóra törekvés. Kezdeményezéseik között szerepel „a parlamenti nyelvezet megtisztítása” is, amelyhez a képviselők ötven százaléka csatlakozott, és közülük több mint százan a „monitorozást” is vállalták. Rendszeresen megvizsgálják a felszólalásaikat, hogy a nyelvezet, amit használnak, segíti-e vagy sem a politikai felek megbékélését.
Maria Vocéval a többség és az ellenzék képviselői, ami Koreában már önmagában is tanúságtétel a napjainkban oly heves politika légkörében. A szó így hamarosan arra terelődhetett, hogyan lehetne legjobban bevinni a parlamentbe az egység lelkiségét, és ezzel újra közelebb hozni a politikához a többségében bizalmukat vesztett embereket. „El kellene űzni az előítéleteket – ajánlotta Maria Voce –, és arra kellene gondolni, hogy az ellenkező oldalról is születhet valami jó. Természetesen mindenki úgy gondolja, hogy a saját módszere a legjobb. De ezt nem tekinthetjük abszolútnak: a saját módszerünk mindig relatív és jobbítható. Ezen az alapon, ha komolyan meghallgatjuk, jónak és elfogadhatónak találhatjuk az ellenkező oldal javaslatát is.” Sőt, ennél többről van szó: „Néha egyetértésre is juthatunk valamiben. Ilyenkor reflektorfénybe kell ezt helyeznünk, és megmutatnunk, hogy a többség és az ellenzék egyaránt a közjóért dolgozik, nemcsak ellenségeskedést táplál.”
Beszéltek a gazdasági fejlődésről és a társadalmi igazságosságról is. Dzsung Hön politológus professzor, az egységért Politikai Mozgalom tagja megkérdezte Maria Vocét, hogy miben tud hozzájárulni az egyetemes testvériség lelkülete a vallásközi párbeszédhez. A mai, alapjában véve toleráns Koreában ez is nagyon aktuális téma. „Az egység ajándéka az egész emberiséget átöleli, és túlmutat a vallási különbözőségeken – válaszolta a Fokoláre elnöke. – Az egység magasabb szinten összegzi a különbözőségeket. Ezért az emberi szívet, a minden emberi szív mélyén ott élő lényeget veszi célba: a vágyat, hogy szeressünk, és hogy szeressenek minket. Mindig szerethetünk a vallási hovatartozáson túllépve, megpróbálhatjuk megérteni a másikat. Élhetjük az aranyszabályt, amely minden vallásban megtalálható: ne tedd másnak, amit nem szeretnél, hogy veled tegyenek.”
A Koreai Katolikus Egyházban van a világon a legtöbb keresztelő évente: mintegy százezer. A papoknak és a püspököknek nagy a hitele, a világiak tevékenysége viszont lehetne hatékonyabb is. Hat püspök szívből jövő szavakkal fogadta Maria Vocét és Giancarlo Falettit a püspöki kar elnökének, Peter Káng Uil, Csedzsu püspökének a vezetésével: „Szeretném hangsúlyozni, milyen sokat tesz a Fokoláre Mozgalom a koreai egyházért különösen az ökumené és a vallásközi párbeszéd terén az egység karizmájával, amire szüksége van mindenkinek.”
Joseph Li Hánték püspök hozzátette: „Hálát adok Istennek ezért a lelkiségért, amely a parlamentbe is eljuttatja a követőit, akik igazi világi hívőkként teljesítik keresztény hivatásukat.”
A beszélgetés során szóba került egy korábbi kezdeményezés, amit Lazarus Ju Hüng-Szik, Tedzson püspöke ismertetett: „A püspöki kar tagjaival negyedévenként találkozunk, hogy megéljük egymás közt a kommuniót. Ezt a Fokoláre püspök barátainak javaslatára határoztuk el annak idején. 2002 óta huszonnyolc összejövetelt tartottunk már.” Káng Uil püspök hozzátette: „Korábban csak azért jöttünk össze, hogy megvitassuk a gyakorlati kérdéseket. Azóta gyakorlattá vált közöttünk, hogy mint testvérek találkozzunk.”
Michele Zanzucchi
Fordította: Reskovits Ágnes
Fotók: CN (4)
Új Város – 2010 május-június
az egység lelkisége
KOREA KÖZELRŐL