A türelem
Mostanában türelmetlen vagyok mindenkivel… Tanácsot szeretnék kérni, hogy mitévő legyek, mert már engem is zavar.
A türelmetlenség többnyire kétféleképpen jelentkezik: először is saját magunkkal szemben. Mindig sietünk, rohanunk, tele vagyunk gondolatokkal és aggodalmakkal. Másrészt a többiekkel szemben: túl érzékenyek vagyunk, sőt sértődékenyek a másik kritikájával vagy legártatlanabb megjegyzéseivel szemben is.
Ha a türelmetlenséget fizikai megnyilvánulások is kísérik, úgymint alvászavar, magas vérnyomás és így tovább, vagy pszichés zavarok, mint a düh vagy a szorongás, ilyen esetben jó okunk van rá, hogy felkeressünk egy szakembert.
Most mélyebb elemzések helyett inkább két irodalmi alkotásból hozok példát, hogy jobban megértsük, mit jelent a türelmetlenség.
Az emberiség egyik géniuszának, Leonardo da Vincinek az írásai közül A hernyó című mese az önmagunk iránti türelmetlenséggel foglalkozik. Így szól: „A hernyó egy levélen megállapodva körülnézett. Látta, hogy a rovarok közül van, aki ugrál, van, aki énekel, fut vagy repül; mindegyikük állandó mozgásban van. Szegényke, egyedül ő volt hangtalan, nem szaladgált, sem nem repült. Mégsem irigyelt senkit. Tudta magáról, hogy hernyó, és a hernyóknak meg kell tanulniuk a nyálukból vékony fonalat ereszteni, amiből megszövik a burkot, a lakóhelyüket. Mindenkinek megvan a saját sorsa – gondolta. Nagy odaadással fogott hát a munkába. Rövidesen finom hernyóselyem gubó fogta körül, teljesen elvágva őt a külvilágtól. – És most mi lesz? – kérdezte. – Most maradj nyugton és várj! – válaszolta egy hang. – Még egy kis türelem, és meglásd… – Amikor eljött az ideje, a hernyó felébredt álmából… de többé már nem hernyó volt. A bábból két gyönyörű, élénk színűre festett szárnnyal bújt ki, és azonnal a levegőbe röppent.”
Leonardo másik írása ezzel ellentétben rövid, világos eszmefuttatás a türelemről. Segíteni akar, hogy ne legyünk türelmetlenek a többiekkel szemben. „A türelem éppen úgy véd meg minden sértéssel, sérelemmel szemben, mint ahogy a ruhák védenek a hideg ellen. Ha lehűl az idő, több réteg ruhát veszel magadra. Akkor lehet akármilyen hideg, nem árthat neked. Ugyanígy növeld a türelmedet, ha nagy sértések érnek: legyenek bármifélék, ne tudjanak szellemileg ártani neked!”
Minden másnál többet ér, ha türelemmel viseljük a megpróbáltatásokat, és megálljuk a helyünket, amikor mások próbára tesznek minket, mert csak így őrizhetjük meg lelki és szellemi egészségünket. Ezért jusson mindig eszünkbe: az igazi tapasztalat az, amit a velünk történtekkel kezdünk, nem pedig az, ami történt velünk.
Pasquale Ionata
Fordította: Fábián Zsuzsa
Új Város – 2010 március-április
Megkérdeztük – Pszichológia
A TÜRELEM