Belezúgott
Tizenhat éves lányunk szó szerint belezúgott egy kortársába először az életében, és néhány hónapja együtt járnak. A fiút ismerjük is, rokonszenves, és szívesen jön hozzánk akár TV-t nézni vagy játszani számítógépen. Nem tudjuk viszont, hogy bánjunk vele. Gyermekeink számos barátjának egyikét lássuk benne, vagy egy lehetséges… vőjelöltet?
A szülők
Kényes pillanat az, amikor részesedünk gyermekeink első érzelmi tapasztalataiban, főként, amikor egy komoly kapcsolat lehetőségének a jeleit látjuk, ami egyszerre megnyugtató és aggodalomra okot adó. Megnyugtató, mert egy serdülő szerelme a fejlődés pozitív velejárója, a szülő számára pedig olyan, mint egy fénysugár, az eljövendő élet jele. Ugyanakkor aggodalmat is szül, mert tudatában vagyunk a nehézségeknek, amelyek gyermekeink útját kísérik, különösen, ha nagyon fiatalok, vagy a mai kultúra csak kevéssé készítette fel őket a felnőttkor felelősségére. Természetesen érdemes tárt kapukkal fogadni gyermekeink barátait, megismerni őket és bizalmat ébreszteni bennük, diszkréten figyelemmel kísérni a viselkedésüket, hogy akár közösen beszélhessünk róla, először a szülők egymás között, majd a gyermekekkel is.
Az is nagyon fontos, hogy olyan életstílust lássanak tőlünk, ami a családunk értékrendjét tükrözi, és konkrétan példát is mutassunk olyan szülőkként, akik naponta beszélgetnek és meghallgatják egymást, akik esténként elmondják, mi történt aznap, akik figyelemmel kísérik és értékelik a másik, főként a fiatalok világát, akik figyelnek mások szükségleteire… Eljön majd a pillanat, amikor nyíltan szóba hozhatjuk a párválasztás, a jegyesség kérdését. Azután pedig segíthetünk gyermekünknek, hogy kiértékeljük a különböző helyzeteket, aláhúzva a házasság értékét, jelentőségét, és kiemelve hogy az mindig egy örök életre szól.
A fiút már most vőként kezelni azonban nem tűnik helyénvalónak, mert gyermekeink jövője egyedül Isten kezében van. Fogadjuk be és hallgassuk meg figyelmesen, ám bizonyos tekintéllyel. Viselkedésünkben mutatkozzon meg, hogy a szívünket kitártuk az egész emberiségre. Így a fiú megismerhet egy olyan nyitott, befogadó családot, amelyet értékek vezérelnek, és amelynek tervei vannak, így hihető és követhető példát lát majd maga előtt. Nekünk szülőknek pedig hasznos lehet elbeszélgetni más családokkal, őszintén kicserélni a véleményünket más szülőkkel, nevelőkkel, hogy megismerjük tapasztalataikat és elmélyítsük azok tartalmát.
Letizia Grita Magri
Fordította: Sudár Balázs
Fotó: CN
Új Város – 2010 március-április
Megkérdeztük – Gyermekeink világa
BELEZÚGOTT