Chiara Luce a boldogok sorában
Chiara Badano rákban halt meg 1990-ben. XVI. Benedek pápa aláírta a boldoggá avatásáról szóló dekrétumot II. János Pál és XII. Piusz pápa boldoggá avatási dokumentumaival együtt.
Nagy ünnep Chiara Luce Badano boldoggá avatásának a híre. 2009. december 19-én a Szentatya elrendelte a csodát elismerő dekrétum kihirdetését. A sassellói fiatal lány közbenjárására csodálatos gyógyulás történt Triesztben. A Szenttéavatási Kongregáció megbízásából összeült orvosi bizottság 2009. január 15-én megvizsgálta az esetet, és egyhangúlag úgy találta, hogy emberileg megmagyarázhatatlan. A teológusok, bíborosok és püspökök részletesen áttanulmányozták a kérdést, kedvező szavazás történt, majd XVI. Benedek pápa aláírta a dekrétumot.
Chiara Luce a Fokoláre Mozgalom tagjai közül elsőként jutott el ide. Egy fiatal lányról van szó, aki már betegsége előtt Istent választotta élete egyetlen jegyesének: döntése Chiara Lubich Ideáljában, az egység lelkiségében gyökerezett.
Tizenhét évesen részt vett az 1987-es Genfesten, ahol Chiara Lubich felhívta a figyelmüket, hogy bár a mai fiatalok olyanok, amilyenné a társadalom formálta őket, mégsem mind ilyenek. „Ugyanis vannak olyan fiatalok is, akiknek a viselkedése, az érzelemvilága és értékrendje olyan erővel bír, hogy képes befolyásolni a társadalmat, sőt meg tudja változtatni.” Majd pedig így buzdított: „Menjetek előre kitartóan! Mondjátok el világosan, hogy ez az Ideál nem utópia!” Chiara Luce hitte ezt, és válaszolt erre a szeretetre, így élt egészen a haláláig, egyszerűen és hősiesen, olyan magaslatokban, amelyekre Isten hívja az ő választottait.
Maria grazia Magrini a per posztulátorának helyettese segít megtudnunk, mi következik a csodáról szóló dekrétum kihirdetése után: „Meg kell néznünk, hogy mikor és hol legyen a szertartás. Aztán minél többekhez el kell juttatni ennek az életszentségnek a hírét. Fő szervezője az egyházmegye lesz, de a Fokoláre Mozgalommal együttműködve, mert Chiara Badano élete az egység lelkiségébe gyökerezett. A per gyors ütemben folyt le, hogy élete – a Szenttéavatási Kongregáció kívánsága szerint – világítótorony lehessen mindenki számára, mindenekelőtt a fiataloknak és a betegeknek.”
Livio Maritano, Acqui Terme nyugalmazott püspöke szilárdan hitt Chiara Luce életszentségében, ő indította el és vitte végig a per egyházmegyei szakaszát. „Chiara Luce komoly tanúságot tett a hitről. Egyetlen pillanatra sem kételkedett” – mondta. – „Boldoggá avatása biztos, hogy megerősíti azt, amiért elindítottam a pert. Már életében is nagyon ismert volt ez a lány, csodálattal tekintettek rá az emberek. Ez engem is arra késztetett, hogy elkezdjek beszélgetni vele. Egyszerűen élte a kereszténységet, feltűnés nélkül. Aztán amikor az égbe költözése után néhány hónappal a szülei először beszéltek az egyházmegyében arról, ahogy élt, akkor láttam, hogy a tanúságtétele érdeklődést és csodálatot vált ki az emberekből, és lelkiismeretvizsgálatra hív.”
Milyen jelentősége van ennek a helyi közösség szempontjából? „Remélem, hogy jó eszköz lesz a fiatalok hitre nevelésében, és egyre ismertebbé válik majd a közösség szélesebb köreiben is. Reméljük, hogy a boldoggá avatásnak köszönhetően a média által is jobban megismerhetjük majd.”
Ő az első a Fokoláre Mozgalomból
Maria Voce, a Fokoláre Mozgalom elnöke írja:
„Most tették közzé XVI. Benedek pápa aláírásával azt a hivatalos dekrétumot , amelyben elismerik, hogy a mi genünk, Chiara Luce Badano bejárta az életszentség útját. Közeleg tehát a boldoggá avatása. Mozgalmunk tagjai közül ő az első, aki elért ide. Arra bátorít minket, hogy higgyünk az evangélium logikájában, abban, hogy a földbe hullott búzaszem, amely elhal, sok termést hoz. Ragyogó példájával segíteni fog, hogy megismertessük a karizma fényét, és hírül adjuk a világnak: Isten a Szeretet.”
Mariagrazia Baroni
Fordította: Reskovits Ágnes
Chiara Luce életrajza 1971. október 29-én született Sassellóban, Észak-Olaszországban. Kilenc évesen ismerte meg a Fokoláre Mozgalmat. Tizenhét éves korában csontdaganatot találtak nála, amit akkor még nem tudtak gyógyítani. A betegségét Jézusnak ajánlotta, és ekkor kapta új nevét Chiara Lubichtól: Chiara Luce (világos fény). 1990. október 7-én halt meg. Hamar terjedni kezdett életszentségének a híre. 1999-ben elindították a boldoggá avatási pert. 2008. július 3-án kapta meg a „tiszteletreméltó” címet. 2009. december 19-én XVI. Benedek pápa kihirdette a csoda elismeréséről szóló dekrétumot. |
Új Város – 2010 március-április
az egység lelkisége – előttünk jártak
CHIARA LUCE A BOLDOGOK SORÁBAN