Chiara és Karol
Éppen két éve, hogy Chiara Lubich befejezte földi életét. Ez alkalomból készült az alábbi exkluzív interjú Stanisław Dziwisz bíborossal, aki negyven évig volt Wojtyła pápa titkára.
Mit jelentett Chiara Lubich személye a pápának?
Mély tiszteletet tanúsított iránta. Mindig nagy összhangot láttam köztük lelki téren és egyházi elkötelezettségben. Nagy egység jellemezte kapcsolatukat, amely nem kívánt sok szót, jól megértették egymást. Személyében és a Fokoláre Mozgalomban a Szentatya igazolni látta az egyházról alkotott elképzelését: visszatükröződött benne ugyanaz a nyitottság a világra, még a más vallásokra is.
A hivatalos alkalmakon túl gyakran találkoztak?
Személyesen sokszor. Chiara legközelebbi munkatársaival gyakran jött a pápához munkaebédre a hivatalos eseményeken kívül is. Ezek az alkalmak minden formaság nélkül zajlottak, családias légkörben, amikor terveikről és munkájukról beszélgettek. A pápa benne és a mozgalomban támogatót talált elképzeléseihez, és számos apostoli útja során is. Bárhová ment a világban, még a legnehezebb utazásai során is mindenhol virággal fogadták a fokolarinik, vagy más jelét adták, hogy ott vannak abban az országban. Örült neki.
A pápa egyszer megjegyezte, hogy a világosság szó (chiarezza) hasonlóan hangzik, mint Chiara. Annyi más közt, ez is tetszett neki Chiara Lubich-ban?
Chiara példát mutatott. Nem tartott filozófiai előadásokat, inkább egyszerű és szeretetteljes szavakat használt. Épp ez volt benne a vonzó: az embereknek olyan tanúságtevőkre van szükségük, akik az életüket adják, akik hisznek Isten szeretetében, és akik e szeretetet megosztják másokkal is. A pápa költő is volt, nagy művészi érzékkel rendelkezett, mint ahogy Chiara is. Ebben is hasonlítottak egymásra. Ugyanabban az évben születtek, és néhány hónap eltéréssel tértek haza az Úr házába. Érzem, hogy ők ketten most figyelemmel kísérnek és segítenek minket.
II. János Pál a Familyfesten ezt mondta a családokhoz fordulva: „Kívánom nektek, hogy legyetek egyház.” Pár pillanattal később hozzátette: „És azt kívánom az egyháznak, hogy legyen olyan, mint ti.” A pápa szemében miért éppen Chiara volt a mintája az egyháznak?
Mert az egyház a hierarchiából áll, ugyanakkor a világi hívőkből is, akiknek a pápa nagy jelentőséget tulajdonított. Ezért támogatta az egyházi mozgalmakat, időnként megvédve őket azoktól, akik nem értették meg, hogy miért fontosak. Ezen kívül tetszett a pápának Chiara elkötelezettsége a vallásközi párbeszéd iránt is; egészen odáig, hogy amikor felmerült a kérdés, vajon a nem-keresztények is lehetnek-e fokolarinik, így buzdította őket: Folytassátok csak, mert bennetek az a lélek van, amely közelebb hozza a más vallásokat a kereszténységhez.
Mindig elmondta, hogy az egyház a mozgalmak nélkül nagyon szegény lenne, és hogy a mozgalmak közül a legerősebb a Fokoláre Mozgalom. Nemcsak számszerűleg, mert sok tagból áll, hanem a katolikus világi hívők képzése miatt is. Éppen ezért II. János Pál mindig szívesen ment a mozgalomhoz tartozó genek és családok találkozóira. Szeretett belépni abba a légkörbe, hogy belélegezze az életörömet, annak az örömét, hogy keresztények lehetünk, hogy tiszta szívvel és nagy nyitottsággal járhatunk a világban.
A pápa egész biztosan közelebb hozta az Egyházat a világhoz, és a fokolariniken keresztül a világot is az Egyházhoz. Az egység lelkisége sok hivatást szült, és ma van egy csoport püspök, aki megéli ezt a lelkiséget. A szeminaristákból nem püspököket akarnak nevelni, hanem mély lelki embereket.
Gianni Bianco
Fordította: Sudár Beáta
Fotók: CN
Új Város – 2010 március-április
az egység lelkisége – évforduló
CHIARA ÉS KAROL