Médiavilág – 2012. február
A Bóbitától a Bibliáig – Hincz Gyula illusztrációi
Hosszú pályafutása során Hincz Gyula (1904-1986) közel 150 könyvet illusztrált, köztük Weöres Sándor, Márai Sándor, Vörösmarty Mihály és más magyar, valamint külföldi írók és költők műveit. A Győri Városi Művészeti Múzeum januárban megnyílt tárlata a Váci Értéktárban és az Országos Széchenyi Könyvtárban 2011-ben bemutatott nagy sikerű kiállítás anyagából áll. A választás azért is esett Győr városára, mert az itt található Radnai-gyűjtemény Hincz Gyula számos figyelemre méltó alkotását őrzi. A tárlat – mely felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt tartogat érdekes látnivalókat – kiemelt témája Hincz Gyula gyermekköteteket díszítő illusztrációi. A művész tiszta vonalú, vidám grafikái tették még élvezetesebbé többek között Weöres Sándor Zimzizimjét és Bóbitáját, melyek sokak meghatározó olvasmányai. A kiállítás március 11-ig tekinthető meg Győrött, a Király utcában.
Aztán mindennek vége – Lev Tolsztoj a filmvásznon
Nem kis feladatra vállalkozott három évvel ezelőtt Michael Hoffman amerikai rendező és szakmai stábja. A legendás író Lev Tolsztoj életének utolsó hónapjait dolgozták fel Jay Parini Egy élet végállomása című regénye alapján. A játékfilmet Magyarországon február 9-én kezdik vetíteni a mozitermekben, ezért aktuális véleményt formálnunk róla. A kiváló orosz alkotó új vallásos meggyőződése okán lemond nemesi címéről, birtokairól, vegetáriánus lesz és cölibátust fogad. Miután a végrendeletét is megváltoztatja, Tolsztoj közel ötven éve hűséges felesége harcra kel férje egyre szélsőségesebb természetével… Grandiózus, bátor vállalkozás volt mindezt filmvászonra vinni. Összességében a produkció nem vallott kudarcot, kevés hiányzott egy igazán emlékezetes alkotáshoz. A színészek teljesítménye kiváló, az arányokkal viszont lehetett volna ügyesebben bánni. A fanatizmus, a konfliktusok, a szerelmi élet nyílt bemutatása mellett kevesebb jut magából Tolsztojból, mozgalmából és indíttatásaiból. A történetnek ugyanakkor nemcsak ő a főszereplője, feleségének küzdelme hitelesen és átélhetően jelenik meg, a film lezáró része pedig olyan mély és intim pillanatokat tartogat a nézőnek, melyeket csak ritkán látni mozivásznon. A világ legismertebb filmkritikusa Roger Ebert így nyilatkozott Michael Hoffman alkotásának megtekintése után: „A két főszereplő színész jóval nagyobb súlyt ad a filmnek, mint amit magadtól kinéznél egy történelmi drámából.”
Vad Magyarország – A vizek birodalma ˗ végre DVD-n
A tavalyi esztendő legnézettebb magyar filmalkotása. Külön dicséretes, hogy ezt a megtisztelő titulust természetfilmként sikerült megszereznie. A rendező Török Zoltán eredetileg földrajz-biológia szakos tanár, még diákként készítette első filmes felvételeit a természetről. A valóban gyönyörű, szemkápráztató felvételek Török Zoltán mellett Mosonyi Szabolcs és Jan Henriksson operatőri munkáját dicsérik. A film zenéjét Kolja Erdmann szerezte, a narrátor Kulka János. A Vad Magyarország – A vizek birodalma több élőlény életébe von be a négy évszak sodrában. A szálak párhuzamosan haladnak: vidrák, harcsák, szürkemarhák, szarvasok egy rétisas-család és még sok más állat többnyire vízhez kötődő életének pillanataiba enged betekintést a kamera. A DVD-vel kapcsolatos információkért a következő email címet (vadmagyardvd@gmail.com) érdemes keresni!
Összeállította: Gőbel Ágoston
Új Város – 2012. február
Kreatív oldalak – Médiavilág