Mindig talpra áll
Nagy események sodrában élünk. Az eltérő politikai megítélések ellenére a magyar EU elnökséget egyértelmű szakmai elismerés övezte a Duna-régió stratégiájának kialakításáért, a tagállami romaintegrációs program keretrendszerének megalkotásáért, Horvátország csatlakozási tárgyalásainak sikeres lezárásáért, és egy sor más intézkedésért az átlátható költségvetési, az integrált energiaellátási és a kohéziós politika érdekében.
Emeljünk ki most egyet az eredmények közül. Az európai civil társadalom szerepének erősödését jelzi, hogy 2012-től bármelyik európai állampolgár is kezdeményezhet uniós jogszabályt, amennyiben a javaslatot legalább hét országból egymillió állampolgár támogatja. Az új hálózati kommunikációs technológiák lehetőséget biztosítanak az ilyenfajta szerveződésekre, amellyel a határokon átívelő európai társadalmi mozgalmak bizonyára élni is fognak. Vajon mennyire lesz képes a civil társadalom befolyásolni az Unió sorsát, amely jelenleg leginkább a vezető politikusok és politikai csoportok befolyása alatt áll? Annyi biztos, hogy az állampolgári tudatosság ébredésének és megerősödésének korát éljük, ahol minden embernek reális lehetőségei nyílnak arra, hogy másokkal összefogva befolyásolja az események alakulását.
Az EU-s elnökség különleges lehetőséget nyújtott arra is, hogy hazánk megmutatkozzon a világnak. A kormányszóvivő szerint „megmutattuk Európának, hogy milyen csodákat alkottunk az évszázadok alatt”, és a külföldiek „benyomást kaphattak az ország lelkéről”. A Fokoláre Mozgalom magyarországi közössége talán öntudatlanul is csatalakozott ehhez a nemzeti kulturális törekvéshez, amikor a magyar mérnöki lelemény alkotását, egy Gömböcöt ajándékozott a májusban hazánkba látogató Maria Vocénak, a mozgalom elnökének, aki az ajándékot így kommentálta: „A Gömböc mindig talpra áll. Ha fel akarod borítani, vagy az egyik vagy a másik oldalára billenteni, mindig visszatér ugyanabba a pozícióba. Nem olyan, mint a keljfeljancsi, hanem egy alaposan tanulmányozott szerkezet, a magyar intelligencia alkotása. Képes magától visszatérni stabil egyensúlyi helyzetébe! A Gömböccel kapcsolatban arra gondoltam, hogy ez a biztos pont, amely a stabil egyensúlyt eredményezi, a keresztre feszített Jézus, aki képes elveszíteni önmagát is a többiek iránti szeretetből. Ez példa lehet mindannyiunk számára.”
Chiara Lubich lelkisége tehát biztos támpontul szolgálhat nemzeti törekvéseinknek is. A „balsors”, a történelem során elszenvedett vereségek és veszteségek a keresztre feszített és elhagyott Jézusra tekintve nyerik el értelmüket, és az Ő szeretetéből meríthetünk erőt arra, hogy elfogadjuk és tiszteljük a körülöttünk levő népeket is, kezdeményezzünk feléjük, és velük együtt felépítsük az együttműködés számos projektjét.
Ezzel kapcsolatban különös öröm számunkra, hogy hazánkra esett a választás a Fokoláre Mozgalom fiataljainak nemzetközi fesztiválja, a Genfest megrendezésére 2012-ben. Igazi lehetőség arra, hogy a magyar tehetség ajándék lehessen mások számára, és a Genfest a legkülönbözőbb építő kooperációk színterévé váljon.
Tóth Pál
Új Város – 2011 július-augusztus