Hírmozaik
TRENTÓBAN JÁRTAK
Az 58. Nemzetközi Ökumenikus Hét megrendezésére Trentóban került sor, abban a városban, ahol a Fokoláre Mozgalom született. Magyarországot hatan képviselték: ketten katolikusok, három evangélikus lelkész és egy református fiatal. Chiara Lubich nagyívű ökumenikus tevékenysége mellett szó volt többek között Isten akaratáról, mint a szentté válás útjáról, az életből fakadó párbeszédről, valamint tapasztalatok kerültek bemutatásra. Közöttük volt Nobilis Márió katolikus lelkész, az OLI igazgatója, aki elmondta az évente megrendezésre kerülő Sziget Fesztivállal kapcsolatos tapasztalatát: hogyan tudott együttműködni a három történelmi egyház.
Az utolsó nap imádsággal zárult: „Isten segítségével megígérjük egymásnak, hogy kölcsönösen szeretni fogjuk egymást Jézus szavai szerint… és ezt a szeretetet akarjuk elterjeszteni mindannyian a saját egyházunkban és az egyházaink közötti kapcsolatokban.”
EL PELÉ JUBILEUMA
150 évvel ezelőtt született és 75 éve halt vértanúhalált Ceferino Gimenez Malla, spanyolországi cigány lókereskedő, akit II. János Pál pápa 1997. május 4-én a boldogok sorába emelt. A spanyol polgárháború őrületében 8000 papot és szerzetest öltek meg hozzátartozóikkal együtt alig néhány hónap leforgása alatt. Ceferino, más néven El Pelé egy pap védelmére kelt, ezért bebörtönözték és kivégezték.
A jubileum alkalmából „Mit tehet az Egyház az egészséges társadalomért” címmel május 2-án sajtótájékoztatót tartott dr. Székely János a MKPK cigánypasztorációval megbízott püspöke, dr. Szabó Tamás, a Mária Rádió elnöke és Dúl Géza a MKPK cigánypasztorációs referens papja a Mária Rádió székházában. A társadalom kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokban képes hatékonyan szervezni tagjainak életét, mégis a mai magyar társadalom tán legsúlyosabb kihívása a romák és nem romák kapcsolatának a zavara. Meg kell tanulni „szót érteni” – hangsúlyozta dr. Székely János püspök –, lebontani az előítéleteket, felhagyni az önbeteljesítő jóslatokkal. A cigányságnak olyan példaképeket kell adni, akikre büszkék lehetnek.
TIME OUT JAPÁNÉRT
Alig néhány napja indult, és mára világméretűvé vált a Time Out Japánért. Minden nap, közép-európai idő szerint 12 órakor – amikor Japánban este 8 óra van – a világ minden részén egy percre megszakítják tevékenységüket a Time Outhoz csatlakozók, és hitük vagy meggyőződésük szerint rövid imát mondanak, csöndet tartanak Japánért és mindazokért a helyekért, ahol természeti katasztrófák vagy háborúk miatt szenvednek az ott élő emberek.
A Time Outban különösképpen megemlékeznek a jelenleg még dúló, de a közvélemény által elfelejtett háborúkról. A kezdeményezés a Fokoláre Mozgalom japán közösségétől indult, és azóta számos internetes oldal, köztük a Facebook révén világszerte csatlakoznak hozzá fiatalok, felnőttek, a legkülönbözőbb vallású és nem hívő emberek. (Magyar Kurír)
JAPÁNNAL SZEMEZVE
Az elmúlt hónapokban súlyos megpróbáltatásokon keresztülment távol-keleti országból jobbára csak a katasztrófával összefüggésben hallottunk híreket. A tudományos és technikai haladásban élenjáró japán kutatóintézetek azonban újabb zseniális felfedezésekkel szolgálnak. A Riken Intézet kutatóinak sikerült előállítaniuk az első bionikus szemet, amelyet egy egér szeméből vett őssejtből építettek fel újra. Ki tudja, sikerül-e vajon ugyanezzel az eljárással emberi sejtből is újra létrehozni és kicserélni a szem sérült retináját? Bizonyára történelmet író felfedezés lenne!
A KÖNYVEK „ZÖLD” FORRADALMA
Minden kommunikációs eszköz hatással van a környezetre. Akár e-mailt, akár levelet küldünk, energiát fogyasztunk. Kevesen tudják, hogy aki naponta olvassa a nyomtatott sajtót, 20%-kal kevesebb széndioxid felhasználásával készült forrásból olvas, mint aki napi 30 percet tölt internet-alapú hírek olvasásával.
Nyomtatáskor a betűtípus megválasztása is elősegíti a „zöld forradalmat”. A Century Gothic betűtípust használva például, amely megtalálható a legtöbb számítógép alapbetűtípusai között, 30%-kal több festéket takaríthatunk meg, mintha Arial betűtípust használnánk. Ennek oka, hogy a Century Gothic vékonyabb vonalakat használ. Viszont szélesebbek a betűi, ezért kicsit több helyet foglal el, de keskenyebb margóval ellensúlyozható ez a hiányossága, így nem fogyasztunk több papírt.
Összeállította: Bartus Sándor
Új Város 2011. május-június