A világ világossága
A Vatikáni Könyvkiadó gondozásában egy német újságíró tollából új interjúkötet jelent meg a pápával „A világ világossága. A pápa, az egyház, az idők jelei. XVI. Benedek pápa beszélgetése Peter Seewalddal” címmel. A könyv már megjelenése előtt világszerte nagy érdeklődést keltett, és máris a bestsellerek közé került.
A média figyelmét elsősorban a pedofíliával kapcsolatos botrányok kötötték le, amellyel körültekintően foglalkozik a kötet. Egy másik szexualitással kapcsolatos téma, az óvszer használatával foglalkozó rész külön állásfoglalásra késztette a Vatikán szóvivőjét, Federico Lombardi jezsuita atyát. A pápa ugyanis egyértelműen kifejti, hogy az AIDS problémáját nem lehet óvszerek osztogatásával megoldani, hanem a szexualitás emberibb megélésében kell segítséget nyújtani, neveléssel és tanácsadással. Ugyanakkor elismeri, hogy az óvszer használata a fertőzés veszélyének csökkentésére a felelősség első lépése lehet a humánusabb szexualitás felé vezető úton. Ezt azonban rendkívüli helyzetnek kell tekinteni, és semmiképpen nem alapvető és végleges megoldásnak. Sokkal inkább kell törekedni a szexualitás humánusabb és felelősségteljesebb gyakorlására, ahol a hűség és az önmegtartóztatás jelenti a probléma megoldását.
A pápa személye és az Egyház helyzete iránt mélyebben érdeklődő olvasót lebilincseli a beszélgetések közvetlen és személyes hangneme, amelyben nemcsak a tanítóhivatal legfőbb képviselője szól hozzánk, hanem az ember és a teológus Joseph Ratzinger fejti ki a véleményét a mai kultúra válságáról, a társadalom legnagyobb sebeiről, a relativizmus diktatúrájáról, az Egyház előtt álló feladatokról, a nők helyzetéről és még sok más izgalmas kérdésről. Azzal kapcsolatban például, hogy a mai társadalom nem érti az Egyház nyelvét, így érvel: „Meg kell próbálnunk a valóban lényeges dolgokat mondani, de új kifejezésekkel. (…) Ez azonban csak akkor sikerülhet, ha valóban éljük a kereszténységünket. Csak akkor fogjuk tudni új módon kifejezni. Először az élet nyelvére kell lefordítanunk, utána a fogalmak nyelvére.” Az egyházi megújulási mozgalmakat a jövő reménységeként mutatja be: „Ebben a helyzetben különösen lelkiségi mozgalmakra van szükség, amelyeken keresztül az egyetemes Egyház képes lesz középpontba helyezni Isten jelenlétét a társadalomban.”
Az ember nehezen teszi le ezt a könyvet, reméljük, hamarosan magyar nyelven is olvashatjuk.
Tóth Pál
fotó: AP/CN
Új Város – 2011 január-február