Hol a boldogság mostanában?
Közhely, hogy kevés dolog foglalkoztatja az emberiséget olyan kitartóan, mint a boldogság kérdése. Az utóbbi néhány évtizedben a boldogságkutatás önálló tudományággá fejlődött. Eredményei megcáfolták azt a tévhitet, hogy a boldogság kulcsa a pénz és a siker.
Rámutattak arra, hogy az örömforrások két csoportra oszthatók. A megújulók, például meghitt beszélgetések, sportolás, amelyek mindig örömforrások, ahányszor ismétlődnek. A meg nem újulók, úgymint új tárgyak birtokba-vétele, fizetésemelés stb., amelyek egyszeri örömet okoznak, amit mindig a hozzászokás követ. Örömmel tapasztalom, hogy az utóbbi években hazánkban a tárgyak ajándékozása ellenében az élményajándékozás kultusza terjed, például színházbérletek, utazások ajándékozása.
A kutatások szerint a boldogságra való képességnek felerészben genetikai meghatározottsága van, 10% írható a körülmények számlájára, 40% pedig tudatos viselkedésünk függvénye. Bebizonyosodott az is, hogy bár az első életévek eseményei e téren is meghatározóak, később tudatos viselkedéssel „újrahuzalozhatjuk” agyunk működését. A boldogság tehát tanulható, fejleszthető képesség és nemcsak az egyének vonatkozásában, hanem társadalmi szinten is, ahogyan ezt a pozitív pszichológia alapján működő Boldogság Intézet tevékenysége is mutatja.
A vizsgálatok szerint a boldogság legfőbb tényezője a jó, harmonikus emberi kapcsolatok, a családi, baráti kisközösségek, amelyekben átéljük azt, hogy számíthatunk a másikra, kölcsönösen megbízhatunk egymásban. Az anyagi gyarapodás – az alapszükségletek kielégítése után – nem áll egyenes arányban a boldogságérzettel. Jó példa erre Bhután, a világ egyik legszegényebb, mégis derűs, elégedett országa, amely a bruttó nemzeti jövedelem (GDP) mutatója helyett bevezette a bruttó nemzeti boldogság fogalmát, ezt tette társadalomtudományi kutatásai alapjává.
Boldogságérzetünknek az emberi kapcsolatokon kívül természetesen még számos összetevője van: biztonságban érezzük-e magunkat, értelmesnek tartjuk-e a munkánkat, bízunk-e a jövőnkben.
Személyes meggyőződésem szerint a boldogság: szeretni és szeretve lenni.
Szalamin Edit
Fotó: Pixabay.com
2018/2. március-április
Rovat: nézőpont