Elég volt 500 év

Heike Hesper evangélikus, a Fokoláre Mozgalom ökumenikus tevékenységének egyik előmozdítója.
2017 a reformáció indulásának évfordulója, hiszen Luther Márton 1517. október 31-én függesztette ki Wittenbergben 95 tételből álló vitairatát a búcsúcédulák ellen.
A reformáció ötödik centenáriumát azonban már 50 év teológiai párbeszéd előzi meg a katolikus és a protestáns egyházak között. Fontos mérföldkövet jelentett az evangélikus és katolikus „Közös nyilatkozat” 1999-ben , nemrég pedig a Lutheránus- Római Katolikus Egység Bizottságának jelent meg egy dokumentuma, „Konfliktustól a közösségig” címmel, mely új kulcsot
kínál a fájdalommal teli múlt értelmezéséhez. A dokumentum többek között arra hív bennünket, hogy együtt tegyünk tanúságot az evangélium megváltó üzenetéről, dolgozzunk együtt a társadalomért, és egyesüljünk az imádságban és Isten dicsőítésében.
Reformációnak a 16. század egy történelmi időszakát nevezzük egészen a Tridenti zsinatig, mely megpecsételte a katolikus és a protestáns egyház kettészakadását. Innentől kezdve születnek és szakadnak le a különböző protestáns és lutheránus egyházak. Németországban Luther Márton, Svájcban Ulrich Zwingli és Kálvin János vezetésével jönnek létre protestáns közösségek, melyekhez csatlakoznak a Pierre Valdes és Husz János által létrehozott valdensek és a husziták kis közösségei is, akik évszázadok óta üldözésben éltek.

Luther kézirata 1542-ből.
Itt az ideje, hogy több száz év hitvallási különbözőségei, elzárkózása, háborúk és üldöztetés után együtt tegyünk tanúságot, ismerjük fel Isten külön-külön osztott ajándékait, és azt a sok mindent, ami közös bennünk, mint például a keresztség szentsége, a Szentírás, a Hitvallás, hit a megváltó Jézusban, azért, hogy a kifejezéseink különbözősége egymás gazdagítására szolgáljon.
Sok új és előremutató rendezvény volt idén. Köztük a „Katolikusok és protestánsok 500 évvel a Reformáció után. Közös pillantás a jelenről és jövőről” című konferencia is, mely Trentóban került megrendezésre 2016. november 16. és 18. között. Jelentőségteljes volt a helyszín, Trento, a hajdani Trident, a zsinat városa, melyben megbélyegződött a protestáns teológia, és végérvényessé vált a szakadás. Trento így az egység és a kiengesztelődés jelévé válhatott.
Ferenc pápa is egy új légkörről tesz tanúbizonyságot. Találkozik a metodistákkal és a pünkösdiekkel, elmegy I. Bartolomaiosz pátriárkával találkozni Leszbosz szigetére, kérdésekre válaszol a római evangélikus templomban tartott találkozón…
A történelemben először lép be egy pápa egy valdens templomba Torinóban, ahol alázatosan beismeri az elkövetett hibákat és így szól: „Bocsánatot kérek a nem keresztényhez, sőt mondhatnám emberhez sem méltó tettekért és viselkedésért, melyeket a történelem során ellenetek elkövettünk.” A valdens és metodista szinódus elfogadja bocsánatkérését, és így reagál rá: „Bocsánatkérésében érezzük azt a világos akaratot is, hogy egy új történet kezdődjön az egyházunkkal, egy teljesen másfajta, mint amilyet eddig megéltünk. Ez egy úgynevezett „kiengesztelődött különbözőség”, amellyel már képesek lehetünk közösen tanúságot tenni Urunkról, Jézus Krisztusról. Egyházaink készen állnak elkezdeni veletek együtt írni ezt a történetet, mely számunkra is teljesen új.”
Fotó: Heike Hesper albumából (1), CN (1)
Szerző: Heike Hesper
Szerkesztette és fordította: Fletserné Bernáth Mária
Rovat: Körbejáró
Forrás: CN