Új feladat, kiút a krízisből
Új feladat, kiút a krízisből
Mariával, a feleségemmel nagyon egyszerű életünk volt, amit főként másoknak szenteltünk.
Házasságkötésünk első éveiben nagyon vágytunk gyermekre, néhány év után Maria végre várandós lett, de elveszítettük a magzatot. Próbálkoztunk az örökbefogadással, de akkora én már túl idős voltam hozzá. Azt javasolták, hogy átmeneti időre fogadjunk be gyermekeket. Így is tettünk, és hat év alatt több mint 38 gyerek fordult meg nálunk, esetenként 4-5 hónapra, a leghosszabb idő pedig 11 hónap volt.
Egyik reggel a feleségem még ágyban volt, mikor indultam. Megkérdeztem tőle: „Jól aludtál?” Azt válaszolta: „Igen, de fázom egy kicsit.” Mikor ráterítettem a még meleg takarómat, azt mondta: „Tudod, hogy nagyon szeretlek?” „Persze, hogy tudom”, válaszoltam. Megcsókoltuk egymást, elindultam dolgozni, és amikor délután hazajöttem a munkából, térdre rogyva találtam a konyhában. „Maria, mit csinálsz?”, kérdeztem, de nem felelt. Tüdőembóliát kapott és akkor már hiábavaló volt a segítség.
A rákövetkező napok tragikusak voltak, mert úgy éreztem, mintha kihúzták volna a lábam alól a talajt. Nem értettem, hogyan történhetett meg az, hogy egy 45 éves asszonynak ilyen fiatalon, az élete derekán el kellett mennie. Mély krízisbe kerültem, a hitemben is. Nem akartam elfogadni ezt a keresztet, de feltettem magamnak a kérdést, mit tett Jézus a kereszten. Ő is azt kiáltotta: „Miért? Miért hagytál el engem?” Semmit nem értett, de aztán mégis rábízta magát az Atyára: „Kezedbe ajánlom lelkemet.” Úgy éreztem, hogy nincs jövőm. Kértem Istent, hogy Ő vezessen, és ezt mondtam neki magamban: „Ha tényleg létezel, segíts, mutasd meg, mit kell tennem a jövőben!” Ha most visszatekintek, elmondhatom, hogy valóban így történt.
Maria temetése után az egyik barátom megkért, hogy menjek el vele Mianmarba. Azt sem tudtam, hogy hol van az a Mianmar. Ő azért ment oda, hogy segítse a Fokoláre Mozgalmat, mely születőben volt az országban. Kicsit elgondolkodtam javaslatán, és azt mondtam: „Talán ez a legjobb, amit tehetek. Így legalább nem vagyok egyedül, és nem csak magammal és a problémáimmal foglalkozom.” Három hónap múlva útnak indultunk.
Lenyűgöztek ezek az egyszerű és szívélyes emberek. Találkoztam Carolus atyával, és ez megváltoztatta az életemet. Elmesélte, hogy egy 3800 lélekszámú faluban plébános, de van egy gyermek-otthona is, ahová távoli településekről érkeznek gyerekek, és a falujában járnak iskolába, 120-an vannak. Megkérdeztem tőle: „Mennyi pénzre van szükséged naponta 120 gyerek ellátásához?” Utánaszámolt, mennyibe kerül az élelmiszer, az öltözködés, a gyógyszerek, mennyi a beiskolázási költség, az üzemanyag, a villanyszámla, majd ezt válaszolta: „25 euróra”. „25 euró 120 gyereknek? Ez lehetetlen. Valamit rosszul számoltál.” „Nem, tényleg így van.” Ez teljesen megváltoztatta a felfogásomat az anyagiakat illetően, hogy hogyan használjam a pénzemet.
Amint hazajöttem, elmeséltem a barátaimnak, rokonaimnak, ismerőseimnek, és sorban elkezdtek pénzt adni. Az egyik azt mondta: „Ez elég lesz egy hétre”, a másik: „Ez elég lesz két napra”, a harmadik: „Itt van pénz egy hónapra.” Összegyűjtöttem a pénzadományokat és elküldtem neki. Aztán a legjobb barátom, aki ügyvéd, azt mondta: „Rolf, ha pénzt gyűjtesz, létre kellene hoznod egy egyesületet.” Meg is tettük ezt a barátaimmal, és az egyesületet a feleségemről neveztük el. Támogatásunkkal szeretnénk hozzájárulni, hogy az ott élők felelősségteljes, önálló emberekké váljanak, hogy segíteni tudjanak önmagukon és aztán a körülöttük lévőkön is.
Maria halála után éreztem, hogy a mennyei Atya kézbe vette az életemet, vezetett, irányított. Korábban nem vettem észre a dolgokat, Mariától tanultam meg, hogy odaforduljak a körülöttem élők felé. Az ő tekintetével jártam a világot. Ilyen értelemben érzem, hogy elkísér az utazásaimon, mert tudom, hogy van egy őrangyalom, aki rajtam tartja a tekintetét.
Fotó: Rolf Infanger albumából (4)
Szerző: Rolf Infanger
Fordította: Fekete Mária
Forrás: collegamentoch.focolare.org
2017. május-június