Kisebb testvéreinkért
T á r s a d a l o m KULTÚRA
Antal Gergely
Fenn: szetu népviseletben (Észtország), |
Lenn: egy számi és egy erdélyi magyar hölgy |
lenn: bal oldalon a cikk szerzője. |
A VII. Nemzetközi Finnugor Világkongresszus, melyre meghívást kaptam, mint megfigyelő, 2016. június 15–17 között került megrendezésre a finnországi Lahtiban. Ez egy nemzetközi politikai fórum, melyre hivatalos Magyarország, Finnország, Észtország és Oroszország közéleti, kulturális, tudományos, gazdasági és egyéb képviselete. Négyévente összegyűlnek, hogy megtárgyalják a finnugor nyelvű népek helyzetét, problémáit, új egyezményeket, kapcsolatokat kössenek. Rendkívüli megtiszteltetésnek tartom, hogy egy ilyen magas szintű rendezvényre eljuthattam.
Korábban önkéntesként tevékenyen részt vettem a 2012-es kongresszuson Siófokon, ahol már szereztem erről az eseményről egy eléggé meghatározó benyomást. Az közvetlenül a budapesti Genfest után volt, így kellően nyitott és „hídverő” szemlélettel vágtam neki. Az ideit még jobban vártam, nagyszerű lehetőséget biztosít kapcsolatokat létesíteni és ápolni. A kongresszuson való részvétel annak politikai jellege miatt komolyságot és felelősséget követelt tőlem. Ráadásul az ott jelenlevőknek nemcsak Magyarországot, hanem az egész magyarságot képviseltem én is. Ennek a felelősségnek több szempontja fogalmazódott meg bennem:
A legtöbb, kisebbségi státuszban lévő őshonos finnugor népnek nincsen lehetősége más nemzetközi fórumon hallatni a hangját, így a jelenlétemnek először is azt kellett sugallnia, hogy érdeklődöm irántuk, szeretném őket meghallgatni. Ők számítanak ránk, magyarokra, akik úgymond a „legnagyobb” testvéreik vagyunk.
Másodszor, ha kell, hallatnom kell a magyarság hangját is, hiszen például a határon túli magyarok hasonló küzdelmeket élnek át a kultúra és anyanyelvhasználat visszaszorulásával.
Harmadszor, pozitív példával és ötletekkel kell szolgálnom, hogy előmozdítsam rokonaink helyzetét.
És negyedszer, ami a legfontosabb, úgy kell jelen lennem, hogy híd legyek, a szeretet eszköze, kapocs: ha kell, tolmács, ha kell, olyan valaki, aki két kedves szót szól egy elcsigázott résztvevőhöz.
Ez így elég nagy kihívásnak ígérkezett, viszont a szervezők és a helyi lakosok vendégszeretete megkönnyítette a helyzetünket. Egyik nap a gyógyszertárba kellett mennem orvosságért. Egy kedves helybéli bácsi kitessékelt a kocsijához, és elfuvarozott egy patikához. Finnül beszélgettünk, így hát kicsit szorongtam, hogy hátha nem fogom érteni, amit mond. A gyógyszertárban gondot jelentett a problémámat elmagyarázni, de végül sikerült a megfelelő gyógyszert beszerezni. Sofőröm és kalauzom végig figyelmesen magyarázott, és a beszélgetés teljesen fölvillanyozott. Megtudtam, hogy Oroszországban született, zsidó származású, és már évtizedek óta él Finnországban, a felesége Karéliából jött. Egészen különleges volt ez a kulturális keveredés, és a szeretet, ahogy ez az ismeretlen foglalkozott velem.
A Lahtiban töltött napoknak köszönhetően megértettem, hogy milyen fontos és mennyit számít a személyes kapcsolat, baráti ismeretség más résztvevőkkel, akik otthonukban a saját népükért tevékenykednek. Örömteli volt látni, hogy az idei magyar finnugor kulturális fővárosok, Iszkaszentgyörgy és Veszprém milyen vonzóak a művészek, delegáltak, turisták és aktivisták számára is. Akiknek lehetőségük van eljutni hozzánk, új ötleteket és ihletet kaphatnak a jövőjükhöz, további munkásságukhoz. Fontos, hogy mindenki szóhoz is jusson, mert a segítség akkor még hatékonyabb, ha a „rászorulók” képesek megfogalmazni saját igényeiket.
Vegyes csoportkép és két mari férfi népviseletben. |
A kongresszus megerősített felelősségtudatomban, illetve megszületett bennem az elhatározás, hogy 2020-ig minél több magyar embernek hírt adjak erről és a finnugor világról, és meghívjak másokat is, hogy tevékenyen vegyünk részt a nyelvrokonainkat segítő kezdeményezésekben. Habár rövidtávon nem kifizetődő elfoglaltságról van szó, a sokszor tapasztalt elutasítás és rosszallás ellenére szeretnénk minden alkalmat megragadni, hogy aktivizáljuk magunkat. Első lépésként, október végén Rokon Népek Napi Finnugor Bulit szervezünk a Fokoláre Mozgalom fiataljaival közösen, az egyesült világ szellemiségében. Az eseményre olyan, hazánkban tartózkodó finnugor fiatalokat hívunk, akik magyarul tanulnak. A cél egymás kölcsönös megismerése, egyfajta kulturális és nyelvi bemutatkozás, amely egyben egy új kapcsolat létrejötte is lehetne. Ameddig csak könyvekben, újságcikkekben olvasunk a finnugor népekről, vagy éppen hallomásból értesülünk róluk, nem tudjuk őket igazán megismerni, átérezni a helyzetüket. Nem tudjuk fölfogni, milyen megtartó ereje van a pozitív visszajelzéseknek, az érdeklődésnek és a kialakult baráti viszonynak. Reméljük, hogy erre (is) minél több fiatalt sikerül majd elcsábítanunk!
Fotók: Magyar Tibor (5)
Új Város – 2016. október