Középpontban a test
N é z ő p o n t Társadalom
Elena Granata
Megtörtént Kairóban, majd szilveszterkor Kölnben és Münchenben is: fiatal nők teste váratlanul, de előre kitervelt szándékkal tettlegesség és erőszak tárgya lett. A tereken félelem és a mélységes elítélés uralkodott el. Kultúránk vívmánya, hogy a nők akár éjszaka és egyedül is szabadon közlekedhetnek, de talán túl természetesnek vesszük ezt.
Miféle rövidzárlat vagy ősi indulat tudta kirobbantani ezt a támadást a női test ellen? A testet nem véletlenül hangsúlyozom, ugyanis ez a fő kérdés. A test, és ahogyan az a nyilvánosság előtt megjelenik – akár férfi, akár női testről van szó –, valamint a szexualitás különböző kifejeződései, ma is gyenge és ellentmondásos pontjai a nagy vallási hagyományoknak (is). A test és a testi vágyak irányítására, megszelídítésére való törekvés – különösen a női test esetében – magában hordozza az erőszak és a frusztráció dimenzióját is. Ezzel szembe kell néznünk.
Nemcsak az iszlám kevéssé felkészült, hogy nyilvánosan foglalkozzon a női test szabadságának és méltóságának kérdésével. A többi vallásnak is el kell ismernie, hogy averzióval tekint a nőiesség, a nemzés és a szexualitás kérdésére. Abból a tényből, hogy Ferenc pápának újra és újra szót kell emelnie azért, hogy az anyák a templomban szoptathassanak, és hogy a templomokat ne a testi szükségletek híján lévő buzgólkodók, hanem mindennapi emberek töltsék meg, világossá válik, milyen hosszú út áll még előttünk.
Tisztelve és szabadon hagyva, újra a középpontba kell kerüljön a test, a maga vágyaival és törékenységével, az élvezetek adásának és elfogadásának képességével. Ez az európai kultúra és a szabadságjogok lényegéhez tartozik.
A test tagadása vagy privát szférába szorítása veszélyes és erőszakos következményekkel járhat. A németországi események kapcsán egy algériai író véleménye, hogy itt a nyugati modernitás lényegét érintették, az agresszor nem látott mást, csak szórakozást. A nők a föld minden pontján hús-vér emberek, elbűvölőek és titokzatosak, szédítőek és izgalmasak, felszólalnak és számítanak a közéletben is. Ha ilyen nők lakják a földet, az a férfiak számára is egy jobb világ.
Fordította: Kovács Bertalan
Fotó: © Depositphotos.com/ Bezuglov Andrey
Új Város – 2016. május