Vénülő Európa
N é z ő p o n t népesség
Szalamin Edit
A demográfusok adataiból tudjuk, hogy a 17. sz. közepétől a 19. sz. derekáig tartó 200 esztendő alatt a világ lélekszáma a duplájára nőtt, és elérte az 1,2 milliárd főt. Ez a megduplázódás azután már 100 év alatt bekövetkezett, és a földlakók száma 1950-re meghaladta a 2,5 milliárdot, majd eljutottunk 2012-re a 7 milliárd fölé, és ebből a robbanásszerű növekedésből kezdetben még Európa is kivette a részét.
Ez a hallatlan gyarapodás nemcsak a fiatal nemzedékek földrészenként ugyan eltérő, de világméretben nagyon intenzív növekedésének köszönhető, hanem a várható élettartam jelentős növekedésének is. A demográfiai-gazdasági paradoxon működése következtében a gyere-kek ott születnek nagy számban, ahol szegénység, sőt nyomor van, a gazdag országokban viszont kevés utód jön a világra. Az ENSZ 2013-ban közzétett előrejelzései szerint lassuló ütemben ugyan, de tovább nő a világ népessége, 2060-ra megközelíti a 11 milliárdot. Ebben a növekedésben az egyedüli kivétel a vén Európa, amelynek népessége egyre csökken, annak ellenére, hogy a múlt század derekáig sem a két világháború, sem a két véres totalitárius diktatúra nem tudta letörni az európai népek életerejét. A 70-es évek végétől kezdve azonban a növekedési ráta néhány év alatt a harmadára zuhant, pedig akkor még dübörgött a gazdaság, virágoztak az európai jóléti rendszerek, a neoliberális ideológia a média hathatós támogatásával térnyerésben volt, az új eszmék azt hirdették, le kell bontani az emberi szabadságot akadályozó hagyományos értékeket, a kereszténységet, a családi, nemzeti kötelékeket. A teljes szabadságot, az egyén kiteljesedését ígérő liberalizmus bűvöletében a demográfiai-gazdasági paradoxon akadálytalanul működhetett.
Napjainkban csak Írország, Franciaország, Svédország és Nagy-Britannia képes a népesség reprodukciójára, de köztudott, hogy az utóbbi háromban nagy számban élnek bevándorlók. A többi tagországban öregedő, fogyó népességgel kell számolni, ami könnyen belátható következményekkel járhat egész Európa számára.
Fotó: Flickr/Garry Knight
Új Város – 2016. május