A fátyol fogjai
K u l t ú r a AJÁNLÓ
KÖNYV
A fátyol foglyai
Afganisztán, 80-as évek.
A kezdeti, nyugatra tekintő kormányzat után a kommunisták egyenlőségelve, majd a tálibok megfélemlítéstől, emberi életek kioltásától vérző uralma következik. A nők élettere beszűkül, a hajdani egyetemi tanárokból, orvosokból saját házaik és a mindent elfedő ruha, a burka foglyaivá válnak. Háború dúl, de nem csak Kabul utcáin, hanem szomszédok, hajdani barátok, házas felek között is, de leginkább a szívekben.
Mennyit ér egy élet? Mit tehetnek meg velem? Mennyit vagyok képes elviselni valakiért? És végül: létezik-e megbocsátás a megbocsáthatatlanra?
A szerző, Khaled Hosseini afgán származású, Amerikában élő orvos, az ENSZ menekültügyi munkatársa, egy valós elemekből összefűzött fiktív történettel kalauzol át minket szülőhazája három hányattatott évtizedén, két nő egybefonódó sorsán keresztül.
Az Egyezer tündöklő nap című regény megpendít bennünk mindent, ami emberi, de nem szenzációhajhászás céljából, hanem hogy értessen és láttasson. Hogy elgondolkodtasson mélyebb miérteken, akár a terrorizmust, a nők és kisebbségi etnikai csoportok hátrányos megkülönböztetését, az emberi „igazság”-szolgáltatást és agressziót illetően. Mindeközben viszont olyan szépségekkel – a szeretet gesztusaival, a jellem erejével – táplál, hogy egy percre sincs eszünkben magára hagyni Marjamot és Leilát.
Már-már túlságosan kemény, de értékes és magával ragadó könyv. Olyanoknak ajánlom, akik (el)bírják a háború olykor nagyon is személyes borzalmát, az emberi játszmák igazságtalanságát és kegyetlenségét, mert mindezeken túllátva hinni tudnak a végső, nagyobb Jóban.
Simkó Zsófia
Új Város – 2016. március