A szív tisztaságával
É l e t m ó d GYERMEKEINK VILÁGA
Ezio Aceti
Gyermekeink egészséges fejlődése érdekében nevelői hozzáállásunk legyen mentes az előítéletektől.
Bosco Szent János, a nevelés szentje azt mondta, hogy „a nevelés a szív dolga”. A „szív” alatt az ember legmélyebb és legbensőbb lényegét értette. Tény, hogy a szív bibliai értelemben a személy központi helye, ahol az intelligencia, az akarat és az érzelmek különleges harmóniában találkoznak egymással. És ez pontosan így van, mert minden szülő a lehető legjobbat szeretné gyermekének, és arra törekszik, hogy önmaga legjavát adja a nevelésben. Mielőtt még behatolnánk a különböző nevelői magatartásokba és nevelői stratégiákba, próbáljuk meg „megtisztítani a szívünket”, hogy képessé váljunk szeretni. Hogy felkészüljünk erre, utalok egy ókori filozófusra, Szókratészre, aki véleményem szerint a valóság megismerésének és megélésének legjobb módját hagyta ránk. Ez a görög filozófus megjegyezte, hogy az ókori görög istenek gyakran egymásnak ellentmondó dolgokat állítottak. Ezzel ráéreztek arra, hogy az igazság soha sem csak az egyik oldalon van, és hogy mindig meg kell kérdőjeleznünk saját magunkat. Szókratész arra jött rá, hogy mindannyiunknak vannak olyan ötletei és elképzelései, amelyek akadályozzák, hogy megismerjünk és szeressünk: ezek az előítéletek. Az előítéletek téves elképzelések az emberekkel és a dolgokkal kapcsolatban, melyek beidegződött kategóriáink, határozott és célirányos gondolkodásmódunk következtében alakulnak ki. Nevelői hozzáállásunkban három olyan előítélet van, amely hosszú távon megakadályozza azt, hogy igazi kapcsolatok alakuljanak ki, és gyermekeink helyesen fejlődjenek.
- Rossz természetű: Hányszor hallani, hogy egy gyermeknek rossz a természete. Ez az állítás valójában hamis. Nincs jó vagy rossz alaptermészet. Létezik az én természetem, a gyermekeim természete, és amikor uralkodni tudok természetemen, akkor az csodálatosan szép és segít az életben. Ennek az ellenkezője is igaz: ha nem tudok magamon uralkodni, akkor szögletes és elutasító vagyok. A francia filozófus Blaise Pascal azt mondta: „Az ember sokszor egy vadállat, máskor meg angyal…” Úgy kell tehát tekintenünk az emberi természetre, mint egy természetes hajlamra, amit ha jól kezelünk, akkor jó kapcsolatokat tudunk kialakítani saját magunkkal és másokkal. Ha folyamatosan azt mondjuk egy gyermeknek, hogy rossz, akkor rossz is lesz; ezzel szemben, ha azt mondjuk neki, hogy jó, akkor jól és megfelelően fog felnevelkedni… Ez történik velünk is, amikor elmegyünk valahová, ahol sok ember van. Ha ezek az emberek pozitív hozzáállásúak és bátorítanak minket, akkor mi is jók leszünk.
- Igazam van: A gyermekeinkkel való kapcsolatunkban gyakran úgy gondoljuk, hogy nekünk van igazunk. De ez nem így van. Valójában ebben a kapcsolatban mindkettőnknek megvan a maga igaza. Még ha úgy is tűnik, hogy a gyerek helytelenül cselekszik, gyakran egyszerűen arról van szó, hogy az önző logika irányítja tetteit, ami inkább fakad gondolkodásmódjából és látásmódjából, de nem rossz szándék vezérli. Fontos, hogy emlékeztessük magunkat arra, hogy a gyermeknek is megvannak a maga igazságai.
- A szeretet vagy van vagy nincs: Ez a megállapítás veszélyes elő-ítélet. Hányszor tapasztaltuk meg, hogy valaki visszataszító számunkra, vagy hogy épp gyermekeink felé voltak negatív érzéseink, mégsem ezek alapján cselekedtünk, hanem igyekeztünk mindenképpen jól bánni velük. Vagy azt, amikor egy kínos helyzetben értelmünkkel és akaratunkkal mégis szerettünk. Azt kell mondanunk, hogy a szeretet nevel, és hogy mindig lehet szeretni. Ezért kell megtisztítani a szívünket, mert ha szívünk tiszta és szabad, megőrizzük a neveléshez oly lényeges rácsodálkozás képességét.
Forrás: CN
Fordította: Tóth Judit
Fiatal anya voltam, amikor elolvastam egy kis könyvet „Miért nem szeret a gyermek iskolába járni?” címmel. Egy nagy tapasztalattal rendelkező tanár írta ezt a remekművet. Írása nyomán ráébredtem, hogy a probléma oka nem annyira a gyerek, mint inkább a felnőtt. Ugyanis a gyerekek szeretnek iskolába járni, és szívesen vannak együtt kortársaikkal. Ha kedvetlenül mennek iskolába, akkor valami nincs rendben körülöttük. Rossz közérzetük összefügghet magával az iskolával (egy undok osztálytárssal, egy túl szigorú tanárral), de a családdal is. Ha a családi légkör nem oldott, akkor minden nyomasztja a gyereket. A bölcsőde és az óvoda a gyerekek számára az első ismerkedés a nevelés világával. Jó gyakorlat az, ha az első napokban ott marad velük egy családtag, aki segíti a bizalmi kapcsolatok kialakulását a dadusokkal és az óvó nénikkel, valamint az új környezethez való alkalmazkodást. Emlékszem arra, amikor az első unokámat vittem az oviba. Eleinte sírt, de elegendő volt, hogy egy órával korábban ébresztettük, így tudott még játszani, nyugodtan megreggelizni a szüleivel, majd sietség nélkül elindulni velem az oviba. A kedvenc játékát kezében szorongatta, és ez is hasznos volt ahhoz, hogy ne érezze annyira az elválás súlyát. Igyekeztem normálisan kezelni a bennem is meglevő szorongást, és ez segített abban, hogy egészséges kapcsolatot építsek unokámmal, együttműködjek az óvó nénikkel és a szülőkkel is. Leírtam, hogy mi minden történt vele, hogy tudjanak róla a szülei és lássák, milyen eredményeket ért el az önállóság területén. Marina Zornada |
Fotó: CN (2)
Új Város – 2016. március