Vigyázat, robbanásveszély!
Életmód ÉRZELMEINK
A harag minden emberben jelen van. Mit kezdjünk vele?
Az utóbbi időben felkapott téma lett a harag, egyike az ún. primer érzelmeknek, melyek vele születnek az emberrel. Előtérbe került egyrészt azért, mivel a tévét és a közösségi hálókat elárasztja a – valódi vagy tettetett – dühös hangvétel, másrészt, mert sürgősen szeretnénk hatékony módszert találni, amivel kezelni tudjuk a bennünk felgyülemlett indulatot, és megakadályozhatjuk annak kirobbanását. Társadalmunkban, ahol az emberek egyre több kapcsolatban, gyakran mégis fizikailag és pszichikailag egymástól távol élnek, nagyon erős dühkitörésekhez is vezethetnek a félreértések és a frusztrációk. Hogyan kezelhetjük, „hatástalaníthatjuk” mérgünket?
„Az egész testet igénybe veszi, ha megharagszunk – magyarázza Ezio Aceti fejlődéspszichológus. – Fel-gyorsul a szívdobogás, megnehezül a légzés, és az embert elragadja egy féktelen késztető erő, hogy tegyen valamit a felgyűlt feszültség csökkentésére. Ez a tett azonban gyakran olyan jellegű, hogy tovább növeli a dühöt, így az illető ördögi körbe kerül. Mit tehetünk? Fontos lenne, hogy néven nevezzük haragunk okát, hozzászokjunk, hogy ezt az érzést összekapcsoljuk az önref-lexióval. Így fokozatosan beletanulunk, mit tehetünk anélkül, hogy ezzel magunkat vagy másokat károsítanánk.”
Hogyan segíthetünk egy dühös gyereken vagy akár felnőttön? Carina Rossa pszichopedagógus szerint mindenekelőtt meg kell próbálnunk megnyugtatni, és segíteni abban, hogy megértse, mit érez, és melyek haragjának lehetséges következményei. Ezután javasolhatunk feszültség levezető vagy olyan tevékenységeket, amelyekben ő a főszereplő, és lehetősége nyílik rá, hogy kifejezze az érzéseit. Közben szavainkkal, gesztusainkkal biztosítanunk kell teljes bizalmunkról és feltétlen szeretetünkről. Francesca Ballanti pszichológus és Simone Consegnanti pedagógus is felhívja rá a figyelmet, mennyire fontos, hogy „meghallgassuk a haragban kifejeződő szenvedést, és segítsünk, hogy ne romboló, hanem építő úton fejlődjön tovább”. Valóban, a harag az egyik legijesztőbb érzelem, ezért gyakran próbáljuk száműzni, letagadni, elnyomni, mintha negatív érzelem lenne. Ilyen módon elfelejtjük, hogy a haragnak is megvan a maga létjogosultsága, és mint minden másnak, van eleje, kibontakozása és vége. Bizonyos kapcsolati helyzetekben, és így a családban is, egy ember dühe „ragályossá” válhat és robbanékonnyá teheti a hétköznapokat.
Giuseppe Iorio testnevelő tanár, szintén felhívja a figyelmet, hogy „a harag nem kizárólag rossz dolog. Energiával tölt el, hogy küzdjünk az igazságtalanság ellen, megkérdőjelezi a magunkkal szemben táplált negatív érzéseket, valamint megkönnyíti, hogy kivívjuk mások megbecsülését”. Az érzelmek, a düh és a konfliktusok átélésének kiváló színtere a sport, „ahol test, ész és szív az itt és most-ban él, és az embernek már csak azután van lelkiismeret-furdalása, miután jól megmondta a magáét. A sport – állítja Iorio – segít, hogy az élet bajnokává válj, azaz olyan felnőtté, aki a saját és mások érzelmeiben képes eligazodni. A sport arra tanít, hogy fejlődjünk, hogy ne a másikat, a bírót, az ellenfelet hibáztassuk, hanem saját erőforrásainkkal és képességeinkkel gazdálkodjunk okosan”.
Végül, társadalmi szinten „lényeges, hogy a különböző nevelő környezetek (iskola, család, stb.) közös nyelvet beszéljenek, és így következetesen kísérjék el a gyermeket a fejlődésben. Nagyon fontos – zárják Ballanti és Consegnanti –, hogy a korai megelőzésre fektessünk hangsúlyt (mind a gyerekeknél, mind a szülőknél és leendő szülőknél), azaz ne nyomjuk el ezt az érzelmet – akkor sem, ha már erőszakos vagy agresszív viselkedésbe torkollott –,hanem törekedjünk arra, hogy ezek a természetes indulatok egyensúlyba kerüljenek, és pozitív célra irányuljanak.
Sara Fornaro
Fotó: © Depositphotos.com/ Sean Prior
Új Város – 2016. január