Tudom, sokat kell még fejlődnöm
A TALÁLKOZÁS KULTÚRÁJA
Nagy Márta
Tudom, sokat kell még fejlődnöm
Csaknem 25 éve dolgozom háziorvosként, és nagyon szeretem a munkámat. Azt szeretem a legjobban benne, hogy hosszan ismerem a betegeket, a munkatársaimat, lehet javítani a kapcsolatokon, mindig lehet újrakezdeni. Nagyon gazdag a tevékenységemmel kapcsolatos életem, aminek a túlnyomó része valódi megtapasztalása annak, hogy Isten ma is működik az életünkben.
Egyszer azt tanácsolta valaki, törekedjek mindig arra, ha bárkivel találkozom, mindig kapjon tőlem legalább egy „szeretet-injekciót”, ezt a munkám közben is megpróbálom élni.
Régebben nem szerettem járni a körzetemben lévő templomba, mert az utcán is, a templomban is találkozhattam a betegeimmel. Úgy éreztem, nekik nincs közük a hitéletemhez, és kicsit a szégyenlősség is szerepet játszott. Aztán ahogy teltek az évek, egyre inkább vállaltam előttük is a hitemet. Mostanra a betegek nagy része tisztában van azzal, hogy én hiszek Istenben. Sokan jobban bíznak bennem, meg talán azt gondolják, hogy nekem Isten is segít.
Lakik egy család például a templommal szemben, de nem gyakorló keresztények. Mindegyiknek több komoly betegsége volt és van. Amikor egyszer náluk voltam, és próbáltam tartani bennük a lelket, a bácsi azt mondta nekem: „Bízunk a doktornőben, mert protekciója van ott”, és a szemben lévő templomra mutatott. Utána beszélhettünk arról, hogy a sok baj ellenére mégis mennyi kis csoda volt az életükben, meg hogy imádkozom értük is.
Az egyik népes cigány család viselkedése sokat változott, amióta a körzetben dolgozom. A szülők mostanra már meghaltak, a négy gyermek, az unokák és a dédunokák rengeteg gondja-baja csapódott le nálam az idők során. A kapcsolatunk nem volt mindig felhőtlen, mert például számukra sokáig elképzelhetetlen volt az, hogy a rendelőben nyugodtan várjanak a sorukra, valamilyen ürüggyel mindig előre próbáltak tolakodni. Ők nem tették meg a saját egészségük érdekében azt, amit kellett volna, tőlem persze elvárták, hogy majd én megoldom a saját maguknak okozott bajt.
Isten különleges szeretetének éreztem, hogy a szülők gyászmiséjén is részt vettem, mert a mi templomunkban volt, áldoztam, ők pedig néztek, mert amúgy nem templomlátogatók. Azóta is tart a családdal a kapcsolatom, sokat „neveltem”, és néha konkrétan is segítettem őket. Amikor időnként füstölgök, akkor is tudják, hogy megbocsátok, és alapvetően szeretem őket. Ezt néha ki is használják, de nem bánom. Sokat alakultak, már kivárják a sorukat, tanácsot kérnek, többnyire dolgoznak, és viszonylag jól megvagyunk.
Rendszeresen imádkozom a betegeimért, és a rendelőben is próbálok a munka közben kapcsolatban maradni Istennel. Amikor eldöntöm, hogy kinek milyen gyógyszert írjak, vagy hová küldjem, mit tanácsoljak neki, abba a pillanatnyi csendbe legtöbbször belefér, hogy megkérdezzem Istentől, hogy „most mit szeretnél, hogy tegyek?” Aztán engem is boldoggá tesz, amikor úgy érzem, Ő segít egy-egy bölcs tanács adásában, vagy egy jó döntés megszületésében, mert nekem magamtól nem mindig jutott volna az eszembe.
Tudom, hogy még sok-sok dologban változnom, fejlődnöm kell, de érzem azt is, ha Istenre figyelek, vezetni, segíteni fog ezen az úton, ahogy eddig is tette.
Fotók:
© Depositphotos.com/ Alexander Raths
© Depositphotos.com/ Ruslan Ivantsov
Új Város – 2015. május