Politikus leszek Gomában
I n t e r j ú FIATALOK
Fogarasi Sarolta
Politikus leszek Gomában
Egy fiatal politológus hallgató gondolatai a közéleti szerepvállalásról, elhatározásai és felkészülése a küzdelemre.
Micheline Mewendikével, aki jelenleg a Sophia Egyetem politológus hallgatója, Firenze mellett, Loppiánóban, az egyetem által szervezett Winter-School kurzuson ismerkedtem meg februárban. Meghatározó élményt jelentett számomra a vele való ismeretség és nem csak a kulturális különbözőség miatt. Egy rendkívül éleslátású személyiség bontakozott ki előttem személyes élettörténetének és hivatásának megismerésén keresztül.
Gomából, a Kongói Demokratikus Köztársaságból származik, ahol az emberek napi szinten megtapasztalják a korrupt politikát, az etnikai villongásokat, és ahol sokak számára nem adott a tiszta ívóvízhez, oktatáshoz jutás. Micheline egy olyan mozgalom alapítója, amely a szülőföldjén nehéz helyzetben élő emberek megsegítését szolgálja. Emiatt már börtönbe is csukták, ahogy ez más társaival az elmúlt hónapokban történt, a napokban is megtörténik. Vallja, amíg egy olyan gyermek is van, akinek 5 km-t kell gyalogolnia, hogy a családjának ivóvizet vihessen haza, mindaddig értelme van munkájuknak. Céljairól, tanulmányairól és hitéről mesélt.
Mondj magadról néhány szót!
Tízen vagyunk testvérek, 8 lány és 2 fiú. Gomában közgazdaságtudományt tanultam. Tanulmányaimat követően egy civil szervezetnél kezdtem el dolgozni, ahol kiszolgáltatott emberek, nők, kézi bányászatot végző emberek érdekvédelmével foglalkoztak. Számos vidéki faluba és városba utaztam, láttam az emberek szenvedését, az alapvető szükségletek: ivóvízhálózat, áram, egészségügyi ellátás és oktatáshoz való hozzáférés hiányát.
Úgy éreztem, hogy amit teszek, nem elegendő, mivel a szervezet, ahol dolgoztam, nagy mértékben függött a szponzoroktól, támogatóktól. Fiatal társaimmal együtt önkéntes alapon hoztuk létre mozgalmunkat, melynek a LUCHA nevet adtuk ( Lutte pour le Changement, „Harc a változásért”).
Úgy gondolom, hogy a politika és a hivatalos szervek feladata lenne az emberek helyzetének megoldása. Szeretném jobban megérteni, hogyan működik a politika és hogyan gondolkoznak a politikusok. Ezért tanulok most politológiát a Sophia Egyetemen. Az itt megszerzett tudás által szeretnék hatékonyabban segíteni a kongói embereknek.
Korábbi tanulmányaidhoz képest a Sophia Egyetem és az ott szerzett tapasztalatok miben mások?
A Sophián nem csak politikatudományt tanulunk, hanem politikát egy sajátos megközelítésből, amelynek célja és színtere a testvériség közvetítése és megélése. Olyan politikát akartam tanulni, amely pozitív értéket tűz ki maga elé. Közel 30 ország diákja tanul itt, nemzetközi jellegéből eredően nem csak különböző tudományágakat tanulunk, hanem a hallgatókkal való kapcsolatokon keresztül a különböző kultúrákat is megtapasztaljuk és megismerjük. Másrészt a tanárainkkal is személyesebb a kapcsolatunk.
Mesélj az országod politikai helyzetéről, Gomáról és a mozgalmatokról!
Hazám jelenleg nagyon összetett problémákkal áll szemben. Bonyolult meghatározni a konfliktus okozóit, szereplőit. Mi, civilek kívül állunk, de benne is találjuk magunkat a helyzetben. Abban hiszünk, hogy a változás, amiről álmodunk, nem kívülről fog érkezni, hanem a kongóiaknak kell küzdeniük azért, amit el szeretnének érni. A LUCHA olyan mozgalom, amelyben kampányokon és más békés akciókon keresztül képviseljük azt a sok problémát, amely a társadalomban az emberek életét és jogait megnehezíti, veszélyezteti: felhívjuk a figyelmet a helyi lakosok szükségleteire és az ellenük a hatalmi szervek által elkövetett jogtiprásokra.
Változásért küzdeni nem veszélytelen, mert az igazság követelését a politikai vezetők fenyegetésként élik meg, ők pedig nem akarnak lemondani a megszerzett hatalmukkal és az érdekeikkel együttjáró előnyökről. Ezért számos vezető szemében ellenséggé váltunk, hiába hangsúlyozzuk, hogy küzdelmünk nem bizonyos emberek ellen irányul, hanem a rászoruló emberek megsegítésére.
Mi jelenti a legnagyobb nehézséget a munkád során, és mi ad motivációt számodra? Kikkel dolgozol együtt a mozgalomban?
Mozgalmunk aktivista társaink által önkéntesen belefektetett munkán alapul, ők elsősorban fiatal civilek, diákok, egyetemi hallgatók. (Miche-line gyermekkorától ismeri a fokolárt, amelynek felépítési-struktúrája példát jelent mozgalma működéséhez.)
Rengeteg nehézség van, hiányoznak a tárgyi és pénzbeli eszközök is ahhoz, hogy mindent meg tudjunk valósítani, amit szeretnénk, és a fiataloknak nincs munkája, hogy pénzzel támogatni tudják tevékenységünket. Kiszolgáltatottak is vagyunk, hiszen a demokrácia nem működik megfelelően, ezért nem vagyunk biztonságban.
Szeretem az országomat, és a benne élő embereket, szeretnék hasznos cél érdekében dolgozni. Érzékenyen érint Kongó és az ott élő emberek helyzete.
Hiszem azt, hogy Afrika, az általános közvéleménnyel ellentétben, nem szerencsétlen emberek kontinense, hanem boldog embereké. Nem azért vagyunk boldogok, amink van, hanem attól a meggyőződéstől, hogy milyenné válhatunk. Bennünket fiatalokat boldoggá tesz a tudat, hogy főszereplői, tevékeny részesei és reménye lehetünk országunknak.
Mit jelent számodra az Istenbe vetett hited, hogyan segít a munkádban?
Hiszek Istenben, keresztény vagyok. Isten szava számos esetben inspirált. Jézus élete, ahogy saját korában vezetőként fellépett, igazi példát ad számomra arra, ahogy Isten a cselekvésben megjelenik, és Ő nem olyan, mint egy félreértett titokzatos Isten. Számomra Isten a Szeretet.
Van olyan pillanat is, amikor olyan segítségre van szükségünk, amelyet embertársaink nem adhatnak meg . Például amikor valakit a biztonsági szervek elfognak, börtönbe zárnak, és minden igyekezet, minden érv hiábavalónak látszik. Úgy érezzük, hogy kiszolgáltatottak vagyunk, és nem tudjuk befolyásolni a helyzetet. Nagy ráhagyatkozásra van szükség. Istent szeretni, ez segít nekem, hogy kitartsak abban, amiben hiszek, és motivációm arra, hogy ne csüggedjek.
Fotók: Micheline Mewendikével albumából
Új Város – 2015. május