Képzések és kezdeményezések
M o z a i k SZOLIDARITÁS
Összeállította: Tóth Judit
Képzések és kezdeményezések
Egyiptom
„A nő hozzájárulása a békéhez” elnevezésű projekt Kairó legszegényebb negyedében kilencven kislányt, nagyobb lányt és anyukát támogat. Ennek keretében segítik, hogy a bennük rejlő képességek felszínre kerüljenek. A projekt mozgatórugója a Fokoláre Mozgalom civil szervezete, mely kézműves műhelyeket, tanfolyamokat, egészségnevelési és pszichológiai kurzusokat, művészeti- és játéktevékenységet ajánl fel. Az elmúlt hónapokban tanfolyamot indítottak a sajtótermékek környezetbarát módon történő előállításáról. Ez a kurzus elnyerte a Környezetvédelmi Minisztérium védnökségét, mely elismerte a módszer innovatív jellegét is.
Forrás: www.amu-it.eu
Costa Rica
A „Ideas Produkctivas” elnevezésű program közel ötszáz szegénysorban élő nőt támogat a fővárosban. Választ akarnak adni ezzel arra, hogy a nők szegényebbek, mint a férfiak, és ezért különböző tanfolyamok beindítását tervezik, például a mezőgazdasági vállalkozás, az újrahasznosítás, a kozmetika, a grafikai tervezés, a kutyakozmetika területén, de képeznek divatékszer-, élelmiszer- és pékáru eladókat, valamint cukrászdai felszolgálókat is.
Forrás: fides.org
Olaszország
Hétszáz gyertyát gyújtottak meg Padovában, az Erbe elnevezésű téren, pontosan annyit, mint amennyi menekült a Földközi-tengerbe fulladt április végén az észak-afrikai partok és Szicília között. A kezdeményezésre néhány óra leforgása alatt az okostelefonnak köszönhetően közel háromszáz ember érkezett a térre. A „Fiatal Demokraták” szervezték ezt a gyertyagyújtást a reménytelenség áldozatainak emlékére.
„Nincs olyan megnyilvánulás, mely túlzás lenne azzal kapcsolatban, ami történt” – szögezte le az egyik padovai önkormányzati képviselő, majd hozzáfűzte: „Megdöbbentett, milyen sok helybeli és külföldi vett részt.” Miután meggyújtották a gyertyákat, a jelenlevők megfogták egymás kezét és néhány pillanatnyi csendet tartottak, imádkoztak a hétszáz áldozatért, miközben azon gondolkodtak, mit tehetnének még.
Mauritánia
Szárazság és éhínség sújtja folyamatosan az országot, melynek déli részén a helyi közösségek elhatározták, hogy mezőgazdasági és tejfeldolgozó szövetkezeteket hoznak létre, valamint olyan élelmiszernövények kifejlesztésébe kezdtek, melyek étrend-kiegészítőként hasznosíthatók. Ezenfelül átültetik a mandarinfákat olyan területekre, ahol még az aszályos időben sincs akkora szárazság.
Forrás: actionagainsthunger.org
Kenya
„Meg kell találni a módját annak, hogy mindenki élvezhesse a föld termését.” Ferenc pápa mondta ezt a FAO 38. ülésén, ami Nairobiban nagy lelkesedést váltott ki. Kenyában a Pápai Missziós Művek tagjai válaszképpen úgy döntöttek, hogy az egyházmegye, a szerzetesi kongregációk és a szeminaristák műveletlen földterületeit rendelkezésre bocsátják azért, hogy élelmet termeljenek, amit a legszegényebbeknek juttatnak el.
Forrás: Agenzia Cisa
Mexikó
Ha az ember egy kevés vizet vagy élelmet felajánl, az hőstettnek számíthat. Mexikóban működik a „Patrona” elnevezésű csoport, több mint húsz éve tizenöt nővel dolgozik, akik a városukat átszelő vágányok mellett állnak, hogy a jobb jövő reményében Amerikába érkezett sok-sok menekültnek vizet és élelmet osszanak. A helyi püspök arra emlékeztetett, hogy „azért, mert valaki a reménytelenségből érkezik, nem jelenti azt, hogy étel nélkül kell hagynunk.”
Forrás: Agenzia Fides
Nepál
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világon élő 39 millió vak 80 százaléka olyan betegségben szenved, mely gyógyítható lenne, de alacsony jövedelmük miatt erre mégsem kerül sor. Jól tudja ezt Sanduk Ruit nepáli orvos, aki az elmúlt húsz évben ingyen vagy szimbolikus összegért operált meg százezer nőt, idős embert, gyermeket szürkehályoggal és ezzel megmentette szemük világát. Az a vágy hajtotta, hogy a legszegényebbekért éljen (ő maga is alacsony származású ember), és fölfedezett egy olyan módszert, melynek következtében egy szürkehályog-műtét csak három és fél dollárba kerül.
Forrás: tilganga.org
Fotó: CN (7)
Új Város – 2015. május