A társadalmi megújulás útja
F ó k u s z b a n EGYSÉG ÉS POLITIKA
Kovács Bertalan
A TÁRSADALMI MEGÚJULÁS ÚTJA
Hivatás, város, testvériség, egyesült világ és részvétel: öt kulcsszó közéleti elkötelezettségünkhöz. Gondolatok a márciusi politikai fórumokból.
Március 14-én Budapesten is tartottak politikai fórumot. Balról a második |
Március 14-én volt hét éve, hogy Chiara Lubich, a Fokoláre Mozgalom alapítója befejezte földi pályafutását. Az egység karizmájának, mely rajta keresztül új fényt hozott a társadalom és az egyház életébe, számos kifejeződése van. Az idei évfordulón a politika területére gyakorolt hatását próbálták elmélyíteni és megérteni a gyümölcseit. Ez alkalomból a világ számos városában találkozókat, politikai fórumokat szerveztek Politics for Unity, making a world of difference címmel, melyre szakértőket, a politika tudományában és gyakorlatában jártas személyiségeket hívtak meg, hogy a résztvevőkkel együtt helyezzék a figyelem középpontjába Chiara értékes politikai örökségét. Róma, Prága, Madrid, Szöul, Curitiba és más városok mellett Budapesten is sor került ilyen rendezvényre. A résztvevők Patrizia Toiával, az olasz Demokrata Párt európai parlamenti delegációjának vezetőjével találkozhattak, valamint az internetes közvetítésbe bekapcsolódott Lucia Fronza Crepaz, az olasz Kereszténydemokrata Párt volt parlamenti képviselője is. Mindketten Chiara Lubich nézeteinek szellemében tevékenykedő politikusok.Chiara életének utolsó éveiben kapott hangsúlyt, hogy az egység karizmája, nemcsak új kaput nyit a lelki életben, nem csak az egyén spirituális megújulását hozza, hanem gazdag társadalmi kifejeződése is van: új kultúra építésére sarkall. Ennek konkrét megvalósulása Chiara egyik utolsó alapítása, a loppianói Sophia Egyetemi Intézet, ahol a karizma hatását vizsgálják a társadalomtudomány, a közgazdaságtan és nem utolsósorban a politika területén az egyes tudományágak szakértői és diákjai. Ugyanennek a törekvésnek a gyümölcse a Politikai Mozgalom az Egységért és a Közösségi Gazdaság.
Ahogy azt Maria Voce Emmaus, a Fokoláre Mozgalom jelenlegi elnöke is aláhúzza a rendezvénysorozatra küldött üzenetében, „Chiara számára a politika korántsem jelentéktelen terület: táptalajnak tekinti, amely az egység növekedését szolgálja, nem csak a politikai színtéren zajló események szemszögéből, hanem tágabb értelemben véve is, mint a karizma társadalmi kifejeződése.”
Hivatás a városért
A budapesti kerekasztal során Lucia Crepaz, aki hosszú évekig Chiara személyes munkatársa volt a mozgalom politikai csoportjában, megvilágította azt az öt, talán legfontosabb fogalmat, amely különösen jellemezte Chiara politikai gondolkodását.
Az első a hivatás. Ezt a szempontot Lucia egy görög mitológiából átvett történettel világítja meg, amelyben Zeusz, az egyes mesterségekkel szemben a politikát nem csupán néhány kiválasztottra bízza rá, hanem mindenkire. Az ókori görög világban minden polgár részt vett a város politikai életében, ez elköteleződést jelentett a közjó mellett. Chiara számára a politikai hivatás a felebarát szeretetén alapul: ilyen értelemben „politikusnak” lenni nem csak lehetséges, hanem kifejezetten minden ember feladata. Hasonlóan fontos szerepet kap a város, mint az elköteleződés fizikai helye. Ha az emberek, akik megosztják egymással életterüket, szeretik egymást, akkor szeretetből fognak cselekedni, és ez fogja őket arra motiválni, hogy megoldják közös problémáikat. Hogy valaki a települését szolgálhassa, nem kell, hogy közigazgatási szerepet lásson el, vagy valamilyen pozícióban legyen az önkormányzatnál: nagyon fontos feladat jut a helyi közösségeknek és az alulról jövő kezdeményezéseknek, amelyeket a városlakók egymás iránti kölcsönös szeretete mozgat.
Az igazi párbeszédben lévő felek nem egyszerűen egymásra néznek, hanem együtt tekintenek a szükségben lévőkre. |
A testvériség új jelentése
Chiara számára különösen fontos a testvériség, mely a felebaráti szeretet bizonyára legkézzelfoghatóbb kifejeződése. A testvériség így politikai kategória lesz, és Chiara karizmájának fényében új jelentést kap. Nem egy néhány kiválasztott közötti összetartozást jelent, nem is valamiféle szerveződést, ahol páran összeállnak, hogy együtt megvalósítsák saját elképzeléseiket, de még csak nem is egy eszme vagy ideológia, amely egyformává teszi az embereket. A testvériség az a fény, amely minden ember szívében jelen van, és előhozza a személyből igazi, mély identitását. Ez egyben a mellette lévő ember számára is teret biztosít, hogy önmaga lehessen, akit így testvérként, saját testvéreként fog elismerni.
Antonio Maria Baggio, a Sophia egyetem politika professzora elmagyarázza, hogy a testvériség megvalósulása a történelem során korántsem volt teljes, és a társadalmi életbe történő konkrét átültetése még előttünk áll. Hiába szerepelt a francia forradalom nemzeti mottójában – szabadság, egyenlőség, testvériség – a szabadság és az egyenlőség azóta kétségtelenül szinte kötelezően elismert politikai kategóriává nőtte ki magát, ám a testvériség nem került az első kettővel azonos szintre. Valójában épp a felebarát iránti szeretetből táplálkozó testvériség lenne az, amely alapot ad a szabadságnak és az egyenlőségnek, ugyanis ezek könnyen merev ideológiává válhatnak, ha nem ismerjük el, hogy a mellettünk álló ember ajándék.
A kölcsönösség gyümölcsei
A negyedik és ötödik kulcsszó, mellyel Lucia Crepaz összefoglalja Chiara látásmódját, az egyesült világ és a részvétel. Az egyesült világ a gyümölcse annak, amikor a kölcsönösséget, tehát önmagunk ajándékozását és a másik befogadását nem csak az egyének között valósítjuk meg. „Van egy álmom – mondja Chiara Martin Luther Kinggel és sokakkal együtt. – Képzeljétek el, milyen lenne a világ, ha az egyéneken túl a népek, a nemzetek és az államok is gyakorlattá váltanák az Aranyszabályt, és úgy szeretnék a másik hazáját, mint a sajátjukat!” Nem kevésbé fontos a részvétel, amely nem hagyja, hogy bárki is kiszoruljon, mert mindenkinek a közreműködését várja.
A Politics for Unity rendezvénysorozat római eseményén Luigino Bruni, a római LUMSA egyetem közgazdaságtan professzora, és Pasquale Ferrara, a European University Institute politikatudomány professzora válaszoltak a fiatalok kérdéseire. Pasquale Ferrara aláhúzta az őszinte és nyílt párbeszéd szükségességét a tőlünk különböző gondolkodású, más kultúrájú és különösen a más vallású emberekkel. E párbeszéd során a résztvevő felek nemcsak egyszerűen megosztják egymással látásmódjukat, hanem látható formát is ölt együttműködésük különböző kezdeményezések formájában. Az igazi párbeszédben lévő felek nem egyszerűen egymásra néznek, hanem együtt tekintenek a szükségben lévőkre, akiken segíteni hivatottak. Nem csupán az adott terület problémáira koncentrálnak, hanem belépnek a valóság más területeire. A rendezvényen erről tettek tanúságot néhányan, akik a keresztény-muzulmán vallásközi párbeszédben elkötelezettek.
Merjünk álmodni
Luigino Bruni egy mexikói fiúnak adott válaszában kiemelte, mennyire fontos a fiatalok szerepe az új politika felépítésében, különösen akkor, amikor nehéz a pozitív változásban reménykedni, mint például a korrupció, a gazdasági egyenlőtlenség vagy a maffia által uralt térségekben. Az első és legfontosabb, amit egy országért tehetünk, hogy szeretjük, és hittel elkötelezzük magunkat az ügyünkért. Rávilágított, hogy a nagy változások gyakran kicsi, de prófétai jelentőségű közösségből születnek. Példaként tekinthetjük Mahatma Gandhi és társainak történetét is, akik kezdetben csupán heten voltak, de a meggyőződésük hitelessége miatt ez hatalmas mozgalommá növekedett, amely végül függetlenséget adott Indiának. De nem kell térben vagy időben túl messzire menni, hogy hasonló folyamatoknak legyünk tanúi. Olaszországban például a játékautomaták súlyosan káros hatásának megakadályozásért alakult SlotMob mozgalom alig néhány személytől indul el, és hamarosan talán törvényszintre is emelkednek javaslataik.
Chiara politikai öröksége tehát élő, sokszínű, és ami a legfontosabb, mozgásban van. A politikai elköteleződés nem csupán a politikusok feladata, hanem minden emberé, mert a politika mindannyiunk hivatása, a kölcsönös szeretet ezerféle megvalósulásának háttere, tehát a „szeretetek szeretete”. A cél pedig az egyesült világ: egy olyan egység, mely nem a sokféleség ellentéte, hanem éppen feltételezi azt, nem a saját identitásunk elvesztésével, hanem annak kiteljesedésével jár.
Fotók: Keresztes István
Új Város – 2015. április